Rakúsky parlament schválil povinné očkovanie proti covidu
Platí pre všetky osoby od 18 rokov. Všeobecnú očkovaciu povinnosť Rakúsko schválilo ako prvá krajina v rámci Európskej únie.
Dolná komora rakúskeho parlamentu (Národná rada) vo štvrtok schválila návrh zákona o povinnom očkovaní proti ochoreniu covid-19 pre osoby od 18 rokov. TASR informáciu prevzala od agentúry APA.
Všeobecnú očkovaciu povinnosť Rakúsko schválilo ako prvá krajina v rámci Európskej únie. Vzťahovať sa bude na všetkých dospelých obyvateľov krajiny od 1. februára. Výnimku budú mať tehotné ženy a všetci, ktorí nemôžu byť očkovaní zo zdravotných dôvodov. Tí, ktorí sa uzdravili, sú oslobodení od povinnosti zaočkovať sa do 180 dní po nákaze covidom. Za porušenie očkovacej povinnosti hrozia sankcie podľa príjmu až do výšky 3600 eur.
Zákon ešte bude musieť (zrejme 3. februára) schváliť aj Spolková rada, teda parlamentná komora spolkových krajín, čo sa však považuje za formalitu, píše agentúra DPA.
„Vakcinácia je príležitosťou pre našu spoločnosť, ako dosiahnuť trvalú slobodu, pretože tento vírus nás už nemôže ďalej obmedzovať,“ povedal novinárom ešte pred debatou v parlamente kancelár Karl Nehammer, ktorého citovala agentúra AFP.
Pred začiatkom hlasovania v Národnej rade sa pred Hofburgom v centre Viedne zišli odporcovia povinného očkovania. Keďže počas zasadnutia parlamentu sú zhromaždenia v okolí 300 metrov od jeho sídla zakázané, tento protest bol rozpustený.
Okolo 9.30 h sa podľa polície zišlo približne 200 osôb v okolí ulice Mariahilfer Straße, parku Volksgarten a námestia Josefsplatz. V centre Viedne došlo pre protesty i k dočasnému narušeniu dopravy.
Návrh zákona vypracovala vládna koalícia zložená z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a zo Zelených spoločne s dvoma z troch opozičných strán – so sociálnymi demokratmi z SPÖ a s liberálmi zo strany NEOS. Proti tomuto kroku však ostro vystupuje krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ). Vláda oznámila plány na prijatie povinného očkovania v novembri, keď schválila i lockdown.
Do stredy bolo v Rakúsku plne zaočkovaných 71,8 percenta z takmer deväťmiliónovej populácie.
Dnes treba vedieť
Počet amerických vojakov rozmiestnených v európskych krajinách sa - oproti dobe pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu - zvýšil o 30 percent. V súčasnosti majú Spojené štáty v Európe približne 102-tisíc svojich vojakov. (tasr)
Poslanci by mali o 11.00 h hlasovať o posunutí troch zákonov do druhého čítania. Ide o návrhy protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy, ako aj o tzv. lex Ukrajina 3. Po hlasovaní by mali rokovať výbory. Parlament v úvode dnešného rokovania debatuje o návrhu zákona o mediálnych službách z dielne ministerstva kultúry. (tasr)
KDH vyzýva Matoviča a Gröhlinga, aby neznižovali rozpočet vysokým školám
Podľa hnutia im chýba 60 miliónov eur.
V okupovanej Chersonskej oblasti možno vznikne ruská vojenská základňa
Rusko obsadilo oblasť v polovici marca a odvtedy tam už dosadilo novú správu a začalo zavádzať ruský rubeľ.
Mária Podhradská pre Postoj hovorí, aká je rola partnera ťažko chorého človeka, čo im ako rodine pomohlo vyrovnať sa s novou situáciou a prečo by vnútornú premenu, ktorú choroba so sebou priniesla, odporučila každému.
Vojna na Ukrajine
Kyjev je pripravený na výmenu zajatcov, Zelenskyj žiada vyvinutie tlak na Rusko
„Nepotrebujeme ruských vojakov, potrebujeme len našich. Sme pripravení na výmenu hoci aj zajtra,“ povedal ukrajinský prezident.
„Matovič je v politike autokrat, verí svojej myšlienke a chce si ju stoj čo stoj presadiť. Keď sa vo veci rozhodne, chce ju okamžite presadiť, a kto mu stojí v ceste, toho odstráni. Taká je jeho povahová črta. To neznamená, že je to zlý človek, len nerozmýšľa o tom, ako samospráva a štát fungujú,“ hovorí predseda Únie miest Slovenska a primátor Trenčína Richard Rybníček.
Moskva si nie je istá, či potrebuje obnovenie vzťahov so Západom, tvrdí Lavrov
„Musíme prestať byť závislí na úplne všetkom zo Západu, aby sme zaistili rozvoj kriticky dôležitých sektorov bezpečnosti a ekonomiky a sociálnej sféry našej vlasti," uviedol.
Niektorí publicisti a historici spochybnili vhodnosť ocenenia s poukazom na údajné angažovanie trojice popravených Púčika, Tunegu a Tesára na strane režimu Slovenského štátu. Objavilo sa všeobecné konštatovanie, že pôsobili v štruktúrach ľudáckeho režimu. Každé zovšeobecnenie však vedie k zjednodušeniu. V tomto prípade je zavádzajúce. Píše historik Róbert Letz.
Moderátor CNN tvrdí, že pápež by bol proti zákazu prijímania pre Pelosiovú
Nie je to pravda, upozorňuje konzervatívny web The Daily Wire.