Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2022, 22:00

Francúzsko od februára uvoľní protipandemické opatrenia

Práca z domu už takisto nebude pre zamestnancov povinná a vonku sa už nebudú vyžadovať rúška.

Francúzsko začne od 2. februára s postupným rušením opatrení prijatých v boji proti ochoreniu covid-19, keďže situácia v krajine sa začína zlepšovať. Vo štvrtok to oznámil francúzsky premiér Jean Castex, ktorého citovala agentúra AFP.

Vo Francúzsku zaznamenali v utorok za jediný deň rekordných 464 769 nových prípadov nákazy koronavírusom. Napriek tomu Castex uviedol, že „očkovací pas“, ktorý sa od pondelka bude vyžadovať na vstup do reštaurácií, kín a iných verejných priestorov, umožní zmiernenie prísnejších pravidiel zavedených od vlaňajšieho decembra.

Ako prvý sa od 2. februára zruší limit počtu návštevníkov – 2 000 ľudí v interiéri a 5 000 vonku – v koncertných sálach, na športových zápasoch a na iných podujatiach.

Práca z domu už takisto  nebude pre zamestnancov povinná a vonku sa už nebudú vyžadovať rúška, povedal Castex na tlačovej konferencii po boku ministra zdravotníctva Oliviera Verana.

Predtým bolo možné zdravotný preukaz získať aj s nedávnym negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Vláda však túto možnosť zrušila v snahe presvedčiť viac ľudí, aby sa proti covidu dali zaočkovať. Castex uviedol, že dosiaľ aspoň jednu dávku dostalo 93 percent dospelých Francúzov.

V druhej fáze sa budú môcť znovu od 16. februára otvoriť nočné kluby, ktoré sú zatvorené od decembra, a opäť bude povolené státie na koncertoch a športových podujatiach. V tento deň bude opäť povolená konzumácia pochutín a nápojov v priestoroch štadiónov, v kine a vo verejnej doprave.

Očkovací preukaz, ktorý v nedeľu schválil parlament, potrebuje ešte odobrenie ústavného súdu, ktorý sa k veci vyjadrí v piatok, píše agentúra Reuters.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

O dani z ruskej ropy dnes parlament hlasovať nebude. Dôvodom je nový návrh SaS, ktorým chcú znížiť spotrebnú daň z ropných produktov. Podľa predsedu klubu OĽaNO Michala Šipoša o takomto návrhu musí rokovať koaličná rada. (denník n)

teraz

Texaský guvernér Greg Abbott vo februári texaskému ministerstvu pre rodinu a ochranné služby nariadil, aby procedúry na zmenu pohlavia detí, zahrnuli medzi praktiky týrania detí a vyšetrovali ich. Minulý týždeň Najvyšší súd v Texase rozhodol, že tieto vyšetrovania sú možné, no nebudú povinné. Rozhodol tak po tom, ako organizácie American Civil Liberties Union a Lambda Legal na súde napadli Abottov príkaz. Okresný sudca potom pozastavil všetky vyšetrovania tohto charakteru, ktoré prebiehali a odvolací súd toto rozhodnutie potvrdil. Legálnosť Abbottovho nariadenia potvrdil až Najvyšší súd štátu.

pred 31 minútami

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Denník N informuje, že trestné stíhanie Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka v kauze prípravy vrážd prokurátorov bolo prerušené. Súd o tom informovala NAKA. Zo správy polície vyplýva, že Tomáš Szabó už pri samotnom vyšetrovaní avizoval polícii, že bude spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.  Popoludní by mal byť vypočutý otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak. 

pred hodinou

Počet amerických vojakov rozmiestnených v európskych krajinách sa oproti času pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu zvýšil o 30 percent. V súčasnosti majú Spojené štáty v Európe približne 102-tisíc svojich vojakov. (tasr)

pred hodinou

Poslanci by mali o 11.00 h hlasovať o posunutí troch zákonov do druhého čítania. Ide o návrhy protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy, ako aj o tzv. lex Ukrajina 3. Po hlasovaní by mali rokovať výbory. Parlament v úvode dnešného rokovania debatuje o návrhu zákona o mediálnych službách z dielne ministerstva kultúry. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.