Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
11. január 2016

Ficova riskantná hra

Robert Fico pred pár dňami navrhol mimoriadny summit EÚ, ktorý by sa mal venovať utečeneckej téme a silvestrovským násilnostiam v Kolíne a ďalších mestách.
Ficova riskantná hra

Od slovenského premiéra je to trochu riskantná hra. Euroskeptik by to možno nazval vítanou odvahou, ale realista musí vnímať dôsledky.

V prvom rade, Robert Fico dal týmto návrhom frčku po nose kancelárke Merkelovej. Summit o vnútronemeckom probléme je spochybnením Nemecka a priamo Angely Merkelovej. Ňou nastolená willkommenskultur od jesene naráža na stále nové problémy. Merkelová urobila svojím pozývacím gestom politickú chybu, to dnes vedia všetci vrátane nemeckej kancelárky. V téme otočil už aj nemecký bulvárny Bild, ktorý sa tiež nechal pôvodne uniesť. A teda vie to aj ulica. Ficova výzva preto Merkelovú spochybňuje tam, kde je najslabšia – doma. Pred voličmi, ulicou, aj kritikmi v CDU a CSU.

To Ficovi vyšlo a kancelárka si to bude pamätať. Otázka nie je, či mu to vráti, ale kedy a ako.

Emancipovaný výrok slovenského premiéra má svoj kontext, ktorý tiež stojí za pozornosť.

Dlhodobo platilo, že Robert Fico bol v Socialistickej internacionále pod ochranou nemeckej SPD. Bol to napokon jeden z najúspešnejších socialistických politikov v Európe, hegemón slovenskej politiky, navyše premiér v regióne, kde buď ľavica neexistuje (Poľsko), alebo sa nedokáže dostať k moci (Maďarsko). Pre SPD to bol tiež politik, ktorý nerobí problémy Európe, susedom ani Bruselu – rozpočtové deficity sú v norme, slovensko-maďarské vzťahy sú pokojné, zahraničná politika sa prispôsobuje očakávaniam (spätný chod plynu na Ukrajinu) a Ficovi nominanti v Bruseli sú kompetentní a obľúbení (komisár Šefčovič). V Berlíne to interpretovali tak, že takýto politik si zaslúži trochu rešpektu a autonómie.

Keď teda Robert Fico kandidoval na prezidenta a v rámci kampane podporil ústavnú definíciu manželstva ako zväzku muža a ženy, nemeckí socialisti utíšili jeho kritikov z menších krajín a Fico bez problémov porušil eurosocialistické tabu. Robert Fico to vedel a k Nemecku sa podľa toho správal.

Do pohára však pomaly kvapkalo, Fico sa socialistickému strihu v mnohom vymyká, a keď vypukla imigračná kríza a on hovoril o preferovaní kresťanov zo Sýrie a potrebe dohľadu nad moslimami, SPD už Fica prestala chrániť. Prišla prvá vlna kritiky. Vtedy nášmu premiérovi pomohli dve veci – českí socialisti a zmena spoločenských nálad na Západe.

Ale hneď potom prišiel ďalší úspech. Ficovu politiku voči Rusku ocenil Gerhard Schröder, bývalý nemecký kancelár a jeden z najväčších ruských lobistov v Európe. Schröder prišiel v decembri minulého roku na Slovensko na konferenciu, ktorú organizoval stranícky inštitút strany Smer.

Až do neskorej jesene bol Schröder považovaný za Putinovho muža, doma v Nemecku aj v európskom socialistickom salóne zaznávaný a vytláčaný na okraj. To sa však koncom roka zmenilo, SPD pomaly otáča svoj pohľad na Rusko a Schröder je opäť obľúbený rečník. A slovenský premiér Fico má v týchto kruhoch dobrý bod, keďže európsku (nemeckú) politiku voči Rusku nijako zvlášť netorpédoval, v podstate ju akceptoval, ale zároveň hovoril, že s ňou nesúhlasí.

Inzercia

Toto stanovisko bolo blízke a sympatické aj predsedovi SPD Sigmarovi Gabrielovi, ktorý v rusko-ukrajinskom konflikte žiadal, aby nebolo Rusko zrazené do kolien. Nuž a v poslednom čase sa už v podstate iba odpočítava čas, kedy nemecká SPD zmení politiku voči Rusku a vytvorí nátlak na koaličnú CDU.

Roberta Fica v poslednom štvrťroku znervóznila ešte jedna vec: pokrytectvo Nemecka. Ako inak nazvať politiku Berlína, keď na jednej strane žiada sankcie voči Rusku za vojnu na Ukrajine a súčasne s Kremľom spolupracuje na novom plynovode, ktorým cez more obíde Ukrajinu (aj stredú Európu vrátane Slovenska) a z Kyjeva urobí na mape, najmä v Moskve, geopoliticky bezvýznamného hráča. To je druhá dôležitá vec.

Robert Fico práve urobil krok, na ktorý si doteraz netrúfli ani Viktor Orbán či Jaroslaw Kaczynski. Zdieľať

Tretím bodom súvisiacim s Ficovým návrhom na mimoriadny „kolínsky“ summit je príprava na predsedníctvo EÚ. Slovensko sa stane prvého júla predsedajúcou krajinou Únie a Fico môže čeliť pomerne masívnej kritike za prípadnú účasť SNS vo vláde, ale tiež za svoje výroky voči (najmä moslimským) utečencom. Úplným páriom sa zrejme nestane, túto pozíciu ľahko uháji Jaroslav Kaczynski, Fico však vie, že ak sa bude voči Nemcom a ďalším správať „sulíkovsky“ suverénne, sťaží tým svojim kritikom situáciu. Už totiž nebude pre nemeckých voličov niekto neznámy, koho možno podľa potreby tvrdo skritizovať, ale niekto, s ktorého postojmi značná časť nemeckej verejnosti súhlasí.

Fico tým teda svoje postavenie svojsky posilnil. Napriek tomu je však táto hra nebezpečná. Nie tak pre neho osobne, aj keď cenu zaplatí aj on a jeho vláda, ale skôr pre jeden podstatný princíp európskej politiky.

Ak sa totiž Európska únia premení na fórum, kde politik jednej krajiny ochotne mobilizuje voličov kvôli problému v inej krajine a zároveň tým vystavuje svojho partnera pod tlak, národní politici tým de facto prestávajú rešpektovať hranice medzi svojimi politickými obvodmi (štátmi). A to je cesta k nestabilite, akú sme doteraz nepoznali.

Áno, niektorí to už robia. Ale europoslancov nikto priveľmi neberie vážne a keď sa preriekol francúzsky prezident, bolo to považované za neprípustný prejav arogancie. Robert Fico práve urobil krok, na ktorý si doteraz netrúfli ani Viktor Orbán či Jaroslaw Kaczynski. Akokoľvek rozumiem jeho motívom, myslím, že tým urobil vážnu politickú chybu. Európe totiž dlho a celkom automaticky pomáhalo, keď krajiny niečo robili spoločne. V posledných rokoch je však lepšie, ak sa niektoré veci spoločne nerobia. Kvôli Únii a jej stabilite.

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Odporúčame

Hypotéka je zabijak

Hypotéka je zabijak

Je kňaz a je ženatý. Aby uživil rodinu a zaplatil hypotéku, musí mať druhé zamestnanie. Celibát však bráni. Nemecká teológia je podľa neho ďalej ako teológia v Ríme. Kresťania na Blízkom východe sú naším mostom k islamu, preto nesmú byť zlikvidovaní. Rusi majú z vývoja na Ukrajine strach, pretože sa boja novej cirkvi. Gréckokatolícky kňaz Ján Krupa.