Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2022, 20:26

Bidenov výrok nie je „zelenou“ pre ruskú agresiu, tvrdí Stoltenberg

Šéf Bieleho domu povedal, že „Rusko bude brané na zodpovednosť za prípadnú inváziu“. Všetko však podľa amerického prezidenta závisí od toho, čo Moskva urobí.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg vo štvrtok pre spravodajskú televíziu CNN uviedol, že slová amerického prezidenta Joea Bidena o „malej invázii“ nie sú pozvánkou pre potenciálnu ruskú inváziu na Ukrajinu.

„Vôbec nie,“ odpovedal Stoltenberg v rozhovore pre CNN na otázku, či Bidenove vyjadrenia "dali zelenú" ruskej agresii.

Šéf Bieleho domu počas stredajšej tlačovej konferencie povedal, že „Rusko bude brané na zodpovednosť za prípadnú inváziu“. Všetko však podľa Bidena závisí od toho, čo Moskva urobí. „Ak pôjde o menší vpád, my nakoniec budeme musieť diskutovať o tom, čo robiť a čo nerobiť,“ dodal Biden.

Podľa agentúry Reuters Bidenov komentár vniesol neistotu do toho, ako by Západ reagoval na prípadnú ruskú inváziu. Biely dom neskôr spresnil, čo tým Biden vlastne myslel. Washington poprel, že "menší ruský vojenský vpád" by sa stretol so slabšou reakciou zo strany USA.

Stoltenberg v rozhovore pre CNN tiež povedal, že spojenci posilňujú podporu Ukrajine, skúmajú možnosti uvalenia prípadných sankcií voči Rusku a „zvažujú zvýšenie rozmiestnenia jednotiek NATO vo východnej časti Aliancie“. Generálny tajomník dodal, že Rusko bolo pozvané na sériu stretnutí s cieľom nájsť politické riešenie napätej situácie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. Denník N informuje, že trestné stíhanie Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka v kauze prípravy vrážd prokurátorov bolo prerušené. Súd o tom informovala NAKA. Zo správy polície vyplýva, že Tomáš Szabó už pri samotnom vyšetrovaní avizoval polícii, že bude spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.  Popoludní by mal byť vypočutý otec zavraždeného novinára Jozef Kuciak. 

pred 51 minútami

Počet amerických vojakov rozmiestnených v európskych krajinách sa – oproti času pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu – zvýšil o 30 percent. V súčasnosti majú Spojené štáty v Európe približne 102-tisíc svojich vojakov. (tasr)

pred hodinou

Poslanci by mali o 11.00 h hlasovať o posunutí troch zákonov do druhého čítania. Ide o návrhy protiinflačnej pomoci, zdanení mimoriadnych príjmov z ropy, ako aj o tzv. lex Ukrajina 3. Po hlasovaní by mali rokovať výbory. Parlament v úvode dnešného rokovania debatuje o návrhu zákona o mediálnych službách z dielne ministerstva kultúry. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.