Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. január 2016

Na trhu práce začínajú chýbať kvalifikovaní pracovníci

Dopyt na trhu práce po kvalifikovaných pracovníkoch sa postupne dostáva na predkrízovú úroveň. Najväčší záujem je o IT špecialistov, jazykových odborníkov a výskumníkov. Začína ich byť nedostatok.

Minulý rok zamestnávateľom rástli zákazky, vďaka čomu si mohli dovoliť prijímať nových pracovníkov. Slovensko patrilo medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky v európskom priestore. Hrubý domáci produkt v štvrtom kvartáli 2015 medziročne vzrástol o 3,7 %, čo sa pozitívne odzrkadlilo aj na číslach zamestnanosti, ktorá sa napríklad v priemysle zvýšila o 2,2 %.

"Postupne sa dostávame na úroveň spred krízového obdobia, keď bolo problémom nájsť kvalifikovaného zamestnanca, ktorý by bol k zamestnávateľovi lojálny a neustále by nehľadal alternatívy s vyššou odmenou za prácu. Je to síce legitímne správanie, no stabilite na trhu práce to nepridáva," konštatuje Pavol Strapáč z personálnej agentúry Adecco Slovakia.

Nedostatku kvalifikovaných pracovníkov vlani čelili aj personálne agentúry. Hlavne začiatkom roka boli ovplyvnené prijatím prísneho zákonníka práce, ktorý negatívne ovplyvnil flexibilitu a cenu zamestnanca na trhu práce. Konečná verzia zákona, ktorá bola schválená, patrí k najprísnejším v Európe.

"Negatívne očakávania sa nenaplnili vďaka priaznivému vývoju ekonomiky. Zamestnávatelia boli ochotní platiť vyššiu cenu za pracovníka a tolerovať jeho nižšiu flexibilitu len s ohľadom na povzbudivý rast na trhu práce. Je však len otázkou času, kedy príde k jeho spomaleniu a pre zamestnávateľov bude veľmi nákladné prispôsobiť stav pracovnej sily skutočnej potrebe," tvrdí Strapáč.

Podľa prognóz by v tomto roku slovenská ekonomika mala vykázať druhý najvyšší rast v Európe, z čoho budú ťažiť zamestnávatelia, zamestnanci aj štát. Problém s nedostatkom ľudí na trhu práce bude pretrvávať. Hlavným dôvodom je dlhodobá nezamestnanosť, ktorá do značnej miery skresľuje reálne čísla o nezamestnanosti.

Mnohé spoločnosti sa chystajú inovovať výrobné procesy s cieľom dosiahnuť vyššiu automatizáciu výroby a optimalizovať procesy, v dôsledku čoho vzrastie dopyt po procesných inžinieroch, kvalitároch a projektových manažéroch. Armáda dlhodobo nezamestnaných, ktorej počet dosahuje 200.000 ľudí, má pritom značný potenciál túto medzeru na trhu vyplniť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.