Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. január 2022

Čo skutočne napísali v New York Times

Čo chcú USA robiť v prípade, že Putin napadne Ukrajinu

Prípadná americká pomoc ukrajinským povstalcom by mohla zahŕňať aj ich výcvik vo východných krajinách NATO vrátane Slovenska.

Čo chcú USA robiť v prípade, že Putin napadne Ukrajinu

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken ( vľavo) a šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.

Denník New York Times tvrdí, že to, ako ďaleko by USA mohli zájsť, aby zabránili Rusku v invázii Ukrajiny, „oživilo ducha novej studenej vojny“ a zmenilo vyhliadky na možnosť „konfliktu veľmocí“.

Zmena americkej rétoriky o pomoci Ukrajine sa naozaj výrazne zmenila. Podľa Heleny Cooperovej, korešpondentky denníka New York Times, ktorá pôsobí v Pentagone, americkí predstavitelia dlho narábali s otázkou podpory Ukrajiny veľmi opatrne, pretože sa obávali reakcie Ruska.

Teraz vysokí predstavitelia Bidenovej administratívy tvrdia, že by USA mohli podporiť ukrajinské povstanie v prípade, že by Ukrajinu Rusko naozaj napadlo. Vyjadrenia takéhoto typu Cooperová označuje za „zásadný obrat“.

Americké skúsenosti s povstaniami

Amerika sa stále spamätáva z konca vojny v Afganistane. To, ako presne by bola schopná financovať a podporovať prípadné povstanie, je teda stále predmetom diskusií. Podľa Cooperovej bol americký boj proti povstaniam v Afganistane „skľučujúci“, ale financovanie povstaní je podľa vojenských expertov niečo úplne iné.

Nejasností je v tomto prípade viacero. Prezident Biden zatiaľ neurčil, ako presne by vyzerala podpora povstalcov na Ukrajine, ktorí by v prípade invázie viedli niečo ako partizánsku vojnu. Nepredvídateľnosť krokov Vladimira Putina je kapitolou samou osebe. Podľa Cooperovej nie je jasné napríklad to, či chce Putin spustiť kybernetický útok na Ukrajinu.

Korešpondentka však pripomína útok na ukrajinské štátne weby, na ktorých neznámi útočníci zanechali výhražné správy. „Všetky údaje na počítači sú zničené a nie je možné ich obnoviť. Všetky informácie o vás boli publikované, bojte sa a čakajte to najhoršie. To máte za vašu minulosť, prítomnosť a budúcnosť,“ uvádzalo sa na napadnutých webových lokalitách.

Predstavitelia USA však už začali Rusku pripomínať, že aj keby sa mu podarilo dobyť nové oblasti, náklady na inváziu by boli z hľadiska strát neúmerne drahé.

„Ak Putin napadne Ukrajinu veľkou vojenskou silou, vojenská pomoc USA a NATO – [zahŕňajúca] spravodajstvo, kybernetické, protipancierové a protivzdušné zbrane, útočné námorné strely – výrazne vzrastie,“ varoval napríklad vyslúžilý štvorhviezdičkový námorník James Stavridis, ktorý bol kedysi najvyšším veliteľom spojeneckých síl NATO.

Stavridis varuje, že by si ruský prezident mal uvedomiť, že Američania „po dvoch desaťročiach, počas ktorých proti povstaniam bojovali, vedia, ako ich [povstania] vyzbrojiť, vycvičiť a dodať im energiu“.

Inzercia

Poukázal takisto na to, ako Američania podporovali povstanie mudžahedínov proti sovietskej invázii v Afganistane v 70. a 80. rokoch, a tvrdí, že by prípadná podpora Ukrajincov v hroziacom konflikte spôsobila, že by podpora mudžahedínov oproti nej pôsobila ako „maličká“.

Výcvik aj na Slovensku

Minister obrany Lloyd Austin a generál Mark Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, podľa New York Times v nedávnych telefonátoch vystríhali svojich ruských náprotivkov, že by po bleskovom ruskom víťazstve na Ukrajine pravdepodobne nasledovalo krvavé povstanie. Vysokí predstavitelia Bidenovej administratívy dali takisto najavo, že by Američania toto povstanie podporovali. CIA skryto, Pentagon otvorene.

Predstavitelia americkej administratívy, s ktorými sa redaktorka denníka zhovárala, tvrdia, že americká pomoc povstalcom by mohla zahŕňať aj ich výcvik vo východných krajinách NATO, konkrétne na území Poľska, Rumunska a Slovenska. To by im umožnilo rýchle presuny na Ukrajinu a preč.

Američania by počas možných ruských útokov mohli povstalcom okrem logistickej podpory a zbraní, ktoré im poskytnú „takmer určite“, ponúknuť aj lekárske vybavenie, služby a útočisko.

Cooperová pripomína, že po tom, ako Rusi v roku 2014 obsadili Krym, sa vlády USA pokúšali podporu Ukrajiny obmedziť najmä na obranné zbrane. Spojené štáty americké Ukrajine poskytli pomoc vo výške približne 2,5 miliardy dolárov. Pomoc zahŕňala protitankové rakety, radary, hliadkové člny a komunikačné zariadenia.

Vysokí predstavitelia USA teraz uviedli, že by Ukrajine mohli poskytnúť aj spravodajské informácie z bojiska. To by jej umožnilo rýchlejšie reagovať na inváziu. Všetka táto pomoc by však podľa nich mala byť nastavená tak, aby neprovokovala Putina.

Veteráni, záložníci, dobrovoľníci

„Pokiaľ bude mať správne vybavenie a taktiku, Ukrajina môže dramaticky znížiť šance na úspešnú inváziu,“ napísal Andrij Zagorodnjuk, bývalý ukrajinský minister, pre Atlantickú radu. Jeho text podľa Cooperovej pripomína „návod na to, ako môžu Spojené štáty podporiť povstanie“.

„Kombináciou slúžiacich vojenských jednotiek s bojovými veteránmi, záložníkmi, jednotkami územnej obrany a veľkým počtom dobrovoľníkov môže Ukrajina vytvoriť desaťtisíce malých a vysoko mobilných skupín schopných zaútočiť na ruské sily. To prakticky znemožní Kremľu akokoľvek spravovať okupované oblasti alebo zabezpečiť svoje zásobovacie linky,“ píše.

Cooperová na konci svojho článku však pripomína, že je otázne, či by Ukrajinci boli ochotní začať s povstaním, ktoré by mohlo trvať niekoľko rokov či dokonca niekoľko desaťročí. Niektorí ukrajinskí experti totiž poukazujú na to, ako vyzerala ruská invázia Krymu, kde bol ozbrojený odpor len slabý. Putin by sa navyše v prípade obliehania mohol sústrediť najmä na východné časti krajiny. A tam by ochotu brániť sa mohla oslabiť proruská nálada.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.