Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. január 2016

Spevák David Bowie dnes zomrel po boji s rakovinou

Vo veku 69 rokov zomrel v nedeľu britský spevák, pesničkár a skladateľ David Bowie. Bowie, ktorý sa preslávil takými hitmi ako "Fame", "Heroes" alebo "Let's Dance".

Britský premiér David Cameron na Twitteri označil Bowieho úmrtie za "obrovskú stratu" a speváka nazval popovým géniom.

Bowie, ktorý sa narodil ako David Jones, dospieval začiatkom 70. rokov, keď v Británii vrcholila glam rocková éra. Preslávil sa v roku 1969 piesňou "Space Oddity" a neskôr svojím alter ego Ziggy Stardust. Pravdepodobne najväčšie úspechy dosiahol so svojím v poradí 15. štúdiovým albumom "Let's Dance", ktorý vyšiel v roku 1983.

"Celú svoju kariéru som pracoval vlastne s jedinou témou," povedal Bowie v roku 2002 v rozhovore pre agentúru AP. "Nohavice sa môžu, ale slová a témy, s ktorými narábam, sa týkajú osamelosti, zabudnutia, strachu a úzkosti, čo sú medzníky ľudského života," povedal spevák.

Bowieho interpretácia "Heroes" (Hrdinovia) bola jedným z vrcholov koncertu venovanému záchranárom po teroristických útokoch v New Yorku, ku ktorým došlo 11. septembra 2001. 

"Najhrdší som na to, že som ovplyvnil popový slovník. Úprimne povedané, práve to mi ako umelcovi najviac hladí ego," povedal Bowie.

Inzercia

V uplynulých rokoch sa zdržiaval v ústraní; v roku 2004 absolvoval operáciu srdca. Naposledy koncertoval v roku 2006.

Na hudobnú scénu sa vrátil v deň svojich 69. narodenín - minulý týždeň v piatok - albumom Blackstar, ktorý vyšiel po troch rokoch od vydania albumu The Next Day.

Blackstar, ktorý produkoval Bowieho dlhodobý spolupracovník Tony Visconti, obsahuje sedem skladieb. Album je čiastočne jazzový, obsahuje však aj prvky industriálneho rocku, folkpopu, baladických kompozícií aj hip-hopu.

Bowie zanechal po sebe dve deti - syna Duncana Jonesa a dcéru Alexandriu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.