Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
19. január 2022

Brusel a Slovensko

Čo znamená Šimečkov úspech nielen pre progresívcov

Nový podpredseda Európskeho parlamentu možno o pár mesiacov vymení Irenu Bihariovú na čele Progresívneho Slovenska.

Čo znamená Šimečkov úspech nielen pre progresívcov

Foto – Facebook Michala Šimečku

Michala Šimečku včera zvolilo takmer 500 europoslancov za podpredsedu Európskeho parlamentu (EP). Takýchto podpredsedov je síce 14, reprezentujú tam najmä svoje frakcie, ale je to nesporne osobný úspech 37-ročného politika, ktorý si zaslúži pár poznámok.

1. Podpredsedovi Progresívneho Slovenska k zvoleniu výrazne pomohli vonkajšie okolnosti – fakt, že ľudovci, socialisti a Šimečkovi liberáli z Renew Europe sa ako hlasovacia koalícia držali dohôd, aj to, že liberáli si na poslednú chvíľu vyrokovali nárok na tri podpredsednícke stoličky (pôvodne mali mať dve) z celkovo štrnástich.

Súčasne platí, že do takéhoto širšieho vedenia EP sa predtým nedostal žiaden slovenský europoslanec. Šimečka pôsobí v Európskom parlamente len dva a pol roka, od začiatku jeho kariéry bolo zjavné, že tam neprišiel vegetovať. Svojou aktivitou si tak získal dôveru svojej zhruba stočlennej frakcie Renew Europe, čo rozhodne nie je maličkosť.

2. Šimečka svoje zvolenie komentoval okrem iného slovami, že „hlas Slovenska v európskej politike bude aj vďaka mojej práci opäť o niečo silnejší“. V jednom zmysle to platí – Šimečku zvolili na jar 2019 slovenskí voliči –, v inom to tak neplatí. Jednak preto, že Šimečka nebude v tejto pozícii reprezentovať hlas Slovenska, ale najmä svojej frakcie. A čo je ešte dôležitejšie, pre progresívcov sú národné záujmy najmä synonymom národných egoizmov, ktoré majú ustúpiť európskej vízii čoraz užšej aj ideologicky jasne vymedzenej Európskej únie.

Príklad: Vlani Šimečka s kolegami, ktorí inak označujú dezinformácie za civilizačnú hrozbu, šírili v Európe hoax o tom, že Záborskej zákon o pomoci tehotným ženám je „nebezpečným krokom, ktorý nás môže priniesť na ‚poľskú cestu‘“. V skutočnosti išlo o kozmetický návrh, ktorý keby prešiel, tak by sa podoba našej interrupčnej legislatívy priblížila belgicko-holandsko-nemeckému modelu. Progresívci na čele so Šimečkom tak neboli hlasom Slovenska, ale pre potreby domáceho konfliktu a súboja s SaS o liberálneho voliča šírili v europarlamente nepravdivý obraz.

Problém nie je len v tejto kultúrnej vojne, ale aj v celkovom geopolitickom prístupe PS, kde sa progresívci upäto pozerajú na slovenské záujmy cez bruselskú optiku.

Už vo svojich ideových dokumentoch dávajú v PS najavo, že najbližšími partnermi Slovenska nemajú byť štáty V4, ale európske inštitúcie a Nemci s Francúzmi, s ktorými by sme mali pracovať na prehlbovaní európskej integrácie. Vyjadrenia PS sú až príliš často ozvenou bruselských schém o Európe a jednotlivých štátoch než pokusom o originálny slovenský liberálny prístup.

Šimečkovým najväčším úspechom v Európskom parlamente bolo presadenie nového spôsobu monitorovania, ktorým majú inštitúcie EÚ pravidelne posudzovať uplatňovanie „hodnôt Únie“ v jednotlivých štátoch. Veľká väčšina europoslancov Šimečkov návrh nadšene schválila, a ako sme si už zvykli, opäť pôjde do veľkej miery o nástroj ideologicky účelového napomínania štátov ako Poľsko a Maďarsko.

Prístup našej vlády k tomuto konfliktu v rámci EÚ je rozpačitý – minister Korčok ladí s európskym mainstreamom, SaS, ktorú svojho času profiloval Sulík ako istú avantgardu, už vlastne tiež, Igora Matoviča zas teší priateľstvo s Viktorom Orbánom a to, čo si myslí premiér Heger, nevieme.

Inzercia

Ak je vôbec niečo európskou líniou lídrov tejto vlády, tak je to najmä to, že sú natoľko zahľadení do seba a svojich problémov, že svet poza humná nevnímajú ani o ňom nepremýšľajú. Akoby to bolo len džobom europoslancov či kariérnych diplomatov.

3. Pre nás sú najzaujímavejšie domáce konzekvencie. PS síce v koalícii so Spolu v marci 2020 stroskotalo, ale kým Spolu de facto zmizlo z politickej mapy, progresívci si udržali svoje miesto pod slnkom a treba s nimi rátať.

Už dlhé mesiace sa šíria chýry, že viacerí v PS sú nespokojní s líderkou Irenou Bihariovou. Má to viaceré dôvody, pre progresívnych centristov je príliš excentrická a príliš vľavo, súčasne vlastný tábor irituje istou svojhlavosťou. V straníckom prostredí si určite nepomohla kritikou Denníka N za rozhovory Moniky Tódovej s kajúcnikmi (aj neskôr v rozhovore Tódovej s Michalom Trubanom bolo cítiť, že novinárka jej to nezabudla).

Rovnako sa šíria chýry, že práve Šimečka by mohol Bihariovú vyzvať v súboji o lídra PS. Jeho možné ambície po včerajšku určite vzrastú, to isté platí aj o jeho šanciach. Napokon, už pred pár dňami pre SME nepriamo naznačil, že jeho kandidatúra je témou. Na prelome mája a júna, keď sa bude konať stranícky snem, tak môže mať PS nového lídra.

Ten hlavný voličský problém, ktorému teraz v PS čelia, sa tým však nezmení. Vo svojom hviezdnom roku 2019 zvíťazili v prezidentských aj európskych voľbách a zdalo sa, že liberálov z SaS vytlačia na okraj. Odvtedy si však svoje roly vymenili. Richard Sulík sa vrátil do centra pozornosti, konfliktom s nepopulárnym Matovičom si svojich voličov pritiahol späť, navyše má výrečnú poslankyňu Bittó-Cigánikovú a ministerku Kolíkovú, ktoré v zápase za takzvané reprodukčné práva žien, respektíve so svojím aktuálnym honom na šíriteľov dezinformácií vykonávajú agendu PS.

Sulíkovi sa síce Kolíkovej návrh trestne stíhať „šírenie nepravdivých informácií“ nijako nepáči, ale sprogresívnenie strany mu politicky vyhovuje. Liberálneho mestského voliča už nechce provokovať napríklad ostrou kritikou EÚ ako kedysi, keď ho liberálne médiá vykresľovali ako nebezpečného hazardéra, až nacionalistu. Až príliš si pamätá, ako sa voliči SaS v roku 2019 dali strhnúť novou vlnou a dovtedajší líder opozície sa dlhé mesiace do volieb strachoval, či vôbec prejde do parlamentu.

Je to taký slovenský paradox: najväčším súperom o progresívneho voliča tak bude pre Michala Šimečku a jeho PS práve Richard Sulík, o ktorom Šimečkov otec Martin pred pár rokmi napísal, že pre svoje cúvanie zo Západu je pre Slovensko väčšou hrozbou než Robert Fico.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.