Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. január 2022, 08:05

Vláda má rozhodovať o odklade splatnosti poistného i boji proti nadmernému pitiu

Ministri prerokujú aj správu o zdravotnom stave obyvateľov Slovenska v rokoch 2015 – 2020.

Odklad splatnosti poistného za sociálne poistenie by sa mal týkať aj obdobia za január 2022. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) predloží návrh na stredajšom rokovaní vlády.

Ak to ministri odobria, odvody na sociálne poistenie za január si budú môcť odložiť samostatne zárobkovo činné osoby a možnosť odkladu sa bude vzťahovať aj na poistné, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca. Splatnosť sa má posunúť do 31. marca 2025.

V programe 53. rokovania vlády je viacero zdravotníckych tém, medzi nimi i národný akčný plán stanovujúci úlohy na boj proti nadmernému pitiu alkoholických nápojov. Ministerstvo kultúry má podľa plánu napríklad zabezpečiť, aby sa v kultúrnoosvetových aktivitách organizácií zriadených rezortom zdôrazňovala téma škodlivosti alkoholu.

Ministri prerokujú aj správu o zdravotnom stave obyvateľov Slovenska v rokoch 2015 – 2020. Zo správy vyplýva, že v tomto období stúpol počet prípadov čierneho kašľa či HIV pacientov, problémom je tiež nárast psychiatrických pacientov medzi mladými ľuďmi vo veku 15 až 19 rokov i suicidálne sklony medzi dospievajúcimi.

Ministerstvo obrany predloží na zasadnutie vlády návrh stratégie, ktorej cieľom je vybudovať účinnú ochranu kritickej infraštruktúry, objektov štátnej dôležitosti i vzdušného priestoru pred neoprávneným používaním bezpilotných lietadiel.

Stredajšie rokovanie má rozhodnúť aj o vzniku prírodnej rezervácie Vydrica v Malých Karpatoch, kabinet má takisto odobriť program starostlivosti o chránené vtáčie územie (CHVÚ) Medzibodrožie na najbližších 30 rokov, ktorý ráta s príspevkom vo výške viac ako 5,4 milióna eur.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Austrálsky premiér Scott Morrison priznal porážku v parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazila Austrálska strana práce (ALP). Tá vytvorí novú vládu a jej líder Anthony Albanese sa stane premiérom. (tasr)

pred 3 hodinami

Z okna horiaceho bytu na siedmom poschodí vyskočila v Trenčíne jedna osoba, ktorá zraneniam podľahla, informovala trenčianska krajská polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia v súbehu s prečinom usmrtenia. Na miesto privolali všetky záchranné zložky. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.