Obranná dohoda s USA
Sme rodina má otázky na Korčoka a Naďa. Zásadné sú dve veci, hovorí Kollár

Foto: TASR/Pavol Zachar
Šéf Sme rodina pripustil, že traja - štyria poslanci sa pri hlasovaní môžu zdržať.
Pre hnutie Sme rodina je pri podpore obrannej dohody s USA zásadné, aby parlament naďalej rozhodoval o prítomnosti cudzích vojakov a jadrových zbraní na území Slovenska.
Otázky poslancov majú zodpovedať na zasadnutí klubu minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Predseda parlamentu a hnutia Boris Kollár to uviedol po pondelkovom stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO).
„Aj keď sa táto zmluva podpíše, akýkoľvek vojak, ktorý by prišiel na Slovensko, musí to byť ratifikované v parlamente. Pokiaľ to bude takto napísané v tej zmluve, tak nemáme problém," uviedol Kollár. Žiada tiež, aby bolo jednoznačne dané, že akákoľvek jadrová zbraň môže byť presunutá na Slovensko len so súhlasom Národnej rady.
"Ak budeme mať tieto odpovede a budeme to mať isté, budeme jednotní. Pokiaľ to bude nejaké vágne, môže sa stať opak," uviedol Kollár. Pripustil tiež, že traja - štyria poslanci sa pri hlasovaní môžu zdržať.
Podľa premiéra Hegera je uzavretie obrannej dohody s USA je zodpovedným krokom k posilňovaniu európskej bezpečnostnej politiky, ale aj obranyschopnosti Slovenska. Uviedoll, že na rokovanie s prezidentkou a predsedom paralmentu prišiel s jasným cieľom otvorene podporiť podpis zmluvy.
"Túto zmluvu má podpísaných už 23 krajín. Majú ju všetky krajiny na východnej hranici podpísanú, vrátane Maďarska a Poľska, preto si myslím, že je to správny krok aj pre posilnenie našej obranyschopnosti," poukázal premiér.
Vláda v stredu (12. 1.) odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť Národná rada. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.
Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády uviedli, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť Slovenska.

Cudzia základňa na vlastnom území so súhlasom vlády a parlamentu nie je stratou suverenity.
Dnes treba vedieť
„Áno, bolo to rýchle, bez zbytočných diskusií … tak trochu bágrom. Pardón. Prečo? Inak by sa to nikdy nepodarilo," píše Igor Matovič na Facebooku o schvaľovaní balíka pomoci rodinám. „Zobrať deťom ich prídavky, daňové bonusy či krúžkovné si skorumpovaný Fico či Pellegrini nikdy netrúfnu."
KRÁTKY PROCES Dnes som sa zobudil s dobrým pocitom. Zaparkovať v pokladničkách rodín s nezaopatrenými deťmi ročne viac...
Uverejnil používateľ Igor Matovic Streda 25. mája 2022
Rusko zvýši minimálnu mzdu, dôchodky a žoldy, nariadil Putin
„Našou kľúčovou a nemennou prioritou je zvýšiť blaho a kvalitu života občanov," vyhlásil ruský prezident.
Útok na školu v Texase
Útočník informoval o svojom zámere pred streľbou na facebooku
„Strelec najskôr strelil do tváre svojej starej matke. Tá potom kontaktovala políciu, zatiaľ čo on utekal, pri škole mal dopravnú nehodu a ušiel do školy... Polícia sa v tomto čase strelcom už zaoberala,“ uviedol texaský guvernér.
Súhrn udalostí v stredu 25. mája:
- Objednávateľom vraždy Kuciaka je Kočner, sprostredkovateľom Zsuzsová, vyhlásil Andruskó.
- Poslanci schválili Holého zákon o štátnej podpore nájomného bývania.
- Matovič neustúpil z návrhu regulovať televízne debaty. Kollár nevylúčil podporu.
- Novým komisárom pre deti sa stal lekár a zakladateľ združenia Úsmev ako dar Jozef Mikloško.
- Heger skritizoval EÚ: Príliš dlho sme vymieňali hodnoty za lacný plyn a ropu.
- Ukrajina potrebuje raketové systémy, a to čo najskôr, vyhlásil ukrajinský minister zahraničia.
- Putin podpísal dekrét o občianstve pre ľudí z okupovaných oblastí Ukrajiny.
Turecko o rozširovaní NATO
Proces vstupu Fínska a Švédska sa neposunie, kým nevyhovejú požiadavkám
„Povedali nám, že rozumejú bezpečnostným obavám Turecka. Uvidíme však, aké kroky podniknú," vyhlásil hovorca tureckého prezidenta.
Ukrajinský minister zahraničia
NATO nerobí doslova nič pre to, aby zastavilo Rusko
„Na začiatku vojny prevládala verejná mienka, že NATO je mocná sila a EÚ je schopná iba vyjadriť rôzne stupne znepokojenia. No vojna je vždy testom, ktorý strháva masky," povedal Dmytro Duleba.
„Rusko by nemalo dostať ústupky iba preto, aby sa cítilo menej ponížené. V prípade, ak dôjde k poníženiu Ruska, bude to zodpovednosť iba prezidenta Putina, ktorý sa pre túto vojnu rozhodol. Pokiaľ bude mať Ukrajina odhodlanie bojovať, tak Západ by nemal tlačiť na Ukrajinu, aby sa vzdala časti svojho územia. Samozrejme, je výhodné, aby bol mier uzatvorený čo najskôr, ale nesmie byť podmieňovaný ústupkami zo strany Ukrajiny," tvrdí Milan Krajniak.
Orbán avizoval zdanenie extra zisku bánk a korporácií, ako aj posilnenie armády
„Vojna sa naťahuje, bruselská politika sa nezlepšuje, čo spolu vedie k drastickému zvyšovaniu cien," povedal maďarský premiér.
Z prístavu v Mariupole sa údajne chystá vyplávať prvá loď od ovládnutia Moskvou, uviedol nemenovaný proruský činiteľ. Loď bude podľa jeho slov prevážať 3000 ton kovov do ruského prístavného mesta Rostov nad Donom. (tasr)
Tohtoročnou laureátkou Ceny Václava Havla za ľudské práva sa stala ruská novinárka Marina Ovsiannikovová, ktorá v marci protestovala proti ruskému vpádu na Ukrajinu narušením živého vysielania ruskej štátnej televízie Prvý kanál. Ovsiannikovová si ocenenie prevzala na ceremónii, ktorá sa konala v nórskom hlavnom meste Oslo. (tasr)