Djokoviča podporili štátni predstavitelia i olympijský výbor

Foto - TASR/AP
„Myslím si, že toto rozhodnutie je škandalózne,“ povedala srbská premiérka Ana Brnabičová. Podobne sa vyjadril aj Srbský olympijsky výbor. Prezident Vučič tenistovi odkázal, „že sa nemôže dočkať jeho príchodu do Srbska, kde bude vždy vítaný“.
Štátni predstavitelia Srbska vyjadrili podporu tenistovi Novakovi Djokovičovi, ktorého deportovali z Austrálie. Líder svetového rebríčka chcel štartovať na turnaji Australian Open a bojovať o rekordný 21. grandslamový titul v kariére, no v nedeľu neuspel s odvolaním proti zrušeniu víza a musel opustiť krajinu.
"Myslím si, že toto rozhodnutie je škandalózne," povedala srbská premiérka Ana Brnabičová pre agentúru AP v reakcii na udalosti v hostiteľskej krajine: "Som sklamaná a myslím si, že sa ukázalo, ako fungujú zákony v iných štátoch. Je pre mňa neuveriteľné, že v priebehu niekoľkých dní prišlo k dvom úplne opačným súdnym rozhodnutiam."
Za "Nolem" stojí aj Srbský tenisový zväz, ktorý označil rozhodnutie súdu za politické: "Toto rozhodnutie ukrátilo všetkých o možnosť sledovať Novakov boj o desiaty titul na Australian Open a 21. grandslamový titul," uviedol zväz v oficiálnom vyhlásení.
Deportáciu označil za škandalóznu aj Srbský olympijský výbor. "Napriek tomuto škandalóznemu rozhodnutiu veríme, že Novak opäť vyšiel ako víťaz," uvádza sa v stanovisku.
Djokovič opustil Austráliu v nedeľu neskoro večer miestneho času linkou do Dubaja. Zatiaľ nebolo jasné, či cestuje do rodnej krajiny, do španielskej Marbelly, alebo do Monaka.
Srbský prezident Aleksandar Vučič s ním podľa vlastných slov v nedeľu hovoril a odkázal mu, "že sa nemôže dočkať jeho príchodu do Srbska, kde bude vždy vítaný."
Verejne reagoval aj na kontroverzný verdikt: "Myslia si, že ponížili Djokoviča týmto zlým zaobchádzaním počas desiatich dní, ale ponížili sa sami. Djokovič sa môže vrátiť do svojej vlasti so vztýčenou hlavou."
Dnes treba vedieť
Rusko je ochotné pokračovať v mierových rozhovoroch s Ukrajinou, no iniciatívu na ich obnovenie musí prejaviť Kyjev. Povedal to v nedeľu poradca ruského prezidenta Vladimir Medinskij. Vedúci ruskej delegácie dodal, že "Rusko rozhovory nikdy neodmietlo". (tasr)
Návštevníci koncertu v Rusku vyvolali rozruch - skandovali protivojnové heslá
Skupina Kis-Kis, ktorá sa už predtým vyjadrila proti vojne Ruska na Ukrajine, najprv situáciu nekomentovala.
Súhrn víkendových udalostí:
- Heger tvrdí, že nie je šéfom tejto koalície. Nechce byť ani šéfom OĽaNO.
- Podľa ministerky Kolíkovej zo SaS môže protiinflačný balíček skončiť na Ústavnom súde.
- Poľský prezident navštívil Kyjev. Povedal, že ak bude Ukrajina obetovaná z ekonomických dôvodov, bude to rana pre celý Západ.
- WHO mimoriadne zasadala z dôvodu opičích kiahní, Holandsko zavádza povinnú registráciu prípadov.
Na Slovensku sa nachádza historicky najmenej firiem s čínskym vlastníkom
Kým v roku 2019 na Slovensku vlastnili čínski podnikatelia firmy s objemom základného imania vo výške 32 miliónov eur, v súčasnosti objem imania predstavuje výšku 13,3 milióna eur.
Ak by došlo k zvyšovaniu cien nafty, zastropujú sa, tvrdí Šipoš
Poslanec Hlasu Matúš Šutaj Eštok vraví, že vláda za posledných deväť mesiacov ľuďom nijako nepomohla. Predseda klubu OĽaNO to odmieta.
Aktivistka z Pussy Riot: Štátna propaganda vymyla Rusom mozgy
"Keby Rusi poznali pravdu, vojnu by nepodporovali," tvrdí členka ruskej punk-rockvej skupiny a kritička Kremľa Lucia Steinová, ktorá koncom marca ušla z Moskvy.
Pri výbuchu v ukrajinskom Enerhodare bol vážne zranený Ruskom dosadený starosta
Pri Enerhodare sa nachádza najväčšia európska jadrová elektráreň - Záporožská jadrová elektráreň. Kyjev upozorňoval na to, že ruská okupácia tejto elektrárne zvyšuje pravdepodobnosť jadrovej havárie.
Diskusia o porušeniach základných práv a slobôd súdmi musí byť odborná
Pripomenul, že už dnes môže predseda súdu vyvodiť dôsledky voči sudcovi, ktorý podľa Ústavného súdu svojím rozsudkom porušil základné práva. S návrhom trestať sudcov prišiel Boris Kollár i nezaradený poslanec Tomáš Taraba.
Začiatok 50. rokov sa spája s procesom s buržoáznymi nacionalistami. Tí sa proti tomuto hanlivému označeniu neohradzovali. Kajali sa a v budovaní komunizmu mienili pokračovať ďalej. V rubrike História píše Jozef Hajko.
78-ročný rakúsky prezident Alexander Van der Bellen oznámil, že sa v prezidentských voľbách bude uchádzať o znovuzvolenie. „Pandémia, ruský útok na Ukrajinu a s ním spojená náročná situácia pre naše hospodárstvo, klimatická kríza – naša krajina, celá Európa zažíva nepokojné časy,“ napísal na Twitteri. Preto chce podľa svojich slov aj naďalej poskytovať svoje skúsenosti pre službu krajine. Prezidentské voľby v Rakúsku sa majú konať na jeseň. (tasr)