Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. január 2022, 14:46

Súd prepustil Norberta Bödöra na slobodu

Súd prepustil Norberta Bödöra na slobodu

Norbert Bödör. FOTO TASR – Jakub Kotian

Dôvodom sú prieťahy a nedodržanie lehôt. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť. Rozhodovať bude Najvyšší súd.

Obvineného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra prepustili zo zadržania na slobodu. V nedeľu popoludní o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Marián Mačura.

„O pár dní bude rozhodovať Najvyšší súd, my sa ideme pripravovať na toto rozhodovanie,“ podotkol Bödörov obhajca Marek Para. Hovorí, že dôvody prepustenia jeho klienta zo zadržania súvisia s prieťahmi a nedodržaním lehôt. Bödöra cestou do auta svojho advokáta na otázky novinárov neodpovedal.

Podľa hovorkyne súdu by väzobné stíhanie Bödöra v tejto trestnej veci, v ktorej je stíhaný pre prečin a v ktorej boli zistené prieťahy, predstavoval neoprávnený a neprípustný zásah do ústavou garantovaného práva na osobnú slobodu.

Dodáva, že navrhované väzobné stíhanie by malo nasledovať až bezprostredne po výkone väzby obvineného v inej zbiehajúcej trestnej veci, ktorá trvala vyše 19 mesiacov.

Najvyšší súd by mal rozhodovať o sťažnosti prokurátora na verejnom zasadnutí 20. januára.

Podanie sťažnosti, o ktorej bude rozhodovať, potvrdila aj hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová. Zároveň zdôraznila, že súdy, ktoré opakovane rozhodovali o väzbe obvineného, potvrdili dôvodnosť vedeného trestného stíhania, ako aj jednotlivých väzobných dôvodov, a to aj po podaní obžaloby vo veci Dobytkár.

„Inými slovami, potvrdili správnosť a zákonnosť konania vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP. K nálezu Ústavného súdu prišlo výlučne z dôvodu formálno-procesnej chyby ŠTS pri rozhodovaní o predĺžení väzby, spočívajúcej v spornom výklade detailných ustanovení rozvrhu práce ŠTS. Aj v aktuálne posudzovanom prípade (korupcia v kauze Valčeky) súd nijako nespochybnil dôvodnosť vedeného trestného stíhania obvineného N. B.,“ doplnila Tökölyová.

Obvineného podnikateľa najskôr vo štvrtok prepustili z väzby, kde bol približne rok a pol pre kauzu Dobytkár. Národná kriminálna agentúra ho následne o pár hodín zadržala v súvislosti s kauzou Valčeky, respektíve Judáš. Bödör v nej má byť stíhaný za korupčnú trestnú činnosť.

Kauza Valčeky sa podľa medializovaných informácií týka ekonomickej trestnej činnosti v súvislosti s fiktívnymi dodávkami ocele.

Inzercia

Norbert Bödör čelí aj dvom obžalobám. Hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár nariadil Špecializovaný trestný súd na 25. februára. Obžaloba sa týka 13 osôb. Para uviedol, že by jeho klient mal byť na pojednávaní osobne prítomný. Prokurátor podal v decembri 2021 obžalobu na 11 osôb aj v kauze Očistec.

Kaliňák: Bödör je nevinný, lebo súd o jeho vine nerozhodol

Obvinený nitriansky podnikateľ je podľa niektorých členov opozičného Smeru nevinný, lebo súd o jeho vine ešte právoplatne nerozhodol. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 to uviedol exminister vnútra za Smer Robert Kaliňák, odvolávajúc sa na Ústavu SR.

„Tak je to v ústave. Do finálneho rozhodnutia súdu je každý nevinný. Keď to spochybňujete, tak spochybňujete ústavu,“ zdôraznil Kaliňák.

Hovorí o zneužívaní trestného práva, polícia podľa neho nie je nezávislá. Koalícii však odkázal, aby sa nebála vyšetrovať.

Predseda Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa z hnutia OĽaNO pripustil, že istým spôsobom má Kaliňák pravdu.

„Svojím spôsobom má pán Kaliňák pravdu, de jure sú títo obvinení zatiaľ nevinní, pokiaľ nie je vynesený rozsudok,“ povedal Krúpa. Aktivity Smeru však podľa neho vedú k tomu, že sa obvineného podnikateľa snažia chrániť a naznačujú mu, aby vydržal a nevypovedal.

Podľa neho sa miešajú témy, aby sa odvádzala pozornosť od iných vecí.

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Vyšetrovateľa NAKA Tomáša Emmela prepustili zo zadržania na slobodu. Podľa informácií TV Markíza sa jeden zo skutkov týka príbuzného exministra hospodárstva Štefana Žigu a kauzy Valčeky. Emmela vinia z toho, že predlžoval jeho „neobvinenie“. Od bývalého šéfa finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka za to údajne zinkasoval úplatok dva a pol tisíca eur. Vyšetrovateľ vinu odmieta. (tvnoviny.sk)

pred hodinou

Na Slovensku zomrelo v apríli najmenej osôb za posledných osem mesiacov, a to 4 495. Číslo sa najviac priblížilo k predpandemickým hodnotám. Medzi príčinami úmrtí dominovali choroby obehovej sústavy, nádory a choroby dýchacej sústavy. Covid bol štvrtou najčastejšou príčinou, zomrelo naň 289 osôb. Informoval Štatistický úrad. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.