Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2022, 18:20

Nepokoje v Kazachstane si vyžiadali 225 mŕtvych a vyše 4 500 zranených

Nepokoje v Kazachstane si vyžiadali 225 mŕtvych a vyše 4 500 zranených

Foto – TASR/AP

V porovnaní s predošlými údajmi ide o dramatický nárast.

Nedávne násilné nepokoje v Kazachstane, ktoré sa začali pokojnými protestmi proti zvýšeniu cien pohonných hmôt, si vyžiadali celkovo 225 mŕtvych, oznámili v sobotu tamojšie úrady.

„Počas výnimočného stavu boli do márnic prevezené telá 225 ľudí, z toho 19 príslušníkov polície a armády. Niektorí ďalší boli ozbrojení banditi, ktorí sa podieľali na teroristických útokoch. Žiaľ, obeťami teroristických činov sa stali aj civilisti,“ uviedol zástupca kazašskej prokuratúry Serik Šalabajev.

Kazachstan predtým priznal menej ako 50 obetí – 26 „ozbrojených zločincov“ a 18 členov bezpečnostných zložiek. Vyššia bilancia mŕtvych – 164 –, ktorá sa minulý týždeň objavila na vládnom kanáli služby Telegram, bola rýchlo stiahnutá.

Hovorkyňa kazašského ministerstva zdravotníctva Asel Artakšinovová uviedla, že lekársku pomoc v danom čase vyhľadalo viac než 2 600 osôb, pričom 67 z nich je stále vo vážnom stave. Šalabajev na brífingu podľa tlačovej agentúry TASS povedal, že zranenia počas výnimočného stavu utrpelo 4 578 osôb.

Kazašské úrady obviňujú z rozpútania násilností „banditov“ a „medzinárodných teroristov“, ktorí sa podľa nich „zmocnili“ protestov, pričom epicentrum nepokojov sa prenieslo zo západnej časti krajiny do najväčšieho mesta Alma-Ata na juhovýchode.

Vojaci z Moskvou vedenej Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), ktorí pomohli upokojiť situáciu v tejto stredoázijskej krajine, sa vo štvrtok začali postupne sťahovať. Kazašský konflikt, ktorý vypukol v prvých dňoch nového roka, podľa AFP odhalil mocenský zápas na samom vrchole vlády.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 8 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 9 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.