Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2022, 18:48

Predčasné voľby v parlamente

Poslanec Svrček navrhuje upraviť v ústave možnosti skrátenia volebného obdobia

Podľa Hlasu koalícia chystá zmenu, ktorá by neumožnila referendum v tomto volebnom období. Hovorí o zrade základného demokratického princípu. SaS považuje Svrčekov návrh za porušenie koaličnej zmluvy.

Poslanec Národnej rady Miloš Svrček (Sme rodina) predložil do parlamentu návrh na zmenu ústavy tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie parlamentu ústavným zákonom aj referendom.

Okrem iného navrhuje, aby sa referendum o skrátení volebného obdobia nemohlo konať prvý a posledný rok volebného obdobia. V zmysle návrhu by mal v prípade úspešného referenda predseda NR SR vyhlásiť voľby do parlamentu do siedmich dní od vyhlásenia platného výsledku referenda.

„Mala by byť takáto možnosť v ústave zakotvená,“ povedal minister práve a podpredseda Sme rodina Milan Krajniak.

Ústavnosť referenda

„Cieľom predkladanej novelizácie je reagovať na rozhodnutie Ústavného súdu zo 7. júla 2021 o ústavnosti predmetu referenda,“ uvádza v dôvodovej správe predkladateľ.

Účinnosť zmien navrhuje od 1. marca 2024.

Podobné zmeny avizoval pre TASR aj nezaradený poslanec Tomáš Taraba s tým, že ich plánuje predložiť na najbližšiu schôdzu. Obdobný návrh podal už v minulom roku, v júni ho parlament odmietol.

Podľa predsedu mimoparlamentného Hlasu a nezaradeného poslanca Petra Pellegriniho koalícia chystá zmenu, ktorá by neumožnila referendum v tomto volebnom období. Hovorí o zrade základného demokratického princípu.

„Vládna koalícia sa napriek odporu občanov ide vo svojich funkciách zabetónovať až do roku 2024 a ľuďom, ktorí jej moc iba prepožičali, ide napľuť do tváre,“ uviedol.

Inzercia

Zároveň avizoval, že v parlamente predložia pozmeňujúci návrh, ktorý „vráti moc na Slovensku do rúk ľudí“.

„Vyzveme všetky parlamentné strany, aby túto zmenu podporili a aby nezabudli, kto im ich funkcie prepožičal. A vyzveme aj ľudí, aby nám v tomto tlaku pomohli,“ doplnil Pellegrini.

SaS to považuje za porušenie koaličnej zmluvy

Koaličná strana SaS považuje návrh Svrčeka za svojvoľné porušenie koaličnej zmluvy, uviedol hovorca strany Ondrej Šprlák. „Z nášho pohľadu je to ďalší krok hnutia Sme rodina smerom k spolupráci s opozíciou a opusteniu koalície,“ uviedla SaS.

„Nech si predloží návrh aký chce a väčšina rozhodne alebo nerozhodne,“ komentoval pre Markízu líder OĽaNO Igor Matovič s tým, že matematika mu pri tomto návrhu nevychádza. „To by sa musela SaS-ka pridať k mafii a hlasovať s nimi,“ dodal.

Boris Kollár zvolal na utorok okrúhly stôl. Budú pri ňom preberať tému referenda. „Nevidím žiaden dôvod na takýto okrúhly stôl,“ reagoval šéf SaS Richard Sulík na iniciatívu. Pri stole tak pravdepodobne bude s Kollárom len opozícia.

Opozícia a odborári minulý rok vyzbierali 600-tisíc podpisov na iniciovanie referenda o skrátení volebného obdobia. Prezidentka Zuzana Čaputová sa v prípade petície obrátila na ÚS, ktorý v júli 2021 rozhodol, že navrhovaná referendová otázka o skrátení volebného obdobia Národnej rady je protiústavná.

Čaputová reagovala, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by NR SR rozhodla o zmene ústavy a následne prijala uznesenie, ktorým by požiadala o jeho konanie.

 

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 6 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva