Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2022, 17:55

NATO posilní s Ukrajinou spoluprácu v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Oznámil to generálny tajomník aliancie po tom, ako sa ukrajinské vládne webové stránky stali terčom rozsiahleho útoku.

Severoatlantická aliancia zintenzívni spoluprácu s Ukrajinou v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Oznámil to v piatok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg po tom, ako Ukrajina informovala, že webové stránky jej vládnych inštitúcií sa stali terčom rozsiahleho kybernetického útoku.

„Experti z členských krajín (Aliancie) zároveň priamo na mieste podporujú ukrajinské úrady,“ uviedol ďalej Stoltenberg vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

„NATO a Ukrajina podpíšu v nadchádzajúcich dňoch dohodu o posilnení kybernetickej spolupráce,“ avizoval. Dohoda okrem iného umožní Ukrajine prístup k platforme NATO s informáciami o škodlivých softvéroch.

Ukrajina zaznamenala v noci na piatok rozsiahly kybernetický útok na webové stránky vládnych inštitúcií, na ktoré hackeri umiestnili výhražný text. Ten varoval (v ukrajinskom, ruskom a poľskom jazyku) návštevníkov webových stránok, že ich údaje unikli a že sa majú „báť a očakávať to najhoršie“.

K útoku sa dosiaľ nik neprihlásil. V čase vyhroteného napätia medzi Ruskom a Ukrajinou sa však objavili dohady, či nejde o dielo ruských hackerov.

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell uviedol, že v súvislosti s útokom zatiaľ „nemožno na nikoho ukazovať prstom.... Viete si však predstaviť, kto to spravil.“ Hovorca ukrajinského rezortu diplomacie taktiež poukázal aj na to, že v minulosti malo podobné útoky na svedomí Rusko.

Európska únia v reakcii na kybernetický útok uviedla, že mobilizuje „všetky svoje zdroje“, aby pomohla Ukrajine. NATO a Západ varovali, že prípadný ruský vojenský útok voči Ukrajine by mal vážne dôsledky.

Stoltenberg vo vyhlásení dodal, že NATO s Ukrajinou už roky spolupracuje v snahe posilniť jej obranu pred kybernetickými útokmi. „Kybernetickí experti z NATO v Bruseli si so svojimi ukrajinskými partnermi vymieňajú informácie o škodlivých kybernetických aktivitách,“ uviedol šéf NATO, ktorý prisľúbil, že praktická aj politická podpora Kyjevu bude aj naďalej pokračovať. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 5 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

pred 6 hodinami

Predsedníčka českej snemovne Markéta Pekarová Adamová príde v pondelok na Slovensko. Pricestuje vlakom. Na Bratislavskom hrade ju privíta predseda parlamentu Boris Kollár. Súčasťou pracovného programu je aj pietne uctenie pamiatky zavraždeného novinára Jána Kuciaka. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva