Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2022, 16:40

Turci a Arméni rokovali v Moskve o normalizácii vzťahov

Napriek tomu, že spolu susedia, neudržiavajú vzájomné diplomatické vzťahy a hranice medzi nimi sú už od roku 1993 uzatvorené.

V Moskve sa v piatok uskutočnilo prvé kolo turecko-arménskych rokovaní o normalizácii vzájomných vzťahov. Obe strany označili priebeh rozhovorov za pozitívny a dohodli sa na ich pokračovaní.

Informovala o tom agentúry TASS s odolávaním sa na ministerstvá zahraničných vecí Turecka a Arménska.

„Osobitní predstavitelia (Turecka a Arménska) si počas prvého rokovania, ktoré sa nieslo v pozitívnej a konštruktívnej atmosfére, vymenili názory týkajúce sa procesu normalizácie, ktorý sa bude realizovať formou dialógu,“ uviedol vo vyhlásení turecký rezort diplomacie.

Veľmi podobne rokovania zhodnotilo aj Arménsko, ktoré dodalo, že strany sa dohodli na pokračovaní vzájomných kontaktov, pričom termín ďalšieho stretnutia stanovia až neskôr.

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu vlani v decembri oznámil, že obe strany vymenujú osobitných predstaviteľov pre rokovania o normalizácii vzťahov. Zároveň oznámil, že bude obnovené letecké spojenie medzi Jerevanom a Istanbulom.

Inzercia

Napriek tomu, že Arménsko a Turecko spolu susedia, neudržiavajú vzájomné diplomatické vzťahy a hranice medzi nimi sú už od roku 1993 uzatvorené.

V roku 2009 v Zürichu Arménsko a Turecko podpísali dokumenty, na základe ktorých malo dôjsť k obnoveniu diplomatických vzťahov. Tieto dohody však žiadna zo strán napokon neratifikovala a Arménsko ich v roku 2018 vyhlásilo za anulované.

Vzťahy medzi krajinami komplikuje viacero okolností, ktoré súvisia napríklad s tým, že Turecko v dlhodobom arménsko-azerbajdžanskom konflikte o Náhorný karabach podporuje pozíciu Baku.

Ankara a Jereván majú tiež odlišné pohľady na udalosti, počas ktorých zahynulo v období prvej svetovej vojny v Osmanskej ríši približne 1,5 milióna Arménov, píše agentúra RIA Novosti. Historici tieto udalosti často označujú za genocídu, čo však Turecko odmieta.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 6 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva