Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2022, 13:33

Referendum o antipedofilnom zákone

Chceme len chrániť svoje deti, reaguje Orbán na kritiku eurokomisárky

Chceme len chrániť svoje deti, reaguje Orbán na kritiku eurokomisárky

Maďarský premiér Viktor Orbán. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová kritizovala rozhodnutie maďarskej vlády uskutočniť referendum o prístupe detí k informáciám o pohlavnej orientácii a o otázkach rodovej identity, ktoré sa má konať v rovnaký deň ako parlamentné voľby.

Podstatou ľudového hlasovania v Maďarsku v deň parlamentných volieb je ochrana maďarských detí, povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý tak odmietol kritiku komisárky Rady Európy pre ľudské práva Dunje Mijatovičovej.

Mijatovičová v správe pre médiá upozornila, že tento krok  podporuje "inštrumentalizáciu ľudských práv" ľudí z komunity LGBTI.

Podľa Orbána tvrdí Mijatovičová nezmysly, pretože zákon, na ktorý sa komisárka odvoláva, je o ochrane detí. "Maďarsko je slobodná krajina, kde sexualita nie je nijako obmedzovaná, ľudia sú v tejto oblasti slobodní. A to je dobré, pretože sme za slobodu bojovali v čase komunizmu," zdôraznil maďarský premiér.

A dodal, že referendum sa vzťahuje iba na deti a jeho podstatou je, aby právo rozhodnúť, akým tempom a v akej forme sa majú deti oboznamovať s otázkami sexuality, by mali mať len ich rodičia.

Komisárka uviedla, že sklamaním bolo už to, že "zákon na ochranu detí", ktorý nesprávne spája homosexualitu s pedofíliou a obmedzuje slobodu prejavu a vzdelávania všetkých Maďarov, bol prijatý v júni 2021 aj napriek silným námietkam zo strany mnohých medzinárodných pozorovateľov vrátane nej samotnej.

Upozornila, že v dôsledku tohto zákona, ktorý Benátska komisia Rady Európy v decembri 2021 označila za nezlučiteľný s medzinárodnými normami pre ľudské práva, musia byť informácie o osobách z komunity LGBTI zakázané na všetkých miestach, kde ich môžu sledovať neplnoletí, čo sa týka aj médií a verejných knižníc.

Pod tlakom tohto zákona bola v maďarských školách obmedzená aj možnosť vyučovania obsahov súvisiacich s rôznymi pohlavnými orientáciami a rodovými identitami.

"Obávam sa, že navrhované referendum zakorení stereotypy, predsudky a nenávisť voči osobám LGBTI a bude mať negatívny vplyv na ich práva, bezpečnosť a kvalitu života tým, že položí otázky vo všeľudovom hlasovaní, ktoré sú nejednoznačné a zavádzajúce," dodala Mijatovičová.  

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 7 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva