Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2022, 09:24

Inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za deväť rokov

Ročná inflácia za uplynulý rok dosiahla 3,2 percenta. Vlani rástli ceny rýchlejšie, ako očakávala odborná verejnosť. V roku 2020 totiž pod vplyvom pandémie inflácia dosiahla len 1,9 percenta.

"Vývoj počas roka 2021 bol turbulentný, zatiaľ čo prvé dva mesiace spotrebiteľské ceny rástli o menej ako jedno percento, postupne sa dynamika ich rastu zvyšovala. Od júla sa medziročný rast cien dostal nad úroveň troch percent a v poslednom mesiaci roka sa priblížil k šiestim percentám," poznamenal riaditeľ odboru cenových štatistík Štefan Adamec.

Ceny vlani vzrástli vo všetkých 12 hlavných zložkách spotrebného koša. Výrazný vplyv mali vyššie ceny v doprave, predovšetkým rast cien pohonných látok v ročnom priemere o 17,3 percenta. Tento rast je podľa štatistikov aj dôsledkom bázického efektu, ceny palív v roku 2020 a 2019 totiž klesali.

Výrazný vplyv mali tiež rastúce ceny tabakových výrobkov po úprave daní v marci 2021, celoročne sa zdvihli o 13,7 percenta. "Rast cien podporila tiež zásadná redukcia štátu v dotovaní školských obedov pretavená do 13-percentného rastu závodného stravovania v roku 2021. A k celkovému rastu prispeli aj drahšie noviny a periodiká, ktorých ceny vzrástli v priemere o viac ako desať percent," podotkli štatistici.

Zvyšovanie stavebných materiálov sa zasa prejavilo v imputovanom nájomnom, ktorého cena za celý rok vzrástla o 6,2 percenta (v roku 2020 to bolo len jedno percento). Imputované nájomné pritom patrí do najväčšej výdavkovej skupiny slovenských domácností - bývanie a energie.

Štatistici sa bližšie pozreli na vývoj dvoch najsledovanejších zložiek - bývanie a energie (tvoria 25 percent výdavkov domácností) a potraviny a nealkoholické nápoje (18 percent výdavkov). "Na prekvapenie, z celoročného pohľadu mali obe najdôležitejšie zložky vo výdavkoch, tak potraviny, ako aj bývanie, skôr tlmiaci efekt na rast ročnej miery inflácie," okomentoval Adamec.

Inzercia

Slovákom totiž v minulom roku stúpili výdavky za bývanie a energie len o 1,3 percenta, čo je menej ako predošlé tri roky. Celý rok 2021 rast cien tejto zložky tlmili lacnejšie energie, a to najmä plyn (zníženie o takmer desať percent) a elektrina (zlacnenie o 4,3 percenta).

Rast cien potravín (bez nealko nápojov) dosiahol 1,9 percenta, čo je najnižšia hodnota za najmenej štyri posledné roky. "V predošlých rokoch rástli ceny potravín dynamickejšie, v roku 2020 o 2,8 percenta a v rokoch 2018 a 2019 dokonca o viac ako štyri percentá," uzavrel Adamec.

Vývoj cien deviatich skupín potravinových výrobkov bol pomerne odlišný, najviac vzrástli ceny olejov a tukov o sedem percent, zeleniny o 3,9 percenta či chleba a obilnín o 2,7 percenta, ale tiež mlieka, syrov a vajec o 1,8 percenta. Mäso zdraželo o 0,5 percenta a zlacnenie sa prejavilo iba pri ovocí.

V priemere za rok 2021 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 3,2 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o tri percentá a za domácnosti dôchodcov o 2,9 percenta.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 7 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva