Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. január 2022, 16:02

Matovič o očkovacom bonuse

300 eur zabralo, tvrdiť opak je hoax

300 eur zabralo, tvrdiť opak je hoax

Foto – TASR/Jakub Kotian

Minister financií odmieta spochybňovanie efektu očkovacieho bonusu, pretože sa ním zaočkovalo viac ľudí nad 60 rokov, než predpokladal prieskum agentúry Focus z konca októbra.

„Jednoducho tých 300 eur nádherne v poslednej chvíli zabralo,“ tvrdí šéf OĽaNO Igor Matovič na margo očkovacieho bonusu, vďaka ktorému sa od jeho spustenia zaočkovalo len necelých 20-tisíc prvoočkovancov nad 60 rokov. Minister financií však tvrdí, že cieľom bonusu nikdy nebolo zvýšiť len počet prvoočkovancov.

Hovorí, že verejnú stávku s tými, ktorí spochybňovali účinnosť bonusu, „dramaticky“ vyhral.

„Máme o 260-tisíc očkovaných viac, ako hovoril prieskum agentúry Focusu (z konca októbra 2021, pozn. red.). Ak toto niekto považuje za dôkaz nefungovania očkovacej prémie, tak je hlupák.“

Tiež povedal, že novinári šíria hoaxy a konšpirácie, ak sa na bonus pozerajú inou optikou. Mali v takom prípade spochybniť prieskum Focusu ako porovnávaciu metódu ešte v decembri minulého roka.

Čítajte tiež

Prieskum z októbra počítal s tým, že na tretiu dávku pôjde 426-tisíc seniorov nad 60 rokov. Realita predbehla výsledky prieskumu o vyše 200-tisíc, ale len v prípade tretej dávky. Správanie seniorov mohla okrem bonusu však ovplyvniť aj zhoršená epidemická situácia i správy o nutnosti tretej dávky pre danú vekovú skupinu.

Ľudí podľa Matoviča preočkuje omikron

Očkovací bonus bude štátny rozpočet stáť približne 250 miliónov eur. Na ďalšie odmeny za očkovanie pre iné vekové skupiny podľa ministra financií nie je čas, pretože všetkých v nasledujúcich týždňov, očkovaných i neočkovaných, „zaočkuje omikron“.

Inzercia

Matovič tvrdí, že omikron bude omnoho rýchlejší než kapacity očkovacích centier. Odhaduje, že sa tak stane asi v prípade dvoch miliónov ľudí.

Prekonanie vysokoinfekčného variantu omikron je podľa neho nebezpečnejšie ako vakcinácia, ale každý si je podľa jeho slov strojcom svojho šťastia.

Termín registrácie na odmenu sa opäť posúva

Hoci minister financií hovorí v prípade očkovacieho bonusu o úspechu, posúva posledný termín registrácie seniorov na odmenu. Údajne poslednýkrát.

Ľudia, ktorí sa ešte očkovať chcú a čakajú na pridelenie termínu, môžu ísť na očkovanie aj bez daného termínu do 31. januára. „Ak ľudia prídu aj bez registrácie na očkovanie, tak sa to počíta,“ dodal.

Pridelený termín do konca januára má podľa ministra financií skoro 30-tisíc dôchodcov. Na termín čaká ešte približne 7000 dôchodcov. „Keďže je tam riziko, že by ho nemuseli včas dostať, zvolili sme tento postup,“ skonštatoval Matovič.  

Dnes treba vedieť

pred 17 minútami

Počas ruskej okupácie Charkovskej oblasti bol unesený a zabitý aj ukrajinský spisovateľ a básnik Volodymyr Vakulenko, ktorý bol autorom detských kníh. Spoločne so synom Vitalijom ich zadržali Rusi koncom marca neďaleko mesta Izium. Rodina spisovateľa až doteraz nevedela, čo sa s ním stalo. Po oslobodení Iziumu sa neďaleko mesta našlo masové pohrebisko. Nedávne testy DNA pochovaných obetí potvrdili, že je medzi nimi aj Vakulenko. (tasr)

pred 21 minútami

„Všetko sme na Luníku naviazali na kreditný systém a elektrinu sme naviazali na nájom. Ak obyvateľ nemá aktuálny nájom za mesiac zaplatený, tak si elektriku nemôže dobiť. Človek je tak nútený zaplatiť si nájom. Odkedy máme kreditný systém, všetci si v obytnom dome, ktorý prešiel pod našu mestskú časť, platia nájom, je to 48 bytov, žiadny dlh. Do pokladnice našej mestskej časti prišiel príjem a mohli sme zainvestovať do bytového domu," vraví starosta Luníka IX. Marcel Šaňa.

pred 24 minútami

Jadrový arzenál Číny sa do roku 2035 pravdepodobne viac než strojnásobí, a to na 1500 jadrových hlavíc. V utorkovej výročnej správe o čínskej armáde to uviedlo americké ministerstvo obrany, ktoré okrem iného poukázalo aj na rastúcu sofistikovanosť čínskych vzdušných síl. Podľa Washingtonu predstavuje Čína pre USA najzávažnejšiu výzvu. Ako sa uvádza v predmetnej správe, Peking posilnil svoje jadrové, ako aj konvenčné sily. (tasr)

pred 31 minútami

V dôsledku výpadkov  dodávok elektriny sa v Kyjeve šesťnásobne zvýšil počet ľudí, ktorí zahynuli pri dopravných nehodách. Uviedol to predstaviteľ kyjevskej polície Andrij Molokojedov. Podľa neho sa viac ako zdvojnásobil aj počet nehôd na priechodoch pre chodcov. Úrady tam preto inštalujú ďalšie reflexné dopravné značky a dopravu na križovatkách začali riadiť aj regulovčíci. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.