Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. január 2022

Konzervatívny výber

Verejnoprávna RTVS zaútočila na diváka novým aktivistickým seriálom (+ podcast)

Prinášame komentovaný prehľad udalostí, ktoré rezonovali v uplynulých dňoch.

Verejnoprávna RTVS zaútočila na diváka novým aktivistickým seriálom (+ podcast)

Záber zo seriálu RTVS Priznanie, 43. minúta a 19. sekunda. Zdroj: www.rtvs.sk

RTVS uviedla prvý diel nového seriálu Priznanie. Jeho tvorcom sa do krátkej minutáže podarilo napchať kvantum aktivistických posolstiev.

Slovenská vláda schválila režim OP+, ktorý vyžaduje tretiu dávku vakcíny. Odborná debata vo svete k opakovanému podávaniu rovnakej vakcíny je však už trochu inde.

Nemecko a Francúzsko chcú viac moci pre orgány Európskej únie a väčšinové hlasovanie krajín aj o dôležitých témach. Krajiny, ktoré sa s tým nestotožnia, majú zostúpiť do nižšej kategórie.

V texte týždňa Konzervativní noviny rozkrývajú mediálne šírený hoax o tom, že maďarský premiér Orbán údajne gratuloval kazašskému prezidentovi k streľbe do ľudí. Video týždňa ponúka argumenty voči ateistickému presvedčeniu, že veda dokazuje, že Boha niet.

Konzervatívny výber si môžete aj vypočuť:

Priznanie vo verejnoprávnej televízii

RTVS uplynulú nedeľu v hlavnom vysielacom čase uviedla prvú časť svojho nového seriálu Priznanie. Už v jeho avíze upozorňovala, že v ňom chce otvárať citlivé témy. Tou mal byť problém masovej imigrácie a snaha utečencov etablovať sa v novom prostredí s nádejou na nový život.

Popri akoby hlavnej línii príbehu Sýrčanky Leily a jej malého dieťaťa sa však do štandardnej 50-minútovej kapacity jedného seriálového dielu podarilo tvorcom aktivisticky doslova napchať kvantum klišé pohľadov na niekoľko ďalších spoločenských problémov.

S hlavnou avizovanou témou ešte súviselo zobrazenie adolescentov potúžených pivom, ktorí s plynovými pištoľami trénujú streľbu na migrantov. No už opis bývalého psychológa pobytového tábora pre utečencov ako „starej školy“, a teda neschopného v kontraste s tým novým s progresívnym prístupom, ktorý dokáže vhodne sformulovaným posudkom pomôcť pozitívne vybaviť žiadosť o azyl, zachádza za logiku príbehu.

Žiadny zmysel ani pridanú hodnotu príbehu nedáva ani sex v dodávke špedičnej firmy medzi staršou šéfkou a mladým kuriérom, ktorý je odchovancom detského domova. Úplne mimo témy sú zábery zo ženskej basy, kde sa jedna z hrdiniek seriálu nachádza.

No vrcholný kúsok aktivizmu si tvorcovia nechali na záver. Sociálna pracovníčka z azylového centra sa večer vracia domov a znenazdajky a bez kontextu sa vrhá do náruče svojej lesbickej partnerky. Nechýbajú vášnivé bozky.

Partnerka lesbickej sociálnej pracovníčky je, samozrejme, v práci za svoju orientáciu šikanovaná a pochádza z netolerantnej dediny, no s láskou spomenú mŕtvu babičku, ktorá bola, naopak, veľmi tolerantná.

Výstižne túto pasáž zhrnul v krátkom videu bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko: „To, ako tu bol prezentovaný homosexuálny vzťah, si nezadá ani s marxistickými ideologickými príručkami, ako treba manipulovať diváka. Najprv navodíme sympatiu k hlavnému hrdinovi a potom v pravej chvíli ten hlavný hrdina prezentuje takú svoju vlastnosť, ktorú treba ideologicky podsunúť tým, ktorí ten seriál pozerajú. A je to absolútne nenáležité v súvislosti s utečeneckou tematikou, ktorú v tomto smere vnímam ako zneužitú na homosexuálnu propagandu. Nehovoriac o tom, že explicitné lesbické správanie mohli v tomto čase vidieť aj deti.“

A dodáva: „Takéto explicitné scény lesbického vzťahu sú v konečnom dôsledku kontraproduktívne aj pre samotných ľudí, ktorí majú tento problém, pretože takáto prezentácia takýto problém karikuje, vulgarizuje a splošťuje.“

Jozef Haľko medzičasom svoje video zo sociálnej siete stiahol. RTVS v reakcii uviedla, že akúkoľvek manipuláciu divákov odmieta.

Samozrejme, filmov s takouto angažovanou a neveľmi vkusne spracovanou tematikou je veľa, v komerčných televíziách aj na streamovacích službách. Ale verejnoprávna RTVS by predsa len mala zostať mimo týchto trendov.

Minister Lengvarský sa stratil v čase

Slovenská vláda schválila nový tzv. OP+ režim, v ktorom na niektoré činnosti už nebude stačiť absolvované očkovanie. K štandardnej dvojdávkovej vakcíne bude treba ešte test alebo tretia takzvane posilňujúca dávka. Popritom sa skracuje aj obdobie platnosti potvrdenia o prekonaní covidu zo 180 na 90 dní.

To všetko v čase, keď nielenže viaceré krajiny začínajú prehodnocovať potrebu ďalších kôl očkovania, ale odborné stanoviská v tomto zmysle prichádzajú aj od Svetovej zdravotníckej organizácie a Európskej liekovej agentúry. Tie sú namierené voči medicínsky opodstatnenej potrebe štvrtej dávky. Ani skúsenosť z Izraela nepotvrdzuje, že by podávanie štvrtej dávky poskytovalo takú ochranu, ako sa očakávalo.

„Ak našou stratégiou bude to, že budeme dávať každé štyri mesiace posilňujúce dávky, môžeme potenciálne dospieť k problémom s imunitnou odpoveďou,“ uviedol predstaviteľ EMA pre vakcinačné stratégie Marco Cavaleri. Tiež upozorňuje na to, že ľudí môže neustály tlak na opakované očkovanie, naopak, demotivovať.

Omikron môže byť navyše krokom z pandémie k stavu bežného respiračného ochorenia, keďže jeho vysoká infekčnosť a ľahší priebeh by mohli poskytnúť získanie prirodzenej imunity väčšine populácie. EMA preto odporúča prejsť k režimu sezónne dostupného očkovania pred zimným obdobím. Podobne ako v prípade chrípky, ktoré je odporúčané rizikovým pacientom, zdravotníkom či sociálnym pracovníkom.

Svetová zdravotnícka organizácia v utorok zároveň vyzvala na vývoj nových vakcín, ktoré budú ľudí lepšie chrániť pred šírením nových kmeňov vírusu. Napríklad spoločnosť Pfizer oznámila, že vakcína prispôsobená omikronu by mala byť hotová v marci.

Podávanie štvrtej dávky neodporúča ani britská očkovacia komisia, proti plošnému očkovaniu najmä detí a mládeže vystúpili aj nemeckí odborníci.

Podobná debata sa vedie aj v susednom Česku. Na rozdiel od Slovenska ju však nevedú špecialisti na výživu (Dr. Bukovský) či na stavbu protiapokalyptických krytov (Dr. Mesík), ale kapacity imunológie, epidemiológie a vakcinológie nielen s príslušným akademickým vzdelaním, ale aj bohatou praxou.

„Vakcína má nesmierne dôležitú úlohu pre zraniteľnú časť populácie. Ale nenútil by som tretiu dávku ľuďom stredného veku alebo mladým, ktorí už očkovanie absolvovali. Omikronom prejdú pravdepodobne veľmi ľahko,“ hovorí Zdeněk Hostomský, riaditeľ Ústavu organickej chémie a biochémie Českej akadémie vied.

Imunológ Vojtěch Thon je presvedčený, že omikron sa stane akousi prirodzenou vakcínou, ktorá vytvorí imunitu aj voči ďalším mutáciám. Vakcinológ a prednosta Ústavu epidemiológie a bioštatistiky 3. lekárskej fakulty Karlovej univerzity Marek Petráš odporúča po prekonaní ochorenia len jednu dávku vakcíny. „S vakcínami treba šetriť, náš imunitný systém sa prispôsobuje, a ak má prebytok informačných podnetov, nájde si nejaký spôsob v organizme, keď sa im začne brániť,“ dodáva. Rovnako ako WHO považuje za kontraproduktívne opakované podávanie vakcíny vyvinutej na pôvodný vírus.

Inzercia

Stratégiu opakovaného očkovania v krátkych intervaloch tou istou látkou kritizuje pre Postoj aj špičkový slovenský neuroimunológ Norbert Žilka.

Tretia dávka, na ktorú od jesene správne tlačila aj slovenská vláda, dávala zmysel voči delte a krajiny, v ktorých sa masovejšie uplatnila, si jej vlnou prešli pomerne úspešne. Dnes sme však vo fáze omikronu, na ktorý už posilňujúca dávka nemá taký výrazný účinok. Infikuje sliznice horných dýchacích ciest a pôvodná vakcína vytvára imunitu voči zásahu pľúc.

Navyše, opakovane očkovať látkou, ktorá bola vyvinutá na základe pôvodného typu čínskeho koronavírusu a sčasti reflektovala aj britský variant, je voči novým mutáciám neefektívne. Ak sa pozrieme na príklad chrípky, pri ktorej je dostupné každosezónne očkovanie, vidíme, že vakcíny sú každý rok modifikované, aby zachytili aktuálne rozšírené kmene.

Ak existuje spôsob, ako proti očkovaniu naladiť aj ľudí, ktorí sa ním doteraz hlbšie nezaoberali, nezapájali sa do online vojen medzi jeho zástancami a odporcami a vakcínu si zvolili na ochranu svojho zdravia, je to presne ten, ktorý zvolilo slovenské ministerstvo zdravotníctva. 

Stará Franská ríša opäť ožíva

Strany novej nemeckej vlády si dali do svojej koaličnej zmluvy aj záväzok, že „prebiehajúcu Konferenciu o budúcnosti Európy chce využiť ako východiskový bod pre reformu EÚ, ktorá by mala v konečnom dôsledku viesť k rozvoju federálneho európskeho štátu“.

Francúzsko, ktoré práve prevzalo polročné predsedníctvo v EÚ, má rovnakú víziu. „Snáď tento impulz povedie k prepracovaniu našich zmlúv a vítam, že si nová koalícia v Nemecku stanovila takúto ambíciu,“ reagoval prezident Emmanuel Macron.

Kancelár Olaf Scholz však vníma, že nie všetky štáty by s tým zrejme súhlasili, preto podľa neho nie je vylúčené, že vznikne čosi ako viacrýchlostná Európa. Inšpiruje sa Schengenom či zavádzaním eura. A v Rade EÚ, kde je na väčšinu rozhodnutí v súčasnosti potrebný všeobecný konsenzus členských štátov, chce, naopak, pre viac agendy presadiť väčšinové hlasovanie.

Spolupráca sa môže zadrhnúť na sporoch o rozpočtovej zodpovednosti. Kým Nemecko tradične trvá na prísnych pravidlách, Francúzi uprednostňujú voľnejšie míňanie verejných peňazí.

Viac moci v Bruseli a nižšia váha hlasu malých krajín však môžu nakoniec viesť k tomu, že z EÚ zostane len tandem Francúzsko – Nemecko s Beneluxom uprostred – ako taká stará Veľkofranská ríša.

………………………………………………….

Text týždňa: Ako Orbán gratuloval Tokajevovi k streľbe do ľudí. Naozaj?

Predsedníčka českej Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 na twitteri obvinila maďarského premiéra Viktora Orbána z toho, že kazašského prezidenta Kasyma Žomarta Tokajeva de facto podporil v streľbe do ľudí, a teda v zabíjaní demonštrantov.

České Konzervatívne noviny sa na toto tvrdenie bližšie pozreli..

„Snažila som sa nájsť jediný článok zahraničných médií o tom, že Orbán podporil Tokajeva. Nenašla som vôbec nič. Reuters, Bloomberg, AP, Politico, New York Times, všetky weby, ktoré o Maďarsku píšu prakticky denne, nič. Ani maďarské kritické médiá nič,“ píše autorka komentára.

Iba portál telex.hu mal kdesi dole krátku správu o tom, že Orbán s Tokajevom hovoril a vyjadril mu sústrasť k úmrtiam demonštrantov. Mimochodom, v podobnom duchu s kazašským prezidentom hovoril aj predseda Európskej rady Charles Michel: „Vyjadrili sme sústrasť nad stratami na životoch v čase, keď celý Kazachstan trúchli. Zdôraznili sme význam partnerstva EÚ s Kazachstanom a podpory suverenity, bezpečnosti a stability pri plnom rešpektovaní ľudských práv a základných slobôd.“

Maďarská vláda ešte Kazachstanu poďakovala za ochranu maďarských občanov a ich bezproblémovú evakuáciu. Ten úplne najostrejší názor zaznel od maďarského ministra zahraničia, podľa ktorého kazašské nepokoje znamenali útok na ústavný poriadok krajiny.

Maďarská zahraničná politika môže byť podľa Konzervatívnych novín v mnohom terčom oprávnenej kritiky, toto však určite nie je ten prípad.

Maďarsko má svoje záujmy aj v strednej Ázii spolu s Tureckom, je členom tzv. turkickej rady, cez ktorú robí nielen biznis, ale aj politiku. Už v časoch habsburskej monarchie sa maďarská politika snažila torpédovať niektoré kroky Viedne voči Osmanskej ríši.

„Nie je to žiadny buddy národ, vždy hľadí najprv na svoj záujem. Momentálne máme občas spoločný, súc združení v stále viac šalejúcej EÚ. Ale kedykoľvek by nás hodili cez palubu a po rozpade EÚ by pokojne na druhý deň vrazili Slovákom alebo Rumunom do tyla, keby na to mali silu, trebárs v spolku svojich turkických bratov,“ dodáva český portál.

………………………………………………….

Video týždňa: Kde sa mýli ateizmus

Veda vraj dokazuje, že Boha niet. Podľa ateistov sme výsledkom slepej náhody vo vesmíre bez zmyslu. Podľa Stephena Meyera, filozofa vedy z Discovery Institute a bývalého geofyzika a univerzitného profesora, však existujú minimálne tri vedecké fakty, ktoré existenciu Boha, vedomého a plánujúceho stvoriteľa vesmíru, podporujú.

Prvým je tzv. veľký tresk, teda vznik vesmíru z „ničoho“. Tým druhým je presné vyladenie fyzikálnych zákonov a jednotlivých síl tak, aby umožnili vznik a existenciu života. Tretím podporným dôkazom je štruktúra DNA a RNA, biologickej nanotechnológie sústreďujúcej všetky informácie potrebné na existenciu konkrétnej podoby každého živého organizmu.

Ateisti sa, naopak, snažia konštruovať čoraz zložitejšie teórie, aby udržali svoju pozíciu vesmíru bez pôvodcu – mimozemských rozsievačov života či teóriu paralelných vesmírov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva