Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. január 2016

Politický budíček

Sviatky sa skončili, politické bilbordy sú všade. Fico určuje tempo, o čo hrá opozícia?
Politický budíček

Parlamentné voľby sú o osem týždňov. Za taký krátky čas sa dá stihnúť maximálne koncovka kampane, nie celá kampaň. Ak teda budúcnosť neskrýva nejakú mínu, ktorá zmení vývoj na nepoznanie. 

Zdá sa, že kampaň možno charakterizovať ako stret politicky hyperaktívnych a pasívnych.

Po prvé, Robert Fico nenecháva nič na náhodu. Je istý víťaz volieb, ak nebude mať parlamentnú väčšinu sám, bude mať niekoľko možností, s kým vládnuť, ale volebná mašinéria Smeru ide napriek tomu na plný plyn. O pol roka budú jeho ministri viesť Rady ministrov EÚ, jeho slová budú pod drobnohľadom, viacerí europoslanci sa už dnes tešia na jeho vystúpenie na ich pôde, aby si zgustli na jeho kritike, ale Fico na to dnes nemá pomyslenie. Myslí na voľby a maximálny úspech. Nespolieha sa na nič, ani na prirodzenú väčšinu v krajine, ani na neschopnosť opozície, ktorou pohŕda. Len na seba. Ak to bude 6. marca nadránom znamenať reálnych 35 percent, všetci budú vedieť, že je to úspech a Fico sa stane politicky najúspešnejším politikom u nás po roku 1989.

Podobne hyperaktívny je v kampani aj Igor Matovič: veľa rečí, veľa sloganov a veľa nových mien. Len aby sa zabudlo na prešľapy a kiksy z minulosti. Lenže ak príde o 15 percent svojich voličov on, môže byť po zábave.

Zvyšok opozície je na tom presne naopak. Procházkova Sieť volí umiernenú kampaň, niečo v duchu – nič nepovedať znamená nič nepokaziť. A kombinuje to s masívnou prítomnosťou po krajine. Procházka hrá na Dzurindov efekt, ľudia budú napokon voliť menšie zlo, ako sa tomu trochu pejoratívne zvyklo pri SDKÚ hovoriť. A popri tom vysiela Procházka ešte jednu podstatnú emóciu: My sme nová generácia, sme pripravení prevziať zodpovednosť a chceme stáť v strede. Žiadne experimenty, žiadne extrémy.

Najmenej zrozumiteľnú kampaň vedie Most-Híd. Bugár sa v prvej fáze tváril ako ten, kto chce zmeniť smer, popri tom sa správal ako tichý koaličný partner Smeru a teraz človek nevie, čomu má veriť. Samozrejme, nehovoríme o maďarských voličoch, tí sa správajú kmeňovo a majú dlhodobo jasno. Ale ak chce bratislavská kaviareň voliť Žitňanskú, Šebeja a Dubéciho, čo tým vlastne dosiahne? Že budú sedieť vo Ficovej vláde? Alebo budú jeho najtvrdšou opozíciou? To dnes nikto nevie a slogany, ktoré zvýrazňujú rozdiel medzi bilbordom a realitou, na to len upozorňujú.

Svoju podobu pasivity ukazuje aj KDH. Nikto nedostal pred voľbami taký dar ako Ján Figeľ. Fakt, že ako minister dopravy ušetril dve miliardy eur, však takmer nikto v krajine netuší. Kampani KDH chýba emócia aj prítomnosť nových tvárí, ktorými chce KDH osloviť voličov. Keď sa to tak vezme, je to iná podoba politickej pasivity, akú predvádza Sieť. Akoby niekto v pozadí veril, že rozdiel medzi tým, či KDH robí aktívnu alebo pasívnu kampaň, je asi taký, ako je rozdiel medzi 8,2 a 8,25.

Inzercia

Do tretice, na podobnú pasivitu sa spolieha aj Dankova SNS. Akoby značka bola všetko.

Najväčším paradoxom týchto volieb môže byť, že to napokon môže stačiť. Fico s Maďaričom sa narobia, aby získali  85-90 percent toho, čo im ukazujú prieskumy, a Procházka s Figeľom a ďalšími získajú maximum toho, na čo krajina má. A v prípade Siete ešte o pár percent viac.

Zvykneme lamentovať nad rozdielom medzi ľavicovými a pravicovými voličmi, že tí prví svojim politikom všetko odpustia a tí druhí sú (niekedy až prehnane) kritickí, nároční a sklamaní.

Existuje však aj iná závislosť: Nech to znie akokoľvek bizarne, pravicoví voliči sú vernejší. Dostať ich preto k urnám môže byť ľahšie. A pravičiari sa v deň volieb omnoho viac boja, či ich hlas neprepadne. Preto sú dnes z opozície najohrozenejší tí najaktívnejší.

Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Odporúčame