Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
08. január 2016

Čo pre vás znamenal Anton Srholec? (anketa)

Odpovedajú František Mikloško, Štefan Chrappa, Vladimír Krčméry, Alena Čermáková, František Neupauer, Emília Pastvová.
Čo pre vás znamenal Anton Srholec? (anketa)

Včera zomrel kňaz Anton Srholec. Viacerých ľudí, ktorí ho osobne poznali, sme sa opýtali, čo pre nich znamenal.

František Mikloško, disident a bývalý predseda slovenského parlamentu

Keď zmĺknu múzy, začnú rinčať zbrane. Keď zmĺknu proroci, ľudia upadnú do duchovného zajatia. 7. januára zmĺkol hlas Antona Srholca. Bol jedným z posledných veteránov komunistického utrpenia a odboja a celý svoj život bol hlasom ponížených, utrápených, ale slobodných ľudí.

V tom zmysle hovoriť o jeho pokračovateľovi nie je možné. Týmito ľuďmi sa uzatvára jedna heroická, stále dostatočne neprežitá éra. Zostáva po nich prázdne miesto. Sú nenahraditeľní. Hlas Antona Srholca ale hovoril tiež o ľudskosti, slobode a hľadaní pravdy. A v tom je veľkou výzvou. Pre jednotlivcov i celú generáciu. V tom čaká na nasledovníkov. Nezabúdajme, časy, v ktorých žil otec Srholec, boli omnoho ťažšie ako tie dnešné!

Štefan Chrappa, novinár, hudobník, autor knižného rozhovoru Anton Srholec – Bezdomovec z povolania

Anton Srholec

Človek veriaci, ktorého počúvali aj ľudia bez viery.

Človek nemajetný, ktorého si vážili aj boháči.

Človek trpiaci, ktorý posilňoval iných.

Človek tichý, ktorého bolo počuť.

Človek nenápadný, no neprehliadnuteľný.

Človek pravdy, pred ktorým sa ošívali klamári.

Človek, ktorý dokázal odpúšťať.

Človek kňaz katolík, ktorého prijímali aj protestanti.

Človek bez domova, ktorý poskytoval domov iným.

Človek, ktorý obstál v skúške Človečenstva.

Inzercia

Vladimír Krčméry, lekár, zakladateľ Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety

Don Antonio bol naším svedomím, ale aj slnkom, vedel, kedy karhať a kedy povzbudiť, túto vlastnosť som tak skvele vyváženú u nikoho iného nestretol. Je ozajstnou osobnosťou. Úmyselne som nenapísal, že bol osobnosťou, je v nás, je s nami, lebo jeho verným sa život neodníma, iba mení.

Alena Čermáková, režisérka dokumentárneho filmu o živote Antona Srholca, autorka knihy Anton Srholec

Anton Srholec bol človek so srdcom na dlani. Nežný, citlivý, múdry. Kňaz, ktorý svoje povolanie žil uprostred sveta, zažínal v ľuďoch lásku a túžbu po Kristovi a pomáhal dvíhať ranených. Ctil si slovo a čin. A miloval Slovensko. 

Znamenal pre mňa viac, než teraz dokážem povedať. 

František Neupauer, historik, pracuje v ÚPN, vedie projekt Nenápadní hrdinovia

Keď som sa pred mesiacmi dozvedel, že don Anton Srholec je v nemocnici, cestou do práce som stretol provinciála saleziánov a hovoril mu o tom. Následne kontaktoval ďalších. Ešte v ten deň don Srholca navštívil don Ján Čapla, vyspovedal ho.

Dnes, keď som sa dozvedel, že don Antonio nás predišiel do večnosti, tak sme sa s Evkou Guldanovou​ a Milkou Pastvovou stretli a pomodlili ruženec k Božiemu milosrdenstvu. Prosím, ak vládzete, urobte podobne. Asi viac nemôžeme urobiť, ako sprevádzať modlitbou jeho, jeho blízkych, ďakovať za dar života. I života večného.

Don Antonio sa s nami lúči. A my sa s ním lúčime. Dnes ráno bol na nemocničnom lôžku, odchádzal na večnosť a teraz – dnes je blízko každého z nás. Akoby nás pohládzal dotykom z neba: „Drž sa Ferko, kráčaj ďalej v tom zápase.“ „Ferko, mám Ťa veľmi, veľmi rád,“ tak znel posledný mail od don Srholca z novembra 2015. Neprivlastňujem si ho. Nemám na to právo. Don Antonio poznal a chcel poznať ľudí po mene. A vedel mať rád konkrétne, naplno. S úsmevom. 

Emília Pastvová, bývalá politická väzenkyňa, pracuje ako dokumentaristka v ÚPN

Vedela som, že to raz príde, ale aj tak ma správa o Tonkovej smrti zaskočila. Uvedomila som si, že odišiel človek plný lásky. Ako vysokoškoláci sme chodievali na jeho sväté omše do Blumentálu. Priniesol do slávenia liturgie bezprostrednosť, očaroval nás nielen výzorom a úsmevom, ale najmä výkladom Božieho slova. Jednoducho II.Vatikánsky koncil žil, a preto býval Blumentál plný mladých ľudí a plný aj spolupracovníkov ŠtB.

Nástup bol síce užasný, ale sledovať následne Tonkovu strastiplnú cestu už nebolo také úžasné. Polená pod nohy mu kládlo nielen ŠtB, ale, žiaľ, i jeho spolubratia a predstavení. Nedal sa zlomiť, nebudoval si kariéru, jeho kariéra bol Jáchymov a služba. Bol vždy tam, kde bolo potrebné prejaviť lásku, neváhal pomáhať radou, finančne, ale vždy bola na prvom mieste duchovná služba.

V posledných rokoch bol predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska, bol to nielen dôstojný predseda, bol predovšetkým dôstojný otec, ktorý nám všetkým bývalým politickým väzňom prejavoval lásku a pochopenie. Je na nás, aby sme niesli jeho službu ďalej.

Foto: Mikloško – TASR/Michal Svítok, Chrappa – D. Matejovičová, Krčméry – TASR/Martin Baumann, Čermáková – FB, Neupauer – piaristi-pd.eu, Pastvová – vlastný archív. 


 

Odporúčame

Môžeme prekvasiť svet

Môžeme prekvasiť svet

Bývalý šéfredaktor portálu Postoy Matúš Demko urobil jeden z posledných rozhovorov s Antonom Srholcom. Rozhovor vyšiel 1. septembra 2015 v českom Katolíckom týdeníku.