Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
10. január 2022

Spor o knihy

Senátor z Oklahomy chce možnosť zakázať v školách sexuálne explicitné knihy

Senátor štátu Oklahoma predložil návrh, ktorý by rodičom umožnil zakázať v školských knižniciach sexuálne explicitné knihy.

Senátor z Oklahomy chce možnosť zakázať v školách  sexuálne explicitné knihy

Rob Standridge. Foto: Wikimedia.org

Ako informoval portál The Hill, člen senátu štátu Oklahoma Rob Standridge predstavil návrh zákona, ktorý by v prípade schválenia v školských knižniciach zakázal knihy, ktoré sa týkajú genderovej identity a sexuálnej orientácie, alebo „knihy, ktoré obsahujú sexuálny obsah, o ktorom by rozumný rodič alebo právny zástupca chcel vedieť pred tým, ako mu bude vystavené jeho dieťa“.

Podľa návrhu zákona by mali mať rodičia, ktorí sa domnievajú, že nejaká kniha v školskej knižnici porušuje tieto podmienky, právo od školy žiadať, aby knihu do 30 dní z knižnice stiahla. Standridge tvrdí, že návrh predkladá preto, aby mali rodičia a legálni zástupcovia detí väčšiu kontrolu nad tým, aké knihy sa dostávajú k ich deťom. Senátor argumentuje tým, že ak rodičia chcú, aby boli ich deti vystavené kontroverzným knihám, môžu ich napríklad zobrať do miestnej verejnej knižnice.

Pokiaľ zamestnanec, ktorý má školskú knižnicu na starosti, túto žiadosť rodičov nesplní, dostane výpoveď a na inej škole nebude môcť pracovať minimálne dva roky. Rodičia potom budú môcť žiadať o vyplatenie pokuty, ktorej výška je určená na minimálne 10-tisíc dolárov za každý deň, keď bola kniha v knižnici stále prítomná.

LGBTQ aktivisti s návrhom nie sú spokojní. Tvrdia, že porušuje ústavu a bráni deťom utvrdiť sa v ich vlastnej identite. „Tieto knihy tu nie sú na nič iné ako na to, aby potvrdili v deťoch ich lásku k tomu, kým sú, a [aby im ukázali], že existujú aj iní ľudia ako oni, že nie sú sami,“ povedal podľa LGBTQ Nation napríklad Morgan Allen, šéf jednej z oklahomských skupín aktivistov.

Inzercia

„S najväčšou pravdepodobnosťou sa to skončí na súde,“ predpokladal Standridge podľa Fox News o tom, čo by sa dialo, keby bol jeho návrh schválený. „Myslím, že to školy nebudú dodržiavať a rodičia budú musieť požiadať o pomoc. To bude záležať na posúdení skutočnosti. Môžu takisto nesúhlasiť s rodičmi a povedať, že rozumní rodičia by chceli, aby ich deti boli vystavené transgenderovým, queer a inak sexuálnym knihám. O tom by som však pochyboval,“ povedal senátor.

Standridgeov návrh je ďalším z návrhov, ktoré sa snažia docieliť to, aby mali americkí rodičia väčšiu kontrolu nad tým, aké knihy sa nachádzajú v knižniciach škôl ich detí. Väčšina takýchto pokusov sa podľa The Hill týka práve takých kníh, ktoré súvisia s ponímaním rasy či sexuality alebo inými kontroverznými témami.

Minulý november sa napríklad školská rada vo Virgínii pokúsila zakázať „sexuálne explicitné“ knihy, no táto iniciatíva sa stretla s veľkým odporom, pretože ju množstvo rodičov, učiteľov a žiakov považovalo za protiústavnú. Táto rada sa nakoniec vzdala, pretože nedokázala dostatočne uspokojivo definovať, čo znamená „sexuálne explicitný“.

Návrh o školských knižniciach nie je jediným návrhom, ktorý teraz Standridge predložil. Pokiaľ by bol schválený jeho druhý návrh, štátne univerzity v štáte Oklahoma by od študentov už nemohli vyžadovať, aby sa povinne zúčastňovali na kurzoch „týkajúcich sa akéhokoľvek učiva vo veci genderovej, sexuálnej alebo rasovej diverzity“ alebo „rovnosti, alebo inkluzivity“, pokiaľ takéto kurzy bezprostredne nesúvisia s ich hlavnou oblasťou štúdia.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva