Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. január 2016

Islamská komunita v SR odmieta spájanie sexuálneho násilia s islamom

Napriek znepokojeniu, ktoré vyvolávajú udalosti v Nemecku, nie je možné spájať terorizmus alebo sexuálne násilie s islamom či dokonca s moslimskou komunitou na Slovensku.

V reakcii na udalosti z Kolína nad Rýnom i dnešnú tlačovú konferenciu premiéra SR Roberta Fica to uviedla Islamská nadácia na Slovensku.

Autori vyhlásenia na stránke islamonline.sk upozornili, že súčasná celospoločenská atmosféra môže ohroziť bezpečnosť členov moslimskej komunity na Slovensku a ich rodín, najmä žien a detí. "Prosíme preto politických predstaviteľov, ako aj osobnosti spoločenského života a médiá, aby na to brali ohľad," uviedla nadácia vo vyhlásení.

Aj v súvislosti s udalosťami, ku ktorým prišlo v nemeckom meste Kolín nad Rýnom pri oslavách príchodu nového roka, dnes premiér SR Robert Fico uviedol, že Slovenská republika musí byť zabezpečená pred hrozbami a jediná cesta, ako minimalizovať riziká, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Tá by podľa jeho slov vznikla naplnením povinných kvót.

"Nechceme, aby sa aj na Slovensku stalo niečo ako v Nemecku, aby niekto obťažoval naše ženy na verejných priestranstvách," deklaroval Fico. Podľa jeho slov preto musí vláda urobiť dve zásadné zmeny vo svojej politike.

"Budeme finančnú pomoc na migračnú krízu jasne orientovať najmä na ochranu vonkajšej schengenskej hranice. Dáme peniaze, ale nechceme, aby skončili napríklad v potravinových fondoch, ale v bezpečnostných štruktúrach, ktoré ochránia vonkajšiu hranicu Schengenu. Len tak sa zastavia neregulované migračné toky," povedal premiér.

Inzercia

Druhá zmena podľa neho spočíva v tom, že SR nielenže odmieta povinné a trvalé kvóty, ale ani na dobrovoľnom základe neurobí vláda žiadne rozhodnutie, "ktoré by viedlo k vzniku ucelenej moslimskej komunity na Slovensku".

Premiér za vládu povedal, že vidí jasný súvis medzi migračnými vlnami a udalosťami v Paríži či Nemecku. Na otázku, prečo hovorí o aktéroch obťažovania v Kolíne nad Rýnom ako o migrantoch, keď to zatiaľ nikto nepotvrdil, Fico odvetil, že dotknuté ženy označili za útočníkov ľudí, ktorí hovorili po arabsky. Odmietol tiež, že uplatňuje princíp kolektívnej viny. "Chránime Slovensko. Nič nevytrhávam. Sú tu bezpečnostné riziká spojené s migračnou vlnou a mojou povinnosťou je o nich hovoriť. Som zodpovedný," uistil.

V okolí hlavnej železničnej stanice v nemeckom Kolíne nad Rýnom sa počas vítania nového roka zhromaždila približne tisícka mužov, spomedzi ktorých sa vyčlenili menšie skupiny výtržníkov zameriavajúcich sa prevažne na ženy. Tie sa údajne ocitali v obkľúčení, kde ich sexuálne obťažovali a okrádali. Samotné obete i svedkovia vypovedali, že páchatelia boli prevažne severoafrického alebo arabského výzoru.

Nemecká polícia v súčasnosti eviduje v prípade 16 podozrivých. Počet podaných trestných oznámení medzičasom stúpol na 121.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.