Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. január 2016

Zomrel Anton Srholec

Podľa informácií Postoja zomrel dnes ráno vo veku 86 rokov známy kňaz Anton Srholec.

Zomrel Anton Srholec

Katolícky kňaz, spisovateľ a charitatívny pracovník Anton Srholec sa narodil 12. júna 1929 v Skalici. Chcel študovať teológiu. Komunistický režim mu to nedovolil, ani to mu však v dosiahnutí jeho cieľa nezabránilo a rozhodol sa pokúsiť ilegálne prekročiť hranice, aby mohol študovať v zahraničí. Útek nevyšiel a za tento čin bol odsúdený. Vo väzení strávil desať rokov, prevažne prácou v uránových baniach v Jáchymove. 

Vyštudovať teológiu sa mu podarilo až v roku 1970, a to priamo v Ríme, kde bol aj vysvätený za kňaza. Aj napriek problémom, ktorým na Slovensku čelil, sa rozhodol vrátiť a pomáhať ľuďom práve tu. Nemohol pôsobiť ako kňaz, ale zamestnal sa ako kostolník a až neskôr dostal súhlas vypomáhať pri kázňach.

Jeho kázne boli obľúbené najmä medzi mládežou, avšak v 70. a 80. rokoch boli až príliš silné a zásadné pre komunistický režim. Duchovná činnosť mu bola štátom zakázaná a opäť sa musel stať robotníkom. Jeho život bol plný nečakaných zvratov, ťažkých momentov, ale aj radosti a nádeje. Svedčí o tom jeho dobrovoľnícka práca a pomoc ľuďom v núdzi.

Srholec trpel v ostatnom období rakovinou. Najprv mu liečba stav zlepšila, potom sa to však zhoršilo. Vlani v lete opustil nemocnicu a zostal v domácom liečení. Denníku Plus jeden deň vtedy Srholec povedal, že sa už pripravuje na odchod do večnosti. Koncom septembra sa však objavila správa, že opäť podstupuje liečbu v nemocnici. 

TASR, rp

Foto: TASR - Martin Turanovič
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.