Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. január 2022, 14:25

Arcibiskup Dublinu

Cirkev čakajú radikálne zmeny, musíme sa vyrovnať s poklesom príjmov a kňazov

Cirkev čakajú radikálne zmeny, musíme sa vyrovnať s poklesom príjmov a kňazov

Dublinský arcibiskup Dermot Farrell v strede. Foto – twitter.com/DublinDiocese

Dublinský arcibiskup Dermot Farrell pripomína veriacim, že počas synodálnej cesty máme kráčať bližšie pri cirkvi, ktorá je nádejou aj napriek mnohým výzvam.

Arcibiskup Dublinskej arcidiecézy Dermot Farrell povedal, že „v cirkvi prichádza radikálna zmena“. Podľa neho prinesie obnovu a nové formy služby v cirkvi, informoval o tom National Catholic Reporter.

„S veľkým nasadením duchovenstva a laických veriacich zažijeme v celom rozsahu života a služby vo farských spoločenstvách obnovenie energie a prijatie nových foriem osvety a služby,“ povedal arcibiskup Farrell.

Zmena prostredníctvom synody

Správca Dublinskej arcidiecézy zároveň pripomenul, že verí v zmeny, ktoré sa udejú prostredníctvom aktuálnej synodálnej cesty.

„Pápež František nám ponúka spôsob, ako byť v cirkvi synodálnou cestou. Máme kráčať spolu bližšie pri cirkvi, ktorá je nádejou aj napriek mnohým výzvam,“ uviedol 67-ročný Dermot Farrell.

Správca najväčšej írskej diecézy s viac ako miliónom katolíkov a 207 farnosťami vyzval veriacich, aby kráčali po tejto ceste spolu s ním. „Kráčajte po nej s nádejou, ktorá nám pomáha k radikálnej zmene. Nádejou, ktorá nás inšpiruje k ambicióznosti a nádejou, ktorá nás povzbudzuje k odvahe,“ dodal.

Strategický plán na problémy

National Catholic Reporter informoval tiež, že v novembri arcidiecéza zverejnila správu so strategickým plánom pastoračnej obnovy uprostred veľkých výziev. Medzi nimi opísala najmä zníženie príjmov a pokles počtu kňazov.

Inzercia

„Ako diecéza musíme zhodnotiť, ako dobre sme pripravení slúžiť poslaniu cirkvi,“ povedal arcibiskup a dodal, že niektoré formy cirkevného života môžu vymierať, čo však nebude znamenať rezignáciu alebo bezmocnosť. „Ale novú zodpovednosť misie,“ pripomenul Farrell, pričom zdôrazdnil, že neexistuje žiaden návod, ako vyriešiť realitu dneška.

Vo farnostiach v Dublinskej arcidiecéze je 45 percent kňazov starších ako 70 rokov a zároveň má táto acidiecéza v Írsku 37 percent kňazov len zapožičaných. V seminári sú len dvaja bohoslovci, pritom v Dubline z 1,57 milióna obyvateľov sa ku katolíkom hlási až 1,1 milióna ľudí.

Dôležité budú rodiny a farnosti

Spomínana správa arcidiecézy hovorí o prehodnotení diecéznych a farských štruktúr. „Zmeny, ktoré nastanú budeme robiť spoločne ako diecéza. Naše farské štruktúry musia byť prispôsobené účelu do budúcnosti,“ povedal Farrell, pričom podotkol, že obnova musí mať správnu reflexiu a veriaci sa za ňu musia modliť.

Vyhlásil tiež, že cirkev v Írsku potrebuje otvoriť novú kapitolu. „Zmena nie je nikdy jednoduchá a vždy tu budú konflikty, nezhody a napätie,“ upozornil.

Farrell pripomenul, že najdôležitejšími pri zmenách budú samotné rodiny a farnosti. „Moje dlhoročné skúsenosti na farskej a diecéznej úrovni podčiarkujú hodnotu rodiny. V našich farnostiach, najmä medzi mladými ľuďmi a rodinami zohráva veľkú úlohu opätovná evanjelizácia.“

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

MS v hokeji: Dáni zvíťazili nad Francúzskom 3 : 0, po piatich vystúpeniach majú na konte deväť bodov a priebežne sú na 4. priečke zaručujúcej postup do štvrťfinále. Slovenský tím je pred stretnutím s Talianskom (19.20 hod.) na 5. mieste a za Dánmi zaostáva o tri body. (tasr)

pred 3 hodinami

Austrálsky premiér Scott Morrison priznal porážku v parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazila Austrálska strana práce (ALP). Tá vytvorí novú vládu a jej líder Anthony Albanese sa stane premiérom. (tasr)

pred 5 hodinami

Z okna horiaceho bytu na siedmom poschodí vyskočila v Trenčíne jedna osoba, ktorá zraneniam podľahla, informovala trenčianska krajská polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia v súbehu s prečinom usmrtenia. Na miesto privolali všetky záchranné zložky. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.