Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
02. január 2022

Výber šéfredaktora

Komentáre a analýzy, ktorými sme v roku 2021 hodnotili Slovensko a svet

Výber 10 komentárov, analýz a esejí, ktoré majú viac nadčasový charakter a vďaka tomu sú aktuálne ešte aj na začiatku nového roka.

Komentáre a analýzy, ktorými sme v roku 2021 hodnotili Slovensko a svet

Foto – TASR/Jakub Kotian

Slovenskí komentátori si za posledných 20 rokov asi sotva spomenú na rok, ktorý by bol nabitý toľkými udalosťami, prudkými dejovými zvratmi a drámami ako uplynulý rok.

Šesť mesiacov roka 2021 sme prežili v skľučujúcej pandémii s lockdownami, ktoré bezprecedentne zasahovali do nášho osobného, občianskeho či duchovného života a stupňovali spoločenskú polarizáciu.

Svet sa popritom nezastavil, práve naopak.

Celý marec sme sa prizerali pádu vlády, ktorý sa napokon nestal, v rovnakom čase polícia zatkla riaditeľa tajnej služby, ktorého o pár mesiacov oslobodil generálny prokurátor, medzitým sa udialo nevídané stretnutie v sídle SIS. Prepukla vojna medzi generálnou a špeciálnou prokuratúrou, jedna zložka polície zadržala elitných vyšetrovateľov NAKA, iná zložka zrealizovala trojmesačné odpočúvanie a spracovanie rozhovorov trojnásobného expremiéra a jeho trojnásobného exministra vnútra s advokátmi, pri tomto všetkom pôsobili obvinenia oligarchu Výboha či guvernéra NBS už len ako banálny kolorit.

Počas roka sme prinášali každý pracovný deň aspoň jeden komentár, v ktorom sme sa venovali týmto a mnohým ďalším témam. V prognózach ďalšieho vývoja udalostí sme sa neraz mýlili, či už pre chybu v našom úsudku, alebo z prostého dôvodu, že to, čo nasledovalo, prekonalo našu dovtedajšiu predstavivosť.

Hoci nás v Postoji spájajú spoločné hodnoty, nie sme jednofarebné, ale slobodné médium, v ktorom sa názory našich komentátorov na niektoré témy líšia. Naposledy sme viedli otvorenú polemiku o povinnom očkovaní seniorov a na takéto vnútroredakčné diskusie sa tešíme aj v novom roku.

Dnes prinášame výber 10 komentárov, analýz a esejí, ktoré majú viac nadčasový charakter a vďaka tomu sú aktuálne ešte aj na začiatku nového roka.

V mene redakcie Postoja želám vám aj Slovensku lepší a pokojnejší rok.

Martin Hanus, šéfredaktor denníka Postoj

Čítajte tiež

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva