Krajná pravica

Historicky zaužívané rozdelenie politických strán na pravicové a ľavicové so sebou prináša aj existenciu akejsi krajnej pravice a krajnej ľavice. Zatiaľ čo napríklad komunistov môžeme bez mihnutia oka zaradiť na perifériu ľavicového spektra, história nám podsúva aj akési zdanie, že tí, čo sa dostali k moci v Nemecku v 30. rokoch minulého storočia, boli zase krajnými pravičiarmi.

Tu sa však musíme zastaviť. Predstava, že prívrženec sociálno-demokratickej strany sa zradikalizuje natoľko, že onedlho bude na námestí mávať červenou zástavou, je totiž odrazom reality. No očakávanie, že z pravicového politika by sa mohol pokračovaním vo vytýčenom kurze stať nadšený obdivovateľ Hitlerových myšlienok je narozdiel od predchádzajúceho prípadu scestné.


Všetci tí nacisti či fašisti totiž patria na to isté smetisko dejín ako komunisti, teda kamsi na ľavú perifériu politického spektra, čo najďalej od tradičného ponímania pravicovej politiky. V čase profilovania NSDAP ako jednoznačnej protikomunistickej opozície bolo jej zaradenie na opačnú stranu politického spektra úplne logické. Spolu s komunistami ich však spájala nenávisť k slobode vo všetkých jej formách, od slobody slova až po slobodu trhu, k čomu sa dnes hlásia aj v rôznych pseudonárodných organizáciách... napríklad aj na Slovensku. Socialisti jednoducho majú k sebe blízko, aj keď si jedni z nich prisvojili atribút „národní“.

Samozrejme, môžeme diskutovať o tom, ako by vlastne mala vyzerať skutočná pravicová politika, očistená od biľagu nacizmu. Je však neprípustné, aby bolo vyčíňanie v Európe počas druhej svetovej vojny označované za akýsi najtvrdší derivát konzervatívnej politiky.

Na záver, Robert Fico sa často zmieňuje o akejsi krajne pravicovej vláde na Slovensku. Nuž, na základe vyššie uvedeného, keď si pod pojmom krajná pravica máme predstaviť dnešného pravicového politika, zbaveného ľavicového pohľadu na svet a skutočného ctiteľa hodnôt ako pravda či sloboda, treba len s poľutovaním povedať, že Robert Fico opäť nemá pravdu.

Dominik Baco
Autor je študent gymnázia.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo