Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. január 2016

Fico sľubuje zvyšovanie materskej aj minimálnej mzdy

Ďalšie zvyšovanie materskej dávky či minimálnej mzdy. Toto sú ambície vládnej strany Smer-SD, ak bude po marcových voľbách opäť pri moci.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol premiér Robert Fico, do roku 2020 by mohla byť minimálna mzda na úrovni 500 eur. "Všetko záleží od vývoja ekonomiky, ale sme na dobrej ceste. Ekonomike sa darí, klesá nám nezamestnanosť. Ja by som bol rád, ak by sme boli vo vláde a darilo sa nám tak, ako sa nám darí, aby sme sa postupne približovali k hranici 500 eur, krok za krokom," podotkol Fico.

Minimálna mzda by sa mohla zvyšovať aj v budúcom roku. "Analytici hovoria o tom, že v budúcom roku by mala byť zvýšená priemerná mzda z terajších 880 eur na 904 eur. To znamená, že minimálne pre nasledujúci rok to zvýšenie minimálnej mzdy o 20 - 25 eur je adekvátne a primerané vývoju ekonomiky," doplnil minister práce Ján Richter (Smer-SD).

Od 1. januára tohto roka sa pritom minimálna mzda zvýšila z minuloročných 380 eur na 405 eur. Premiér vyčíslil, že za minimálny zárobok pracuje v súčasnosti približne 113.000 ľudí a zvýšenie minimálnej mzdy nemalo negatívny vplyv na zamestnávanie. "Nezamestnanosť na Slovensku naďalej klesá, máme veľký počet voľných pracovných miest," podotkol premiér.

Okrem zvýšenia minimálnej mzdy začiatkom roka nadobudli účinnosť aj ďalšie dve opatrenia z druhého sociálneho balíka strany Smer-SD. Materská dávka stúpla zo 65 % na 70 % denného vymeriavacieho základu. "Ak poberateľ materskej mal v rozhodujúcom období príjem 500 eur mesačne, materská bude zvýšená o 25,50 eura zo súčasných 331 eur na 356,80 eura. Je to pomerne zaujímavé zvýšenie materskej," vyčíslil Fico.

Cieľom vlády je pritom túto dávku naďalej zvyšovať. "Máme ambíciu zvýšiť materskú ďalej o 5 %, išli by sme na 75 % denného vymeriavacieho základu," avizoval premiér.

Od 1. januára tohto roka sa zvýšil aj príspevok na starostlivosť o dieťa z 230 eur na 280 eur mesačne. "Ide nám o to, aby sa zvýšil príspevok, ktorý pokrýva náklady na jasle, materskú škôlku, alebo náklady na opatrovateľku na základe živnosti," priblížil Fico s tým, že cieľom vlády bolo, aby mali rodičia prostriedky na zabezpečenie starostlivosti o svoje dieťa.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.