Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
28. december 2021

Výber šéfredaktora

Šesť premiérskych rozhovorov, ktoré priniesol Postoj v roku 2021

Témami boli stredná Európa verzus Európska únia alebo ideológia, ktorá stojí za Green dealom.

Šesť premiérskych rozhovorov, ktoré priniesol Postoj v roku 2021

Počas celého roka sme sa usilovali prinášať kvalitné rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí sú špičkami vo svojom odbore, majú za sebou silný životný príbeh alebo sa neboja postaviť za názor, ktorý dnes nie je v móde.

Špeciálnu kategóriu tvorili rozhovory Postoja s premiérmi a expremiérmi, nielen so slovenskými, ale aj s maďarským a českým.

Viktor Orbán a Mikuláš Dzurinda toho spolu kedysi veľa prežili, dnes stoja proti sebe v politickom konflikte, preto bolo pre nás aj novinárskym zážitkom zachytiť, ako rozmýšľajú nielen o Európe. Hovorili sme s nimi o tom, prečo Západ a EÚ strácajú svoju niekdajšiu príťažlivosť a pod náporom novodobého ahistorického progresivizmu sa vzdávajú aj niektorých civilizačných hodnôt, ale aj o tom, aká má byť reakcia strednej Európy, či treba V4 chápať ako alternatívu voči Bruselu alebo sa skôr snažiť o federalizáciu Únie.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki pre vybrané európske médiá vrátane Postoja napísal, že Poľsko sa v žiadnom prípade nechystá odísť z Európskej únie, ako špekulovali viaceré európske médiá, ale trvá na tom, že EÚ má primát svojho práva len v oblastiach, ktoré štáty preniesli na Úniu, inak musia mať inštitúcie národných štátov prednosť pred bruselskými orgánmi.

S Mirkom Topolánkom sme sa rozprávali o európskom Green Deale a o tom, prečo ideologicky poháňaný prechod z fosílnych palív na obnoviteľné zdroje, ktorý sa má udiať za nebezpečne krátke obdobie, ohrozuje energetickú aj sociálnu stabilitu Európy. O podobných témach sme hovorili aj s Alexandrom Vondrom, ktorý patrí medzi najvýraznejších europoslancov a kritikov klimatickej politiky Nemecka a Únie.  

Podobné rozhovory sa robia na Slovensku ťažko – o týchto témach je u nás provinčné ticho, riešime len bezprostredné dosahy na naše ceny energií, týmto témam sa venujú len niektorí slovenskí europoslanci, ktorí však len kopírujú bruselskú líniu.

S premiérom Eduardom Hegerom a expremiérmi Igorom Matovičom a Petrom Pellegrinim sme hovorili o aktuálnych témach, ktorými Slovensko žilo v danom čase: o vládnutí a reformách, o dramatickom konflikte v bezpečnostných zložkách štátu či stretnutí najvyšších predstaviteľov štátu v sídle SIS, alebo o napätí medzi Hlasom a Smerom.

Rovnakú ambíciu máme aj budúci rok – prinášať rozhovory s politikmi, ktorí dosiahli na vrchol, a hovoriť s nimi o zásadných témach nielen pre Slovensko, ale pre celú Európu a západný svet.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva