Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. január 2016

Poľsko dodrží kvóty, aj keď pochybuje o ich legálnosti

Poľská nová konzervatívna vláda splní záväzok predošlého kabinetu prijať približne 7000 migrantov napriek námietkam, ktoré vzniesla ešte v opozícii, uviedol dnes poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski.

Uskutoční však dôkladné previerky migrantov a prijme len utečencov, ktorí si želajú prísť do Poľska, po tom, ako bude zistená a potvrdená ich totožnosť, povedal Waszczykowski podľa agentúry Reuters.

Poľsko podľa ministra "zatiaľ" neplánuje nasledovať Maďarsko a Slovensko pri napadnutí programu prerozdelenia utečencov v rámci EÚ na súde, avšak sleduje vývoj a je v tejto otázke v kontakte s oboma týmito krajinami.

"Väčšina týchto ľudí sú emigranti, ale boli považovaní za utečencov. Podľa nášho názoru je právny predpoklad tohto rozhodnutia (o kvótach) chybný," vyhlásil Waszczykowski.

"Máme informácie z Nemecka, že Nemci môžu potvrdiť totožnosť približne 20 percent (migrantov) a vo väčšine prípadov nevedia, kto sú títo ľudia," dodal šéf poľskej diplomacie s tým, že Poľsko nemôže "opakovať chyby iných krajín" ani si "nemôže dovoliť migráciu a utečencov", keď nebude zaručená bezpečnosť krajiny.

Podpora Británie za dohodu o NATO

Waszczykowski tiež povedal, že Poľsko by bolo ochotné dosiahnuť kompromis v otázke požiadaviek Británie na obmedzenie práv migrantov z Európskej únie, ak by mu Londýn pomohol posilniť prítomnosť NATO v strednej Európe.

V Británii žijú státisíce Poliakov, Varšava tak patrí v EÚ k najväčším kritikom návrhu britského premiéra Davida Camerona na obmedzenie sociálnych dávok pre migrantov v rámci reformy podmienok členstva krajiny v únii.

Cameron stanovil koniec roka 2017 ako termín pre referendum o členstve Británie v EÚ, nedávno však naznačil, že dúfa v jeho konanie už v tomto roku.

Inzercia

Britský premiér v decembri odišiel z Varšavy, ktorú navštívil v rámci rokovaní o svojich požiadavkách, s prázdnymi rukami. Poľská premiérka Beata Szydlová uviedla, že sú potrebné ďalšie rozhovory. Jej nová konzervatívna vláda však chce dosiahnuť diplomatické víťazstvo na júlovom summite NATO v poľskej metropole, píše Reuters.

Waszczykowski povedal, že o uvedených záležitostiach sa diskutuje súbežne. Na otázku, či by Británia mohla ponúknuť Poľsku niečo, čo by zmiernilo jeho nesúhlas s návrhom Camerona, reagoval: "Samozrejme. Británia by mohla ponúknuť Poľsku niečo, pokiaľ ide o medzinárodnú bezpečnosť."

"Stále sa považujeme za druhoradý členský štát NATO, pretože v strednej Európe... nie sú okrem symbolickej prítomnosti žiadne významné spojenecké sily ani obranné objekty, čo dáva Rusom zámienku voľne pôsobiť v tomto regióne," vyhlásil.

Severoatlantická aliancia sa zdráha nastálo umiestniť vojakov v strednej Európe, keď niektoré členské štáty nechcú porušiť dohodu medzi NATO a Ruskom z roku 1997 o veľkosti síl aliancie v bývalých krajinách Varšavskej zmluvy.

Moskva by takmer s určitosťou považovala zriadenie stálej prítomnosti NATO na svojich hraniciach za nepriateľský čin, dodáva Reuters.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.