Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. január 2016

USA vyzvali na pokoj, keď Saudská Arábia prerušila vzťahy s Iránom

Spojené štáty americké včera reagovali na rozhodnutie Saudskej Arábie prerušiť diplomatické vzťahy s Iránom odporúčaním, aby krajiny svoj spor riešili diplomatickou cestou a výzvou adresovanou predstaviteľom krajín regiónu, aby prijali kroky na zníženie napätia.

"Sme si vedomí správ, že Saudskoarabské kráľovstvo nariadilo uzavrieť iránske diplomatické misie v kráľovstve," citovala agentúra Reuters predstaviteľa Obamovej administratívy.

"Veríme v diplomatický angažmán, priame rozhovory zostávajú zásadné pri riešení sporov a budeme pokračovať vo vyzývaní vedúcich predstaviteľov v regióne, aby prijali kladné kroky k upokojeniu napätia."      

Saudskoarabskí diplomati evakuovaní z Iránu po tom, ako do ich ambasády vtrhli demonštranti v Teheráne, pristáli cestou do vlasti v Dubaji. Oznámila to včera neskoro večer televízia al-Arabíja, ktorá je v saudskoarabskom vlastníctve.

Pricestovali v čase, kedy Saudská Arábia oznámila, že prerušuje diplomatické vzťahy s Iránom na protest proti útoku na svoju ambasádu, čo ďalej zhoršilo diplomatickú krízu medzi oboma regionálnymi veľmocami a rivalmi po poprave prominentného šiitskeho duchovného Nimra an-Nimra v Saudskej Arábii. Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí v nedeľu vyhlásil, že saudskoarabských politikov "postihne boží trest".

Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Amir Abdollahian povedal, že Saudská Arábia nemôže zakrývať chybu, ktorú urobila popravením (šiitského) cirkevného predstaviteľa svojím oznámením o prerušení diplomatických vzťahov s Iránom. Citovala ho agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na iránsku agentúru Fars. Námestník uviedol, že žiaden zo saudskoarabských diplomatov nebol v jeho krajine zranený a Irán patrí k najbezpečnejším pôsobiskám pre diplomatov.

Saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr včera na tlačovej konferencii povedal, že pracovníkom iránskeho zastupiteľstva a súvisiacich inštitúcií v Saudskej Arábii dali 48 hodín na odchod z krajiny. Dodal, že Rijád nepripustí, aby šiitská islamská republika podkopávala bezpečnosť sunnitského kráľovstva, píše agentúra Reuters.

Džubajr ďalej povedal, že útok v Teheráne bol v súlade s tým, čo označil za predchádzajúce iránske útoky na zahraničné ambasády v Teheráne a s iránskou politikou destabilizácie regiónu vytváraním "teroristických buniek" v  Saudskej Arábii.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.