Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. január 2016

Médiá zlyhali pri utečencov podobne ako pri Rómoch, tvrdí mimovládka

 Utečenecká kríza preverila prístup médií k menšinám a odhalila zaužívané stereotypy, predsudky a zovšeobecňovania. Na základe výsledkov monitoringu vybraných médií to skonštatovala Agnes Horváthová z Romano kher.

Toto občianske združenie zrealizovalo mediálnu analýzu v spolupráci s Akadémiou médií. Podľa Horváthovej ukázala, že podobne ako doposiaľ Rómov aj utečencov médiá prezentovali ako homogénnu, jednoliatu skupinu, s ktorou sú predovšetkým problémy.

„Podporili ich v tom aj politici, ktorí označili 'rómsky problém' ako neriešiteľný a ako dostatočne odrádzajúci od prijímania utečencov,“ uviedla aktivistka. Utečenci zatlačili v roku 2015 v mediálnom priestore do úzadia problematiku Rómov, z hľadiska spracovania menšinovej témy sa však nič nezmenilo, skonštatovala.

Časť médií podľa nej cieľavedome obhajuje dobré príklady a snažia sa vylepšiť negatívny obraz Rómov. „Na opačnom póle sú médiá, ktoré u respondentov utvrdzujú stereotypy a predsudky. Uvedomujú si, že Rómovia sú jedným 'z predajných artiklov' v médiách a neprekáža im uviesť etnicitu priamo v titulku,“ kritizovala Horváthová. 

Nepriaznivou skutočnosťou je vysoký počet príspevkov o Rómoch žijúcich v osadách. Prieskum ukázal, že z 309 príspevkov bolo 145, v ktorých nebolo určené bydlisko, a 102 - takmer jedna tretina - bolo o Rómoch žijúcich v osadách. Podľa Atlasu rómskych komunít na Slovensku žije približne polovica Rómov rozptýlene medzi majoritou.

„Novinári často v príspevkoch nedávajú priestor Rómom, o ktorých informujú. V prípade, že poskytnú priestor, neraz uvedú Rómov anonymne alebo označením osadník alebo obyvateľ osady,“ všíma si Horváthová. Pripomína, že Rómovia, podobne ako utečenci, nemajú možnosť brániť sa, pretože nemajú prístup k médiám, ani politickú stranu, ktorá by ich obhajovala.

„Ovplyvniť názory alebo negatívne nálady v spoločnosti, prezentovať Rómov ako jednu z národnostných menšín, ktorej príslušníci žijú na Slovensku stáročia, môžu hlavne novinári z väčšinových médií,“ pripomenula aktivistka s tým, že aj keď sú Rómovia občanmi Slovenska, v médiách ich prezentujú ako odlišnú skupinu obyvateľov.

Inzercia

Odporúčame