Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. január 2016

RegioJet vidí v novom roku nárast cestujúcich, ZSSK chce znižovať stratu

Súkromný dopravca RegioJet odhaduje na rok 2016 nárast počtu prepravených cestujúcich na Slovensku, a to najmenej o 20 až 30 %.

Takéto plánované zvýšenie podľa hovorcu spoločnosti Aleša Ondrůja vychádza z obvyklého nárastu napríklad na linkách dopravcu v Českej republike.

Celkovo dopravca za rok 2015 podľa aktuálnych odhadov prepravil na Slovensku 4,15 milióna cestujúcich. "To je vďaka otvoreniu nových trás zvýšenie oproti roku 2014 o takmer 100 %," vyčíslil Ondrůj.

Napríklad vo vlakoch na trase z Bratislavy do Komárna prepravil RegioJet v roku 2015 podľa aktuálnych prepočtov 2,43 milióna cestujúcich, čo znamenalo oproti roku 2014 nárast o približne 19 %. Na trase z Bratislavy do Košíc firma prepravila približne 900.000 ľudí a na linkách z Prahy do Košíc a z Prahy cez Martin do Zvolena to bolo zhruba 350.000 cestujúcich na slovenskom úseku trasy.
   
Dopravca sa v roku 2016 chystá od polovice januára posilniť vlakové súpravy na trase z Bratislavy do Košíc na celkovú kapacitu viac než 4000 miest denne. Z tejto trasy totiž od 18. januára definitívne sťahuje svoje InterCity vlaky štátna Železničná spoločnosť Slovensko.

Zároveň chce RegioJet otvoriť ďalšie autobusové linky na Slovensku. Aké to budú, to firma zisťuje aj prostredníctvom ankety medzi verejnosťou.

Znížiť stratu na 5,5 milióna eur a prepraviť o približne 0,5 % viac cestujúcich než v minulom roku sú plány štátneho osobného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) na rok 2016.

Inzercia

Dopravca si pritom na rok 2015 naplánoval stratu na úrovni necelých 6,1 milióna eur a aktuálne predbežné výsledky potvrdzujú, že tento plán bol reálny. Definitívny výsledok hospodárenia za minulý rok však bude firma podľa jej hovorkyne Jany Morháčovej vedieť až po uzatvorení roka a potvrdení výsledkov nezávislým audítorom. "Len pre porovnanie, hospodárenie v roku 2014 skončilo stratou 6,4 milióna eur," vyčíslila Morháčová pre TASR.

 Čo sa týka počtu cestujúcich, tých podľa aktuálnych odhadov prepravil dopravca v roku 2015 necelých 55 miliónov. V porovnaní s rokom 2014 to znamenalo nárast o približne 20 %. Dôvodom bol fakt, že v roku 2015 sa po prvý raz prejavil na medziročnej báze dosah zavedenia bezplatnej prepravy, ktorý so sebou priniesol aj nárast cestujúcich vo vlakoch.

Podľa dopravcu sa však tržby z bežného cestovného, teda od platiacich cestujúcich v minulom roku neprepadli. "A rovnako zvýšenie zľavy na týždenníky a mesačníky pre cestovanie do práce na 50 % malo pozitívny výsledok pre hospodárenie, tržby získané z týchto časových lístkov medziročne stúpli," doplnila Morháčová.

Na rok 2016 súčasne dopravca plánuje 6000 zamestnancov, čo je rovnaký plán, ako bol na rok 2015. "V roku 2016 očakávame rast priemernej mzdy o 18,25 eura oproti roku 2015, to znamená rast o 2 %," uviedla hovorkyňa. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.