Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. december 2021, 11:00

Opatrenia na omšiach

Do kostolov sa zmestí viac ľudí, úrady zmenili vyhlášku tesne pred Vianocami

Do kostolov sa zmestí viac ľudí, úrady zmenili vyhlášku tesne pred Vianocami

Foto Postoj/Juraj Brezáni

Limit 30 ľudí síce zostáva, no mení sa druhá možnosť. Platiť bude princíp jednej osoby na 15 m², a nie doterajších 25 m² na osobu.

Úrad verejného zdravotníctva v stredu na poslednú chvíľu upravil vyhlášku, ktorá nariaďuje obmedzenia na bohoslužbách. Naďalej však majú kňazi dve možnosti.

Po novom môžu slúžiť omšu pre 30 ľudí alebo pre jednu osobu na 15 metrov štvorcových. Doteraz bola táto možnosť obmedzená na jednu osobu na 25 metrov štvorcových. Kostoly teda budú plnšie.

Svet kresťanstva oslovil v tejto súvislosti Konferenciu biskupov Slovenska, ktorej hovorca Martin Kramara sa však k zmene vyjadriť nechcel.

Viac ľudí v kostoloch

Zmena v praxi pre kostoly znamená, že do chrámu väčšieho ako 450 m² môže prísť na bohoslužbu aj väčší počet osôb než 30. Kňazi a nevyhnutná asistencia sa do počtu účastníkov nerátajú.

Limit 30 ľudí naďalej platí, no pre kostoly s menšou plochou ako 450 m².

Zostáva aj nariadenie sláviť omše v režime OP (očkovaní a tí, ktorí covid prekonali). Pre účastníkov bohoslužieb bude teda aj naďalej povinný covidpas, ktorý musia farnosti kontrolovať.

Inzercia

„Nezaočkovaní kňazi môžu sláviť, avšak s povinnosťou testu (ako OTP na pracoviskách),“ pripomína Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenka.

Vyhláška účinná od štvrtka

Hlavný hygienik Ján Mikas nariadil účinnosť zmeny od štvrtka 23. decembra. Podobne ako pri bohoslužbách upravil kapacitné obmedzenia aj v prevádzkach a na hromadných podujatiach.

Zmeny vyplynuli z návrhu ministerstva zdravotníctva, ktoré reagovalo na aplikačnú prax. Je totiž potrebné držať si odstup od iných ľudí v dvojmetrovej vzdialenosti, čo vychádza na plochu 16 štvorcových metrov na osobu.

„Vraciame sa tak k zaužívanému kapacitnému limitu 15 štvorcových metrov na osobu,“ uviedla hygiena, ktorú cituje TASR.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Minister financií Igor Matovič hovoril o protiinflačnom balíku s kotlebovcami, premiérovi Eduardovi Hegerovi to neprekáža. „Vadilo by mi, ak by došlo k nejakému obchodovaniu,“ povedal predseda vlády. „Mojou úlohou je dostať SaS na palubu,“ dodal. Najbližšie sa mu to môže podariť v nedeľu na koaličnej rade. (markíza)

pred 3 hodinami

MS v hokeji: Švajčiari zvíťazili v šlágri „slovenskej“ A-skupiny nad Kanadou 6 : 3. Po skvelej prvej tretine, ktorá sa skončila 3 : 3, vyhrali „Helvéti“ ďalšie dve 1 : 0 a 2 : 0 a s plným počtom bodov po piatich stretnutiach sú na čele tabuľky. Pre zámorský tím to bola prvá prehra na turnaji. (tasr)

pred 6 hodinami

MS v hokeji: Dáni zvíťazili nad Francúzskom 3 : 0, po piatich vystúpeniach majú na konte deväť bodov a priebežne sú na 4. priečke zaručujúcej postup do štvrťfinále. Slovenský tím je pred stretnutím s Talianskom (19.20 hod.) na 5. mieste a za Dánmi zaostáva o tri body. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.