02. január 2016

Montreal jasne ovládol Winter Classic, Chára cíti sklamanie

Hokejisti Montrealu triumfovali v prestížnom novoročnom dueli pod holým nebom NHL Winter Classic nad Bostonom hladko 5:1.

Pred takmer 70-tisíc divákmi na štadióne klubu NFL New England Patriots vo Foxborough sa dvoma gólmi v drese víťazov prezentoval Paul Byron.

Slovenský kapitán Bostonu Zdeno Chára bol vo svojom 1230. zápase v základnej časti profiligy tradične najvyťaženejším hráčom tímu, na ľade strávil 23:36 min a do štatistík mu pribudli dve strely a mínusový bod.

Montreal si po ôsmich zápasoch opäť pripísal víťazstvo v riadnom hracom čase a vrátil sa na čelo Atlantickej divízie. Hostia v súboji dvoch rivalov z "originálnej šestky" súťaže na začiatku dominovali a už po 74 sekundách sa ujali vedenia, keď sa "bejzbalovým" úderom zo vzduchu presadil David Desharnais. Canadiens vyhrali prvú tretinu na strely jednoznačne 14:3 a po dvoch minútach druhej už viedli 2:0 po presnom zásahu Byrona. Tretí gól Montrealu zaznamenal v 38. minúte bekhendom Brendan Gallagher, ktorý tak oslávil návrat do zostavy po 17-zápasovej absencii pre zlomeninu prstov na ruke a neskôr pridal aj asistenciu. Vyhlásili ho za prvú hviezdu.

Výrazné manko už Boston v tretej časti zmazať nedokázal, hoci Matt Beleskey korigoval na jej začiatku skóre na 1:3. Prekazil tak čisté konto brankára hostí Mikea Condona, ktorý sa blysol 27 úspešnými zákrokmi. Výhru Montrealu potom podčiarkli 16. presným zásahom v sezóne najlepší strelec hostí Max Pacioretty a v závere opäť Byron. Boston hral bez zraneného českého centra Davida Krejčího i suspendovaného krídelníka Brada Marchanda.

"Samozrejme, že sme sklamaní," priznal Chára. "Dnes sme poriadne nekorčuľovali, neposúvali si puk. Naopak, súper robil presne to, čo mal. Mrzí to o to viac, že to bol významný a mimoriadne sledovaný duel. Chceli sme sa v ňom ukázať v lepšom svetle."