Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. január 2016

Gréci sa stále zdráhajú vrátiť svoje peniaze do bánk

Grécky premiér Alexis Tsipras sa pripravuje na ďalšie kolo ťažkých rokovaní s veriteľmi.

Jeho spoluobčania však majú obavy, že aj tento rok by mohol byť pre Grécko veľmi turbulentný, rovnako ako minulý, a preto sa stále zdráhajú vrátiť svoje peniaze do bánk. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Podľa údajov, ktoré tento týždeň zverejnila grécka centrálna banka, odlev vkladov z gréckych bánk sa v októbri obnovil a pokračoval aj v novembri, napriek tomu, že vláda v lete zaviedla kapitálové kontroly a limity na výber vkladov aj transfery peňazí do zahraničia.

Presnejšie, vklady domácností aj firiem v gréckych bankách v novembri 2015 klesli na 120,9 miliardy eur a dosiahli najnižšiu úroveň za 12 rokov. A za 12 mesiacov do novembra 2015 prišli grécke banky o vyše 43 miliárd eur, čo predstavuje 26,4 % všetkých úspor.

Nedôvera sporiteľov tak môže podkopať snahu vlády o zmiernenie kapitálových kontrol do konca júna 2016. Neochota Grékov vrátiť do bánk peniaze, ktoré ukrývajú doma alebo na účtoch v zahraničí, zase bráni finančným ústavom v Grécku poskytovať úvery ekonomike a pomôcť jej tak prekonať recesiu.

Záťažové testy Európskej centrálnej banky po turbulentnom lete, keď sa Grécko ocitlo na pokraji bankrotu a hrozil mu odchod z eurozóny, odhalili, že grécke banky potrebujú kapitál vo výške zhruba 14,4 miliardy eur.

Dôvodom tejto diery bol rast zlých nesplácaných úverov, slabý výkon ekonomiky, drahá núdzová likvidita a prísne podmienky pre transfery peňazí. Väčšinu z chýbajúcich financií doplnili bankám súkromní investori a 5 miliárd eur im poskytla vláda z tretieho záchranného balíka.

Tsipras v novembri ubezpečil sporiteľov, že banky v Grécku už majú dostatok kapitálu a nehrozí, že sa na ich záchrane budú musieť podieľať aj majitelia účtov s vkladom vyšším ako 100-tisíc eur, ako tomu bolo na Cypre. 

Gréci však stále nie sú ochotní vrátiť svoje úspory do bánk, keďže vláda vlečie na nohe "obrovskú guľu" - musí plniť tvrdé úverové podmienky, aby dostala ďalšie peniaze od veriteľov. Kabinet v Aténach čaká rad nepopulárnych krokov, ako je napríklad mimoriadne citlivé ďalšie znižovanie výdavkov na dôchodky.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.