Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
18. december 2021

Kto nosí darčeky

Rodičia rušia Ježiška, boja sa, že prídu o dôveru detí

Stále častejšie sa objavujú protesty rodičov i odborníkov proti „vianočnej lži“. Skutočne je nebezpečné hovoriť deťom, že darčeky nosí Ježiško?

Rodičia rušia Ježiška, boja sa, že prídu o dôveru detí

Ilustračné foto: Flickr.com/Donnie Ray Jones

Záleží nám na tradíciách, dodržiavame rôzne zvyky a rituály, najmä tie spojené s vianočným časom. Jedna z nich však začala mnohým rodičom prekážať. V ich rodinách už viac darčeky nenosí Ježiško. Tvrdia, že odmietajú svojim deťom klamať.

Sú presvedčení, že táto lož otrasie dôverou dieťaťa voči rodičom a nenapraviteľne naruší ich budúci vzťah. Podľa nich je takéto správanie voči deťom neetické.

„Celý ten príbeh, ktorý deťom tlačíme do hlavy, mi nesedí. Dieťa v siedmich rokoch príde na to, ako je to v skutočnosti, a bude sa cítiť podvedené vlastnými rodičmi,“ vysvetľuje mama dvoch detí Ľubica Gašparová svoje dôvody, prečo k nim domov Ježiško nikdy s darčekmi neprišiel.

Podľa nej nie je od rodičov pekné, že svoje deti dlhé roky klamú. „Ako potom môže dieťa veriť rodičovi v iných veciach, keď zistí, že sme mu v tomto klamali?“ pýta sa.

Podsúvame deťom vlastnú fantáziu?

Ľubica je presvedčená, že táto tradícia je voči deťom jedno veľké klamstvo a je od nás rodičov sebecké klamať deti len preto, že sa nám páči, keď tomu príbehu veria. „Nechcem deťom klamať a podsúvať im vlastný fantazijný svet. Niekedy je to menej pohodlné, ale buduje to podľa mňa dôveru medzi rodičom a dieťaťom.“

A ako svojim deťom vysvetľuje darčeky pod stromčekom? „Od samého začiatku sme im vraveli, že darčeky kupujeme my. Aj sme im to tak hovorili, napríklad dostaneš od nás hračku na Vianoce,“ hovorí.

Nezabúda pritom ani na náboženský zmysel sviatku. „Už počas adventu si hovoríme vianočný príbeh, ako Máriu navštívil anjel, ako putovala s Jozefom, ako sa narodil malý Ježiško v maštali aj ako museli utiecť do Egypta,“ dodáva.

Ľubica priznáva, že u starých rodičov týmto prístupom nenašla pochopenie, ale museli to rešpektovať. „Okolie môže mať s tým problém, ale beriem to tak, že je to problém ich klamstva, nie môjho hovorenia pravdy,“ dodáva.

Mladí rodičia, ktorí sa rozhodli zrušiť tajomno okolo darčekov, sa odvolávajú na vlastnú zlú skúsenosť z detstva, keď zistili pravdu. Tvrdia, že to bol šok, boli otrasení, na rodičov nahnevaní, prípadne zahanbení pred vlastnými spolužiakmi, ktorí sa im smiali, že veria na Ježiška. Pred týmto negatívnym zážitkom chcú svoje deti chrániť.

Ani psychológovia nie sú zajedno

Nebola by téma, ktorú by už vedci nepreskúmali. Preto nikoho určite neprekvapí, že psychológovia už skúmali, čo sa deje s detskou dušou po odhalení, že pôvod darčekov pod stromčekom je úplne obyčajný a dávajú ich rodičia.

Anglický psychológ Christopher Boyle a jeho austrálska kolegyňa Kathy McKay varujú rodičov. Podľa výsledkov ich analýzy, keď sa deti dozvedia pravdu, otrasie to ich dôverou voči rodičom v základoch, naruší to ich vzájomný vzťah a budú logicky vyvodzovať, že im rodičia klamú aj v iných veciach.

Aj profesor filozofie na King's College v Pensylvánii David Kyle Johnson dlhodobo bojuje proti vianočnej lži. Podľa neho to neznamená, že by sme nemali podporovať fantáziu detí rôznymi fikciami. Akurát by sme im pri tom nemali klamať.

Inzercia

„Som veľkým fanúšikom všetkých druhov fikcie. Ale keď sa ma môj syn spýta, či sa Hviezdne vojny skutočne odohrali veľmi dávno v preďalekej galaxii, nepoviem mu, že sa tak stalo. Poviem mu, že to je len príbeh,“ dodáva s tým, že presne takto by sme mali pristupovať aj k príbehu o tom, kto nosí darčeky.

Johnson je k rodičom, ktorí deťom rozprávajú príbeh o Ježiškovi či Santa Clausovi, nekompromisný. Varuje ich, že takýmto postojom kruto zneužívajú detskú naivitu a dokonca zrejme brzdia ich intelektuálny rozvoj.

Ani pohľad odborníkov však nie je na túto tému jednotný. Anglická psychologička Danielle Jackson si myslí, že ak rodičia presvedčia deti o tajomnom pôvode darčekov pod stromčekom, vôbec to neznamená, že ich deti musia spochybňovať morálku svojich rodičov.

Práve naopak, ak rodičia pestujú u detí zmysel pre rozprávku a čarovné príbehy, neubližujú im, ale skôr podporujú ich predstavivosť a kreativitu, teda schopnosti, ktoré budú v budúcnosti potrebovať. Viera v tajomný pôvod darčekov podľa nej vytvára „vianočný čarovný rituál“, ktorý môže rodinu spojiť.

Nerušme čaro Vianoc

Keď hovoríme deťom, že im Ježiško prinesie darčeky, skutočne nevravíme doslovnú pravdu. Nerobíme to však preto, že sme zlí a chceme im klamať. Kresťania neklamú, ak deťom neskôr vysvetlia, že Ježiš naozaj požehnáva našu prácu, zdravie a vďaka tomu môžu rodičia pre vzájomnú radosť kúpiť darčeky pod stromček. Hovoríme svojim deťom to, čo nám hovorili naši rodičia a im zase ich rodičia, a takto to pokračuje už dlhé generácie. Aj vďaka tomu máme v pamäti čarovnú a tajomnú vianočnú atmosféru, ktorú sme ako deti prežívali.

Ťažko pritom možno hovoriť, že tu máme generácie straumatizovaných detí, ktoré odhalia pravdu o darčekoch, a množstvo rozbitých vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Práve naopak, mnohí máme, alebo zo svojho okolia poznáme, aj takú skúsenosť, že sú deti hrdé, že na to prišli, že zistili, ako to v skutočnosti je, a toto tajomstvo dokonca hrdo chránia pred mladšími súrodencami.

Príbeh o Ježiškovi, ktorý obdarúva deti, patrí k magickému čaru Vianoc. Rovnako aj detská radosť a očarenie. Mnohí dospelí to poznáme. Príchod detí do rodiny a prežívanie sviatkov ich očami vracia Vianociam krásnu atmosféru.

„Keď som bola malá, tak Vianoce mali svoje veľké čaro. Že sa čakalo na Ježiška, zazvonil zvonček a išli sme sa pozrieť pod stromček, čo nám doniesol. Keď som zistila, že tie darčeky nám dali rodičia a nie Ježiško, bola som trochu sklamaná, ale nezanechalo to vo mne nič zlé. Aj sklamanie patrí k životu,“ hovorí pre Postoj mama trojročného syna Dana Hybnerová. „Svojmu synovi sa snažím a budem sa snažiť robiť také krásne Vianoce, aké som mávala aj ja,“ dodáva.

Nesúhlasí s argumentom, že by to bolo voči deťom sebecké. „Podľa mňa je skôr sebecké sa na to tajomno vykašľať, lebo je to jednoduchšie. A ešte si rodičia pripadajú lepší, pozrite, akí sme úprimní,“ uzatvára s tým, že v tomto určite zostane „stará škola“. Podľa nej trend skoncovať s príbehom o Ježiškovi nastoľujú nové výchovné metódy a považuje sa to medzi rodičmi za niečo moderné.

nedávnom rozhovore pre Slovo+ psychologička Mária Tóthová Šimčáková vyslovila presvedčenie, že pre dieťa je oveľa prirodzenejšie, keď na „pravdu o Ježiškovi“ príde dieťa samo, ako keby sme mu my rodičia mali zrušiť čaro Vianoc. Keď však už príde za nami s otázkami, je lepšie mu citlivo odhaliť skutočnosť.

Deti radi veria rozprávkam a zázračným príbehom. Najmä v predškolskom veku je ich fantázia neuveriteľne bohatá a ich predstavivosť nepozná hranice. Keď ich nechránime pred rozprávkami, ale, naopak, podporujeme nimi detskú fantáziu, prečo tak veľmi chceme odhaľovať pravdu akurát o vianočnom večere? Kiežby sme boli celý život voči deťom takí úprimní, ako chceme byť práve pri príbehu o malom Ježiškovi, ktorý nás obdarúva.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva