Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. december 2015

EK vyjadrila znepokojenie nad plánom Poľska riadiť verejnoprávne médiá

Európska komisia (EK) včera poslala list dvom poľským ministrom, v ktorom vyjadrila obavy nad navrhovaným zákonom o štátnych médiách v krajine. Informoval o tom včera hovorca EK. Ide o ďalší prejav znepokojenia v Bruseli nad novým politickým vývojom v Poľsku, napísala tlačová agentúra Reuters.

Novelu poľského mediálneho zákona, ktorá by dala ministrovi štátnej pokladnice právomoc vymenovať riadiaci orgán verejnoprávneho rozhlasu a televízie, poslala do parlamentu vládna konzervatívno-nacionalistická politická strana Právo a spravodlivosť (PiS).

"Sloboda a pluralita médií sú kľúčové pre pluralitnú spoločnosť v členskom štáte (EÚ), ktorý si ctí spoločné hodnoty, na ktorých je únia postavená," uviedol v liste podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Dolná komora poľského parlamentu včera večer schválila novelu mediálneho zákona, informovala štátna tlačová agentúra PAP. Ešte ju musí schváliť horná komora parlamentu a potom podpísať prezident Andrzej Duda. Kritici tvrdia, že novela je súčasťou plánu PiS na posilnenie kontroly štátu nad verejnoprávnymi médiami.

Euroskeptická PiS, ktorá v októbrových voľbách výrazne porazila vládnu centristickú stranu Občianska platforma (PO), odmieta kritiku, že jej politika podkopáva demokraciu v Poľsku. Strana vyhlasuje, že má široký mandát na preorganizovanie krajiny tak, aby sa v spoločnosti odrážali katolícke hodnoty a nezávislosť od sídla EÚ v Bruseli.

EK žiada v liste poľských ministrov zahraničných vecí a spravodlivosti, Witolda Waszczykowského a Zbigniewa Ziobra, aby vysvetlili, ako nový zákon zohľadňuje pravidlá EÚ zaručujúce slobodu médií, informoval hovorca.

PiS sa už dlho chystá prepracovať zákon o verejnoprávnych staniciach, aby zaručil aj to, že tieto médiá budú brániť národné záujmy, ako ich definovala strana.

Európska komisia minulý týždeň vyjadrila už aj obavy z novely zákona o poľskom ústavnom súde a požiadala vládu vo Varšave, aby platnosť novely zákona odložila.

EK bude o najnovšom vývoji v Poľsku diskutovať na nasledujúcom zasadnutí komisárov 13. januára.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.