Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. december 2015, 20:08

Viac ako tretinu osôb zabitých ruskými náletmi v Sýrii tvoria civilisti

Podľa monitorovacej organizácie SOHR ruské nálety zabili aj približne 655 militantov Islamského štátu, ako aj 924 povstaleckých bojovníkov vrátane členov Frontu an-Nusra, sýrskej odnože al-Káidy.

Viac ako tretinu osôb zabitých ruskými náletmi v Sýrii počas troch mesiacov tvoria civilisti. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na monitorovaciu organizáciu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.
      Ruské nálety podporujúce operácie sýrskych vládnych síl sa začali 30. septembra a odvtedy zabili 2371 ľudí vrátane 792 civilistov, uviedlo SOHR.
      Rusko zo začiatku vyhlasovalo, že nálety zameriava na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS), ale neskôr oznámilo, že sa zameriava všeobecnejšie na "teroristické skupiny".
      

Podľa SOHR, ktoré zhromažďuje správy od siete svojich aktivistov po celej Sýrii, ruské nálety zabili približne 655 militantov Islamského štátu, ako aj 924 povstaleckých bojovníkov vrátane členov Frontu an-Nusra, sýrskej odnože al-Káidy. Odnož bojuje spolu s ďalšími povstaleckými skupinami proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
     

 Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) 23. decembra informovala, že ruské letecké útoky usmrtili stovky civilistov, mnohých pri náletoch v oblastiach, kde sa nenachádzali žiadne bojové ciele.
      AI uviedla, že pri šiestich náletoch, ktoré podrobne prešetrovala, zahynulo najmenej 200 civilistov a iba približne desať bojovníkov. AI vyzvala na nezávislé vyšetrovanie týchto incidentov.
      V sýrskom konflikte prišlo o život vyše 250.000 ľudí. Začal sa nenásilnými demonštráciami proti Asadovmu režimu v roku 2011 a vyústil do občianskej vojny.
      Ruské nálety podporujú Asadove ozbrojené sily, ktoré sú v nedostatočných počtoch rozmiestnené na mnohých frontoch a údajne majú problémy s naverbovaním nových vojakov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 34 minútami

Najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou zostáva Rádio Expres, ktoré podľa prieskumu počúva 34,5 percenta ľudí. Na druhom mieste je Rádio Slovensko s výsledkom 23,7 percenta, tretie miesto obsadilo Fun rádio s 23,2 percenta. (tasr)

pred hodinou

Česko zastropuje počet ruských pracovníkov na ambasáde v Prahe, aby zodpovedal počtu českých pracovníkov na veľvyslanectve ČR v Rusku. Moskva bude mať na ich stiahnutie čas do konca mája, oznámil minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek. (tasr)

pred hodinou

V obci Ploské, v košickej kotline, sa pravdepodobne vyskytlo tornádo. Okolo poludnia bol pri búrke pozorovaný lievikovitý oblak a súčasne boli zdokumentované škody. "S vysokou pravdepodobnosťou išlo o tornádo. Informácie stále zbierame," uviedol SHMÚ. Zároveň vyzval verejnosť, aby ho kontaktovala, ak úkaz spozorovala, prípadne má viac informácií. (tasr)

pred hodinou

Kardinál Dominik Duka v liste prezidentovi Milošovi Zemanovi dáva najavo, že verí informáciám českých tajných služieb o útoku ruskej vojenskej tajnej služby vo Vrběticiach. Píše mu, že ak nebudú hovoriť jednotným hlasom, musia počítať s tým, že zostanú opustení. Ak chce byť Česká republika slobodným štátom, musí byť podľa Duku hrdá, aby dokázala chrániť svoju suverenitu. (idnes.cz)

pred 2 hodinami

NHL chce umožniť hokejistom, aby mohli štartovať na ZOH 2022 v Pekingu. Liga chce urgentne urobiť definitívne rozhodnutie, pretože musí zostaviť kalendár na budúcu sezónu a zároveň musí vedieť, či má do neho zahrnúť termín ZOH. NHL informovala, že zostavuje zoznam pravidiel, po splnení ktorých bude pripravená pustiť hráčov do Pekingu. ZOH sa budú konať od 4. do 20. februára 2022. (tasr)