Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. december 2015, 20:08

Viac ako tretinu osôb zabitých ruskými náletmi v Sýrii tvoria civilisti

Podľa monitorovacej organizácie SOHR ruské nálety zabili aj približne 655 militantov Islamského štátu, ako aj 924 povstaleckých bojovníkov vrátane členov Frontu an-Nusra, sýrskej odnože al-Káidy.

Viac ako tretinu osôb zabitých ruskými náletmi v Sýrii počas troch mesiacov tvoria civilisti. Informovala o tom dnes tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na monitorovaciu organizáciu Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.
      Ruské nálety podporujúce operácie sýrskych vládnych síl sa začali 30. septembra a odvtedy zabili 2371 ľudí vrátane 792 civilistov, uviedlo SOHR.
      Rusko zo začiatku vyhlasovalo, že nálety zameriava na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS), ale neskôr oznámilo, že sa zameriava všeobecnejšie na "teroristické skupiny".
      

Podľa SOHR, ktoré zhromažďuje správy od siete svojich aktivistov po celej Sýrii, ruské nálety zabili približne 655 militantov Islamského štátu, ako aj 924 povstaleckých bojovníkov vrátane členov Frontu an-Nusra, sýrskej odnože al-Káidy. Odnož bojuje spolu s ďalšími povstaleckými skupinami proti režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
     

 Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) 23. decembra informovala, že ruské letecké útoky usmrtili stovky civilistov, mnohých pri náletoch v oblastiach, kde sa nenachádzali žiadne bojové ciele.
      AI uviedla, že pri šiestich náletoch, ktoré podrobne prešetrovala, zahynulo najmenej 200 civilistov a iba približne desať bojovníkov. AI vyzvala na nezávislé vyšetrovanie týchto incidentov.
      V sýrskom konflikte prišlo o život vyše 250.000 ľudí. Začal sa nenásilnými demonštráciami proti Asadovmu režimu v roku 2011 a vyústil do občianskej vojny.
      Ruské nálety podporujú Asadove ozbrojené sily, ktoré sú v nedostatočných počtoch rozmiestnené na mnohých frontoch a údajne majú problémy s naverbovaním nových vojakov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami
pred 4 hodinami

Futbalisti Austrálie zdolali v stredajšom zápase D-skupiny na MS v Katare Dánsko 1 : 0 a zabezpečili si postup medzi šestnásť najlepších tímov. Skončili na druhom mieste D-skupiny za Francúzskom. Postupový gól strelil v 60. minúte Mathew Leckie. (tasr)

pred 4 hodinami

Novým lídrom demokratov v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu bude Hakeem Jeffries. Stane sa tak prvým černochom, ktorý povedie klub kongresmanov niektorej z dvoch veľkých strán v USA. Jeffriesa demokrati do tejto funkcie zvolili jednohlasne v stredu. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.