Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. december 2015, 14:29

Slovák vypije asi 13 litrov alkoholu za rok, približuje sa k Rusom či Ukrajincom

Slováci sa množstvom vypitého alkoholu približujú k Rusom či Ukrajincom. Našinci majú totiž najväčší problém práve s jeho konzumáciou, informoval dnes Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave.

      V priemere vypije Slovák 13 litrov čistého alkoholu ročne, vo svete je to asi šesť litrov. Poukázali na to nedávne štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). "Z toho 46 percent tvoria destiláty, 30 percent pivo a 18 percent víno," povedal na tlačovej konferencii. Muž skonzumuje v priemere 20,5 litra a žena 6,1 litra ročne. Abstinuje tu asi 29 percent mužov a 39 percent žien.
      Ľudia prejavujú záujem o alkohol posledných 11 rokov aj na Googli. Zvýšený je napríklad koncom roka, uviedol Okruhlica. Kľúčové slovo "vodka" si do vyhľadávania v tomto čase zadávajú najmä tí z Prešovského a Košického kraja. Verejnosť si v tomto čase a tiež počas leta zháňa informácie aj k slovu "pivo".
      

Na webe dlhodobo klesá záujem o cigarety, podľa Okruhlicu je to dôsledkom regulácie. Posledný mesiac v roku či v lete stúpa tiež záujem o vyhľadávanie slova "sex". "Pravdepodobne to súvisí s väčším množstvom voľna. Ľudia nie sú tak zaneprázdnení," vysvetlil.
      Vyhľadávanie slova "drogy" v decembri či lete nie je až také časté. Vzostup zaznamenáva najmä v máji a novembri, a to v Bratislavskom, Nitrianskom, Žilinskom a Košickom kraji. "Termín abstinencia nebol na Googli pre malú frekvenciu vyhľadávania zachytený," dodal.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.