Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. december 2015

Argentínsky súd uväznil exministrov ohľadom železničného nešťastia z roku 2012

Argentínsky súd poslal za mreže dvoch bývalých ministrov dopravy v súvislosti s nehodou vlaku, pri ktorej v roku 2012 prišlo o život 51 ľudí a 789 ďalších osôb utrpelo zranenia. Informovala o tom v noci nadnes stanica BBC.

Federálny trestný súd v hlavnom meste Buenos Aires vymeral Juanovi Pablovi Schiavimu osemročné a Ricardovi Jaimemu šesťročné odňatie slobody za spreneveru verejných zdrojov a neúmyselné zabitie následkom nedbalosti.

Nešťastie sa stalo 22. februára 2012, keď počas rannej špičky vrazil preplnený prímestský vlak do nástupiska na frekventovanej železničnej stanici Once de Setiembre v metropole krajiny. Išlo o jednu z najväčších tragédií svojho druhu za celé desaťročia v Argentíne.

Rušňovodič inkriminovaného vlaku dostal tri roky väzenia, kým niekoľko vysokých predstaviteľov spoločnosti Trenes de Buenos Aires, ktorá v tom čase prevádzkovala danú trať, dostalo od troch do deviatich rokov väzenia.

Prípad upriamil pozornosť na priemysel, ktorý bol v tejto juhoamerickej krajine sprivatizovaný v 90. rokoch. Vtedajšia argentínska prezidentka Cristina Fernándezová následne znárodnila železničnú sieť a spustila jej modernizáciu.

Inzercia

Odporúčame