Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. december 2015

Viac bezpečnosti je na mieste, protiteroristický balík nie, myslí si Figeľ

Posilňovanie bezpečnosti v Európe je na mieste. Nemožno však zjednodušene spájať migráciu s terorizmom, ako to robí premiér Robert Fico (Smer-SD).

Myslí si to predseda KDH Ján Figeľ, podľa ktorého sa Smer-SD usiluje urobiť z krízy v Európe svoju nosnú predvolebnú tému. Figeľ v rozhovore pre TASR zároveň zdôrazňuje, že Slovensko nie je v bezpečnostnom ohrození a preto sú protiteroristické opatrenia vlády neprimerané. 

"Robert Fico veľmi zjednodušene až neprijateľným spôsobom spája problém migrácie s terorizmom. Kolektivisticky označí ako potenciálnu hrozbu a oznámi monitorovanie všetkých moslimov na Slovensku. Je pred voľbami. Evidentne je zámerom Smeru urobiť z krízy v Európe nosnú predvolebnú tému," povedal Figeľ.

Súhlasí, že Európa konala v otázke utečencov doteraz pomaly a slabo. "A preto dnes je medzi štátmi únie veľa nedorozumenia, nedôvery a napätia," poznamenal s tým, že odpoveďou na krízu však nie je šírenie strachu a prehnané mocenské opatrenia. "Ale rozumná spolupráca krajín na úrovni Schengenu, posilnenie ochrany vonkajšej hranice a primerané opatrenia aj na vnútroštátnej úrovni," vymenoval.

Protiteroristické opatrenia prijaté Smerom-SD považuje za neprimerané k súčasnému stavu. "Slovensko nie je v bezpečnostnom ohrození, vláda ubezpečuje, že má všetko pod kontrolou. Už dnes majú polícia, spravodajské služby, štátne orgány výrazné právomoci, aby konali," poukázal Figeľ.

Varuje pred možným zneužitím posilnených právomocí. "Zažívame časté zneužitia právomocí polície alebo bezpečnostných služieb. Preto dávať ešte väčšiu moc do rúk polície, ktorá pod vedením Roberta Kaliňáka dala v minulosti nič netušiacemu cestujúcemu výbušninu do batožiny, ktorá často postupuje v rozpore so zákonom, ktorá dokázala namiesto vyšetrenia spolitizovať mnohé kauzy, nie je rozumné," uviedol.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.