Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. december 2021

Týždenný výber šéfredaktora

Kiežby to Matovičovi s očkovaním seniorov vyšlo a spor o Roda Drehera

Komentár k aktuálnej téme plus prehľad článkov za uplynulý týždeň, ktoré by vám nemali ujsť.

Kiežby to Matovičovi s očkovaním seniorov vyšlo a spor o Roda Drehera

Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania 53. schôdze Národnej rady SR 8. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Minister financií Igor Matovič napokon presadil svoj koncept nákladného motivovania ľudí od 60 rokov, aby sa dali zaočkovať prvou, respektíve treťou dávkou.

Najskôr to vyzeralo na blamáž ako pri Sputniku: Pôvodný návrh 500-eurovej poukážky nemal v parlamente väčšinovú podporu, líder OĽaNO tak musel celý návrh prekopať. Po novom sa vyplatí 300 eur pre seniorov, ktorí sa dajú zaočkovať treťou dávkou, a 200 eur pre zatiaľ nezaočkovaných.

Samozrejme, táto slovenská páka na zvýšenie očkovania má viacero slabých miest, keďže toto kolo očkovania nie je zjavne posledné a rozhodne nie je finančne únosné ani principiálne správne, aby štát vo veku pandémie pravidelne takto uplácal seniorov.

Ale vládnemu postupu treba priznať poľahčujúce okolnosti: na presadenie povinného očkovania seniorov treba v súčasnej vypätej atmosfére hrošiu kožu, vnútornú jednotu aj odhodlanie, nič z toho Hegerova vláda nemá.

Preto je lepšie, že skúša aspoň takéto nedokonalé riešenie, než by sa do januára len prizerala a dúfala, že vlna vírusu zázračne opadne.

V princípe nikto presne nevie, ako 200/300 eur zaberie na seniorov. Kritici tvrdia, že si to vláda mala najskôr riadne zanalyzovať. Problémom je, že pri tomto type experimentu neporadia žiadne behaviorálne analýzy ani prieskumy.

Vzhľadom na kúpnu silu obyvateľstva ešte žiaden štát nemotivoval takouto vysokou sumou. Na Slovensku máme súčasne aj výnimočnú kombináciu veľmi nízkej dôvery voči vláde a agresívne protiočkovacej časti opozície, ktorá oslovuje (a ohrozuje) mnoho nezaočkovaných seniorov.

Ako sa tieto jednotlivé vplyvy vynásobia a vydelia?  

Zhruba 400-tisíc ľudí nad 60 rokov nemá ani jednu dávku vakcíny. Keby sa v najbližších dňoch zaregistroval každý z nich, štát by tejto skupine vyplatil 80-miliónov eur. Je to veľa, ale čím bližšie sa k tejto hranici priblížime, tým lepšie to bude pre nás všetkých.

Spor o Roda Drehera a jeho stratégiu prežitia

Naše vydavateľstvo vydalo v týchto dňoch druhú knihu Roda Drehera Neži v lži, v ktorej americký spisovateľ cez fascinujúci príbeh lídrov slovenskej podzemnej cirkvi približuje, akými stratégiami by mali americkí či západní kresťania reagovať na nebezpečenstvo wokizmu.

Sme radi, že o Dreherovej knihe a jeho prístupe prebehla tento týždeň na Postoji pomerne ostrá polemika.

Kňaz Radoslav Šaškovič vyčíta slovenským katolíckym intelektuálom, že Dreherove názory nepodrobujú jasnej kritike: Dreher podľa neho pri opise wokizmu trpí paranoidnou poruchou osobnosti, keď delí svet na „my“ a „oni“. Naopak, kresťania by mali podľa Šaškoviča namiesto deklaratívnych vyhlásení prijať svoju misijnú úlohu: „Ak budeme sami žiť to, čo očakávame od ,nich‘, potom možno ,oni‘ budú nielen rozumieť, ale niektorí sa azda nechajú našimi princípmi aj inšpirovať.“

Lukáš Krivošík reaguje slovami: „Občas som mal pocit, že Radoslav Šaškovič čítal inú knihu, než som ja preložil.“

Ako píše Lukáš, kresťania aj konzervatívci skúšajú v západnom svete, kde kresťanstvo prudko upadá, rôzne stratégie, od prispôsobovania sa novej kultúre až po úplnú getoizáciu. Rod Dreher navrhuje, aby si budovali „svoju paralelnú polis – (...) štruktúry, ktoré budú uchovávať ich kolektívnu pamäť, odovzdávať ju ďalej a ktoré v krajnom prípade odolajú aj prenasledovaniu“.

Kniha Neži v lži  je tak príručkou, ako sa správať, pokiaľ by prišiel skutočný útlak a nové prenasledovanie kresťanov. Kým podľa Radoslava Šaškoviča je táto hrozba prehnanou konšpiráciou, podľa Lukáša Krivošíka to nie je žiadna akademická hrozba, ale realita súčasného Západu a najmä USA.

Marek Benda, šéf poslaneckého klubu vládnej ODS, ktorého rodine venuje Dreher v knihe Neži v lži jednu z najzaujímavejších kapitol svojej knihy, v rozhovore pre Postoj hovorí, že kresťania si majú budovať štruktúry pre udržanie vlastnej identity, no určite nemajú upadnúť do izolácie: „Že nesúhlasiť s druhým neznamená ho nenávidieť. Spomínali sme to aj Dreherovi a iným Američanom ako našu lekciu z disentu. Tí ostatní sú možno pomýlení, ale treba sa s nimi rozprávať. Každý človek má svoju hodnotu, každý jednotlivec je obrazom Božím. Veľké výzvy nemôžeme riešiť v izolovaných bublinách, kde si všetci rozumieme, ale len tým, že sme schopní z bublín vykročiť a rozprávať sa aj s tými, ktorí možno na niečo majú iný názor.“

Knihy Postoja v predvianočnej ponuke

K Postoju patrí takmer od začiatku aj vydávanie kníh, dosiaľ sme vydali viac ako 30 titulov. Rok 2021 je pre nás piatou knižnou sezónou, v ktorej nás rovnako ako iných vydavateľov postihol lockdown práve v období, keď sa knihy najviac predávajú a umožňujú vydavateľom prežiť slabšie mesiace. 

V tomto výbere vám ponúkame krátke recenzie redaktorov na knihy z nášho vydavateľstva, ktoré vás môžu inšpirovať, ak ešte hľadáte dobrý tip na darček alebo knihu na sviatky.

Máme pre vás aj kuriéra zadarmo. Stačí, ak Vaša objednávka presiahne 19 eur a kuriéra GLS uhradíme za vás.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.