Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. december 2015, 09:17

Cena ropy klesá, dôvodom sú nadmerné dodávky

Navyše Západ by mal onedlho zrušiť sankcie proti Iránu.

New York 28. decembra (TASR) - Ropa si dnes pripisuje ďalšie straty. Jej ceny sa už prepadli pod hranicu 37 USD za barel. Dôvodom sú nadmerné dodávky komodity na trhy. Ponuka tak vysoko prevyšuje dopyt a to tlačí cenu komodity smerom nadol. Od polovice roka 2014 ceny ropy klesli približne o dve tretiny. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Navyše Západ by mal onedlho zrušiť sankcie proti Iránu, ktorý už netrpezlivo plánuje návrat na ropné trhy. A USA zase Kongres schválil zrušenie zákazu na vývoz ropy. To povedie k ešte výraznejšiemu prehĺbeniu rozdielu medzi ponukou a dopytom.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou vo februári sa dnes tesne po 18.00 h SEČ predával za 36,83 USD (33,60 eura). To je o 1,27 USD alebo 3,33 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.

Cena februárového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 1,05 USD alebo 2,77 % na 36,84 USD za barel.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Rwandská vláda nariadila zrušenie lockdownu v hlavnom meste Kigali a ďalších ôsmich okresoch, hoci počet prípadov ochorenia Covid-19 je v tejto africkej krajine stále na vzostupe. Školy a kostoly sú zatvorené, ale svadby sa môžu konať s účasťou maximálne desiatich hostí. Vláda zrušenie lockdownu, ktorý bol zavedený v polovici júla, bezprostredne nevysvetlila. (tasr)

pred 2 hodinami

Na olympiáde v Tokiu bude prvýkrát súťažiť aj transrodová športovkyňa - novozélandská vzpieračka Laurel Hubbardová. Účasť jej povolili pravidlá Medzinárodného olympijského výboru platné od roku 2015. Denník N píše, že hlavnou podmienkou pre transrodové športovkyne je, aby ich hladina testosterónu v krvi počas roka pred súťažou neprekročila úroveň 10 nanomolov na liter.

pred 4 hodinami

Počet hospitalizovaných v slovenských nemocniciach zostáva na čísle 81. Potvrdili štyri ďalšie úmrtia. Včera identifikovali 66 pozitívnych prípadov pri 10 239 PCR testoch. Zaočkovali ďalších 4 768 ľudí. (nczi)

Inzercia

Inzercia