Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. december 2015, 09:17

Cena ropy klesá, dôvodom sú nadmerné dodávky

Navyše Západ by mal onedlho zrušiť sankcie proti Iránu.

New York 28. decembra (TASR) - Ropa si dnes pripisuje ďalšie straty. Jej ceny sa už prepadli pod hranicu 37 USD za barel. Dôvodom sú nadmerné dodávky komodity na trhy. Ponuka tak vysoko prevyšuje dopyt a to tlačí cenu komodity smerom nadol. Od polovice roka 2014 ceny ropy klesli približne o dve tretiny. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Navyše Západ by mal onedlho zrušiť sankcie proti Iránu, ktorý už netrpezlivo plánuje návrat na ropné trhy. A USA zase Kongres schválil zrušenie zákazu na vývoz ropy. To povedie k ešte výraznejšiemu prehĺbeniu rozdielu medzi ponukou a dopytom.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou vo februári sa dnes tesne po 18.00 h SEČ predával za 36,83 USD (33,60 eura). To je o 1,27 USD alebo 3,33 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.

Cena februárového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 1,05 USD alebo 2,77 % na 36,84 USD za barel.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Predseda Smeru Robert Fico označil predsedu parlamentu Borisa Kollára za mafiána a jeho odvolávanie prirovnal k cirkusu. „Nevidíme dôvod, prečo by sme mali vystupovať v diskusii," povedal Fico s tým, že kauza diplomovej práce je to posledné, čo ich trápi. Dodal, že ak sa poslanci rozhodnú hlasovať, majú voľnú ruku. Ak by sa on rozhodol hlasovať, určite by bol podľa vlastných slov za odvolanie Kollára.

pred hodinou

Predseda Smeru Robert Fico žiadal doplniť do programu schôdze návrh na riešenie personálnych zmien vo výboroch. Tvrdí, že vystúpením 11 poslancov zo Smeru-SD títo stratili právo na predsednícke pozície v kontrolných výboroch. Predseda parlamentu Boris Kollár reagoval tým, že v zmysle rokovacieho poriadku musia byť procedurálne návrhy predložené pred začatím schôdze, a o návrhu Fica teda hlasovať nedal. (TASR)

pred 2 hodinami

Boris Kollár otvoril zasadnutie parlamentu a podal návrh na hlasovanie o jeho zotrvaní vo funkcii predsedu. Poslanci majú rokovať aj o takzvanom podnikateľskom kilečku, zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora či o štyroch návrhoch novelizácie interrupčného zákona. (TASR)

pred 2 hodinami

Trhová hodnota amerického výrobcu elektrických áut Tesla sa zvýšila na 170 miliárd dolárov, upevnila si tak pozíciu najväčšej automobilky v USA. Ide o hodnotu, ktorá prevyšuje trhovú kapitalizáciu všetkých troch konkurenčných automobiliek General Motors, Ford a Fiat Chrysler dohromady. (TASR)