Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. december 2015, 09:17

Cena ropy klesá, dôvodom sú nadmerné dodávky

Navyše Západ by mal onedlho zrušiť sankcie proti Iránu.

New York 28. decembra (TASR) - Ropa si dnes pripisuje ďalšie straty. Jej ceny sa už prepadli pod hranicu 37 USD za barel. Dôvodom sú nadmerné dodávky komodity na trhy. Ponuka tak vysoko prevyšuje dopyt a to tlačí cenu komodity smerom nadol. Od polovice roka 2014 ceny ropy klesli približne o dve tretiny. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Navyše Západ by mal onedlho zrušiť sankcie proti Iránu, ktorý už netrpezlivo plánuje návrat na ropné trhy. A USA zase Kongres schválil zrušenie zákazu na vývoz ropy. To povedie k ešte výraznejšiemu prehĺbeniu rozdielu medzi ponukou a dopytom.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou vo februári sa dnes tesne po 18.00 h SEČ predával za 36,83 USD (33,60 eura). To je o 1,27 USD alebo 3,33 % menej ako v predchádzajúci týždeň na konci obchodovania.

Cena februárového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent klesla o 1,05 USD alebo 2,77 % na 36,84 USD za barel.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Pred domom generálneho prokurátora Maroša Žilinku protestujú nespokojní občania. Prišli vyjadriť svoj nesúhlas s jeho pôsobením na prokuratúre. Na mieste sú viaceré policajné zložky, ako aj antikonfliktný tím. Priebeh podujatia je zatiaľ pokojný. (noviny.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.