Aký bol slovenský rok 2015? (anketa)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Aký bol slovenský rok 2015? (anketa)

V druhej časti našej koncoročnej ankety odpovedajú Vladimír Palko, Lukáš Fila, Štefan Bučko, Lucia Štasselová, Juraj Karpiš, Vladimír Burjan.

Slovensko aj Európa prežili ťažký, turbulentný rok 2015. Na konci tohto roka sme viacerým osobnostiam slovenského verejného života a kultúry položili nasledujúce dve otázky:

1. Aký bol rok 2015 pre vás osobne?

2. Aký to bol rok pre Slovensko?

 

Lukáš Fila, riaditeľ vydavateľstva N Press (vydáva Denník N), člen skupiny Korben Dallas

1. V mojom živote hrajú dôležitú úlohu tri významné zložky – rodinná, pracovná a hudobná. Pokiaľ ide o rodinnú, začali sme si s manželkou užívať, že aj mladší syn je už trochu väčší a okrem spoločných akcií môžeme mať trochu voľna aj vo dvojici.

Práci dominovala radosť z možnosti byť pri vzniku Denníka N – vyše 15-tisíc aktívnych predplatiteľov, milión eur vyzbieraný na predplatnom či viac ako pol milióna návštevníkov na webe každý mesiac ukazujú, že začiatok je sľubný. Korben Dallas má za sebou vydanie štvrtého albumu, vypredanú jesennú šnúru, obrovské vystúpenie na Pohode a desiatky pekných koncertov.

2. Bol to rok plný obáv – grécka kríza, utečenecká kríza, napätie v Únii, pokračujúci konflikt na Ukrajine, to všetko prispievalo k atmosfére strachu. Zároveň to však bol rok plný nádeje – viaceré z kríz sa síce nevyriešili, ale aspoň stabilizovali, vo viacerých ohľadoch sa významne aktivizovala občianska spoločnosť a porovnanie so susednými štátmi ukazuje, že Slovensko na tom nakoniec nie je až tak zle. Stále máme šancu vyhnúť sa najhoršiemu a ostať slobodnou a prosperujúcou krajinou, záleží len na tom, ako sa postavíme nielen k voľbám, ale verejnému životu vôbec.

Štefan Bučko, herec Činohry SND, recitátor, vysokoškolský pedagóg

1. Z hľadiska profesijného to bol pre mňa možno až výnimočný rok. V našom Modrom salóne SND, novom priestore pre alternatívne divadelné aktivity, sme za celý rok predstavili vývin slovenčiny od staroslovienčiny až po súčasnosť. Tak som mal možnosť predniesť Proglas v originálnej podobe po starosloviensky. Pred časom ma to naučil dr. Turčány a teraz som to mohol zúročiť.

Na jar sme išli do Ríma, kde sme v divadle Le Salette predstavili rímskemu publiku, ale i našim krajanom hru Karola Wojtylu Lúče otcovstva, ktorú hráme s úspechom na Slovensku a vynikajúci ohlas mala i v Ríme. V lete mi vyšli drobné básne na sympóziu Ora et ars v Skalke pri Trenčíne a vrchol prišiel na jeseň, ked sme premiérovali melodrámu Egona Kráka Pútnici na texty Štúra a básnikov jeho školy s kolegom Dušanom Jamrichom, so Slovenským filharmonickým zborom, ŠKO Žilina a dirigentom Rasťom Štúrom a v októbri sme s mimoriadnym ohlasom pred 900 divákmi vystúpili v Sále Unesco v Paríži a potom i v Rotes Rathaus v Berlíne.

Nuž a na jeseň Rádio Devín odvysielalo počas skoro dvoch mesiacov Očistec Danteho Alighieriho, ktorý som mal možnosť interpretovať a do ktorého ma pozvala Táňa Kusá. Možnosť nahrávať toto vrcholné dielo stredoveku a začínajúcej renesancie považujem za obrovskú príležitosť, ktorá prichádza pre recitátora raz za život.

2. Opäť môžem ponúknuť iba to, čo ma asi najviac zasiahlo. Exodus národov preveruje Európu, preveruje i Slovensko a po dlhom čase zase odhaľuje to, čo je v nás. Nejde o nič iné, iba počúvať to, o čom hovoria evanjeliá a celý Nový zákon.

Je tu doba, ktorá sa nás bude viac pýtať, ako napĺňame svojím životom tie maximy, ktoré od nás vyžaduje kresťanstvo a či sme schopní ponúknuť to ako odpoveď na všetky alternatívy a nie iba ad hoc. Zdá sa preto, že vznik, respektíve posilnenie konzervatívneho spektra v mediálnej oblasti je dobrou voľbou. Trend novinárov neposkytovať pravdivý obraz sveta, ale svoje videnie alebo videnie tých, čo ich platia, je evidentný a už dlhé roky hrá v neprospech konzervatívnych tém.

Naplno sa to prejavilo už pri prvom pochode za život v Košiciach, ktorý bol v podstate liberálnymi médiami odignorovaný alebo negatívne spracovávaný a spomínam si, ako terajší šéfredaktor Postoja a vtedajší redaktor SME Fero Múčka musel nahlas povedať, keď sa osobne zúčastnil na pochode, v čom všetkom sa médiá mýlili, keď neobjektívne o ňom informovali. 

Preto v tomto roku je určite významnou udalosťou vznik profesionálneho Postoja, lebo prináša obohacujúce pohľady na spoločenské javy a inak ako ostatné médiá, napríklad v spomínanej téme emigrantskej krízy a jej príčinách. Malo by ísť vždy o pravdu. K sebe i k svetu.

Lucia Štasselová, spoluiniciátorka Výzvy k ľudskosti, riadila fundraising pre Saleziánov Dona Bosca v Bratislave.

1. Vzrušujúci. Vydala sa nám druhá dcéra a oženil sa druhý syn. Zrazu sme ostali vo veľkom dome traja iba s najmladším synom a hľadáme nový model spolužitia. Do rodiny pribudla aj druhá vnučka.

Začala som pracovať pre súkromnú nadáciu významného slovenského filantropa. Na jeseň som spoluiniciovala Výzvu k ľudskosti. Po prvýkrát som začala realizovať svoj poslanecký mandát v Ružinove a v Bratislave. Tu ma prekvapila čudná zmes záujmov a nedostatok vízií pre mesto či mestskú časť –  na všetkých možných aj nemožných úrovniach. Občas ide dokonca o malé benefity a o pár stovák eur, aby niektorí poslanci hlasovali, ako hlasujú.

2. Slovensko po prvýkrát prežívalo tému, ktorá ho presahuje a je pre európske spoločenstvo najväčšou výzvou. Postoj slovenských lídrov k utečeneckej kríze, s výnimkou prezidenta, je premárnenou šancou. Namiesto odvahy ukázať pomáhajúcu tvár a zároveň pracovať na posilnení spoločného európskeho projektu sa rozhodli rozširovať strach a xenofóbne nálady. Prispeli tak k novej polarizácii doma aj v európskom spoločenstve.

Napriek tomu vzniklo množstvo občianskych iniciatív z rôznorodých prostredí, ktoré idey kresťanstva, humanizmu a ochrany ľudských práv uskutočňovali v praxi.

Slovensko 2015 je aj udržanie a vznik viacerých nezávislých médií. Nezávislosť im umožňuje prinášať vlastné témy, kultivovať spoločenský diskurz a upozorňovať na extrémne prípady korupcie. Rok 2015 bol tiež rokom nárastu množstva nezávislých iniciatív najmä v urbánnom prostredí, ktoré obohacujú a skvalitňujú život na komunitnej úrovni a posilňujú často zničené sociálne väzby.

Slovensko 2015 je nútené otvárať sa svetu a je to preň veľmi bolestné.

 

Vladimír Palko, vysokoškolský pedagóg, bývalý minister vnútra

1. Nuž pozrite, dostal som osobný list od jeho Svätosti Benedikta XVI., tak čo sa budem tváriť. Mal som výborný rok.

2. Pokračoval slovenský príbeh a nedá sa povedať, že by to bol pre Slovensko neúspešný rok. V politickom živote vidíme určitú vyčerpanosť impulzov, ktoré naštartovali Slovensko v období po roku 1989. Nezdráham sa nazvať to krízou. Preto ani nie je jasné, čo bude veľkou témou parlamentných volieb, ktoré nás čakajú. Čakáme na nové veľké impulzy.

 

Vladimír Burjan, riaditeľ firmy Exam testing, šéfredaktor časopisu Dobrá škola

1. Na to, čo sa deje okolo nás, bol pre mňa osobne rok 2015 prekvapujúco dobrý. Žiadne dramatické úspechy, žiadne osudové rany. Také tiché, pokojné šťastie vyplnené drobnou každodennou prácou na veciach, ktoré mi dávajú zmysel. Len ten Juraj Kušnierik tu ešte mal byť s nami...

2. Vďaka trom významným udalostiam – jarnému referendu, utečeneckej kríze a blížiacim sa voľbám – to bol pre slovenskú spoločnosť najmä rok sebapoznávania. Žiaľ, dozvedeli sme sa o sebe mnoho nepekného. Ukázalo sa, že sme veľmi konzervatívni a netolerantní, že sme ustráchaní, xenofóbni a sebeckí a že sme nepoučiteľní, pokiaľ ide o to, akým ľuďom zverujeme správu tejto krajiny. Dôsledky týchto zistení ešte len prídu a budú bolieť.

 

Juraj Karpiš, ekonóm inštitútu INESS

1. Úspešný. Konečne som dopísal a vydal knihu, na ktorej som posledné roky pracoval, Zlé peniaze. Podľa prvých reakcií sa zdá, že ľudia ju nielen kupujú, ale i čítajú.

2. Ďalší z radu premárnených. Ani tento rok nedošlo k reforme sociálneho systému, zdravotníctva alebo školstva. K týmto reformám raz bude musieť dôjsť, no politici asi opäť čakajú na dno, kým nebude iná možnosť.

 

Foto: TASR/ Štefan Puškáš, Tomáš Halász, Andrej Galica, Martin Baumann, FB Lukáša Filu, Postoj/ Daniela Matejovičová

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo