Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. december 2015

Vláda podľa Figeľa prepadla v boji so schránkovými firmami aj v zdravotníctve

Vláda Roberta Fica prepadla v boji s korupciou a schránkovými firmami, ale aj v zdravotníctve a školstve. V hodnotiacom koncoročnom rozhovore to TASR povedal predseda KDH Ján Figeľ.

"Smer mal štyri roky na to, aby zásadne riešil situáciu v oblasti nezamestnanosti, školstva, zdravotníctva, zaostávajúcich regiónov a boja s korupciou. Potvrdením toho, že štyri roky premrhal, je, že aj do budúcna sľubuje sociálne balíčky. Seriózna vláda, silná ekonomika a sociálny štát nefunguje na princípe balíčkov, ale zdravých a perspektívnych podmienok. Tieto dnes chýbajú," vyhlásil Figeľ.

V súvislosti s bojom s korupciou a schránkovými firmami uviedol, že narástla úspešnosť schránkových firiem vo všetkých sférach verejného obstarávania a obchodovania so štátom. "Takisto bola vláda nedostatočná v oblasti zdravotníctva a školstva," doplnil s tým, že kabinet v skutočnosti neplní sľuby, ktoré dával pred voľbami. Pripomenul sľub vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu. Figeľ je rád, že práve tento zámer vláda nenaplnila. 

V súvislosti so sociálnymi balíčkami Figeľ uviedol, že pri niektorých opatreniach Smer-SD opisoval od KDH a aj preto by ich nezrušili, ale opravili. Pripomenul nižšiu DPH na niektoré potraviny s tým, že KDH chce nižšiu sadzbu aj na ovocie a zeleninu. Ďalej poukázal na ochranu subdodávateľov vo verejnom obstarávaní. "Celé štyri roky sme volali po ochrane subdodávateľov vo verejnom obstarávaní. Smer to robí až teraz, na konci volebného obdobia. Takže my by sme opatrenia skôr opravovali, ako v celosti odmietli," povedal Figeľ.

Opravil by tak vlaky zadarmo, ako aj vratky za plyn. "Ani za komunizmu neboli vlaky zadarmo. Robert Fico ich prijal ako dar pre študentov na 17. november. V Novembri'89 študenti nežiadali vlaky zadarmo, ale slobodu, dôstojný život, európsku perspektívu a štát, ktorý slúži. Vlaky zadarmo nemôžu nahradiť nespravodlivý štát alebo nezodpovednú sociálnu politiku. V žiadnej demokratickej krajine nevozia mládež či vyššie príjmové skupiny dôchodcov zadarmo na účely, ktoré nie sú vo verejnom záujme," zdôraznil s tým, že toto opatrenie treba urobiť adresnejšie a spravodlivé. 

KDH navrhuje aj úpravu vratiek za plyn. "Navrhujeme systémové a spravodlivejšie riešenie, ktoré spočíva vo vytvorení fondu pre energetickú chudobu. Ten by sa tvoril cez pravidelný povinný odvod firiem, ktoré sú na trhu s energiami, a na druhej strane by poskytoval podporu domácností, ktoré sú v hmotnej núdzi. Je veľa domácností, ktoré žijú v chudobe a plyn nemajú," poznamenal s tým, že pomôcť treba aj týmto domácnostiam.

Na druhej strane Figeľ chváli vládu za spoločný postup a podporu pri novele Ústavy SR v minulom roku (ochrana rodiny, zmeny v justícii, pozn. TASR). "Upevnili sme základ pre prorodinné opatrenia a spustili tak potrebnú deharabinizáciu našej justície," povedal Figeľ. Odmieta kritiku ohľadom spojenia sa so Smerom-SD.

"Naopak, Smer sa spojil s nami. Premiér Fico reagoval na môj list o ústavnom ukotvení manželstva s tým, že nemá problém podporiť takýto návrh, ale chce riešiť aj justíciu. Tak som si povedal, že môžeme vyhrať až 2 ku 0. A to nie my - KDH, ale Slovensko. Smer podporil návrh, ktorý KDH opakovane presadzovalo osem rokov, a ohľadom justície bol ten námet vyjadrený v programe Radičovej vlády," vysvetlil Figeľ, ktorý by sa opäť zachoval rovnako. "Bolo to dobré rozhodnutie pre Slovensko," trvá na svojom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.