Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. december 2015

Zastrešenie pravice pod jedno velenie je podľa Procházku reálny cieľ

Zastrešenie pravice pod jeden väčší blok je do polovice nového volebného obdobia reálne. V bilančnom rozhovore pre TASR to povedal predseda mimoparlamentnej strany #Sieť Radoslav Procházka, ktorý sa chce o takýto krok pokúsiť.

"Budeme si pýtať mandát na to, aby sme v priebehu prvej polovice nového volebného obdobia sústredili politikov s autentickým záujmom o ochranu strednej vrstvy pod jednu strechu a jedno velenie. V závislosti od mandátu chceme po voľbách ponúknuť tým, o ktorých si myslíme, že by boli pripravení podieľať sa na programe ochrany a rozvoja strednej vrstvy, účasť vo veľkom poslaneckom klube s perspektívou zlučovacieho snemu do polovice volebného obdobia a s perspektívou jednej pevnej súdržnej sily kandidujúcej na strane strednej vrstvy v roku 2020," povedal Procházka. Je totiž presvedčený, že alternatívou voči dominantnému Smeru-SD nie je jedna 15-percentná a tri sedempercentné strany, ale strana, ktorá má prinajmenšom takú silu, akú má dnes Smer-SD.

Na margo ambícií šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára dohodnúť sa so #Sieťou a KDH na spolupráci už pred marcovými voľbami Procházka poznamenal, že malo ísť len o predvolebnú dohodu na december, január a február. "A v tom sme nevideli reálny osoh pre ľudí, ktorých chceme zastupovať. Ten vidíme v dohode, ktorá im dá nádej na plnohodnotné, pevné a súdržné zastúpenie. To posunie hru od motkania sa pri stene narýchlo vytvorenými minikoalíciami k reálnej hre, kde budeme schopní vrátiť do slovenskej politiky základnú rovnováhu," povedal šéf #Siete. Je totiž presvedčený, že existujú všetky dôvody na svete pre to, aby sa stredopravá scéna pokúsila o nastolenie rovnováhy už teraz.

Procházka preto verí, že ľudia vycítia ducha čias a potrebu toho, čo si doba vyžaduje. "Spolieham sa na ľudí, že si vyberú možnosť, ktorá povedie k defragmentácii pravého stredu. Možnosť, ktorá postupne povedie k vzniku pevnej súdržnej sily, ktorá bude stáť na ich strane," podotkol.

Predseda #Siete aj preto nesúhlasí s videním premiéra Roberta Fica (Smer-SD), podľa ktorého po voľbách vznikne buď dvojkoalícia so Smerom-SD, alebo pravicový zlepenec. "Mýli sa. Tak, ako sa mýlil pred prezidentskými voľbami, krajskými voľbami, Smer-SD nevyhral ani komunálne voľby, lebo tam dominovali nezávislí. Premiér vynechal všetky možné scenáre. My dnes nevieme, či v parlamente budú štyri strany a s akou silou, alebo osem strán a s akou silou. Špekulovať tri mesiace pred voľbami, že sú len dva scenáre, je manipulatívne a neúctivé voči ľuďom. Toto podsúvanie, že buď 'roztrhanec' alebo Smer-SD s tým, koho si vyberie, toto odmietam," tvrdí Procházka.

Podľa jeho slov do 5. marca majú všetky karty v rukách ľudia. "Ja verím v ich schopnosť v kľúčových momentoch národného vývoja urobiť dôležité rozhodnutie a posunúť túto krajinu dopredu," dodal.
 

Inzercia

Odporúčame