Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. december 2015

Vyhliadky nemeckej ekonomiky sú podľa inštitútu Ifo pozitívne

Vyhliadky nemeckej ekonomiky sú pozitívne, tvrdí šéf inštitútu Ifo Hans-Werner Sinn. Rizikom pre najväčšiu európsku ekonomiku sú sociálne problémy v eurozóne a ochladzovanie čínskej ekonomiky. Informovala o tom agentúra DPA.

Hospodárske problémy eurozóny "práve zmizli" po poslednej kríze, môžu sa však opäť objaviť, varuje popredný nemecký ekonóm. Potenciálny návrat sociálnych napätí v eurozóne a možnosť dramatického ochladenia v Číne sú v tejto chvíli dve najväčšie riziká pre nemeckú ekonomiku, myslí si Sinn. Ak sa im však vyhne, najväčšia európska ekonomika môže v roku 2016 zaznamenať vysoký rast.

Najväčšie obavy v eurozóne vyvoláva Francúzsko a ďalšie juhoeurópske krajiny, ktoré neodkázali presadiť štrukturálne reformy na posilnenie ekonomík. "Politické zóny, kam je zákaz vstupu, sú v Európe obrovské. To je hlavné riziko," uviedol Sinn. "Európa s eurom nefunguje. Francúzsko a južná Európa sa chronicky nachádzajú v pasci a masová nezamestnanosť vedie k politickej radikalizácii, ktorá ničí európsku kohéziu."

Nemeckú ekonomiku má podporiť očakávaných 21 miliárd eur štátnych výdavkov na pomoc žiadateľom o azyl. Keďže vláda od nich tak skoro nedostane dane, bude musieť na iných miestach škrtať, aby zaplatila dlh. Podľa Sinna si Nemecko nemôže dovoliť vysoký dlh ako ostatné krajiny, "pretože Nemecko nikto nezachráni, nám nikto dlh neodpustí".

Ifo počíta v roku 2016 s nárastom nemeckej ekonomiky o 1,9 %. Dôvodom je nízka cena ropy a slabé euro, čo podporí dopyt po nemeckých produktoch v zahraničí. Navyše nízke úrokové sadzby viedli k stavebnému boomu po celej Európe, z čoho bude profitovať aj Nemecko, dodal Sinn.

Inzercia

Odporúčame

Tureckí Kurdi požadujú autonómiu uprostred priebehajúcich bojov

Tureckí Kurdi požadujú autonómiu uprostred priebehajúcich bojov

Kurdské skupiny na vzájomnom nedeľňajšom stretnutí v juhovýchodnom Turecku vzniesli požiadavku na nové samosprávne usporiadanie. K tomuto kroku pristupujú počas prebiehajúcej bezpečnostnej operácie tureckých ozbrojených síl, ktoré tvrdia, že v ťažkých bojoch už zabili viac než 200 kurdských militantov, informuje agentúra Reuters.

Časti USA sužuje extrémne počasie, vyžiadalo si najmenej 29 obetí

Časti USA sužuje extrémne počasie, vyžiadalo si najmenej 29 obetí

Najmenej 29 ľudí zahynulo počas vianočných sviatkov na juhovýchode USA v dôsledku tornád, búrok a ďalších extrémnych prejavov počasia. Len v Texase v aglomerácii Dallasu majú tornáda na svedomí 11 obetí, 18 ľudí doplatilo životom na výčiny počasia v štátoch Mississippi, Alabama, Tennessee a Arkansas, uviedla agentúra AP.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.