Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. december 2015

Tureckí Kurdi požadujú autonómiu uprostred priebehajúcich bojov

Kurdské skupiny na vzájomnom nedeľňajšom stretnutí v juhovýchodnom Turecku vzniesli požiadavku na nové samosprávne usporiadanie. K tomuto kroku pristupujú počas prebiehajúcej bezpečnostnej operácie tureckých ozbrojených síl, ktoré tvrdia, že v ťažkých bojoch už zabili viac než 200 kurdských militantov, informuje agentúra Reuters.

Demokratický ľudový kongres (DTK), ktorého členmi sú kurdské mimovládne organizácie, vzniesol požiadavku po dvojdňovom stretnutí v Diyarbakire. "Oprávnený odpor našich ľudí proti politike, ktorá zhoršuje kurdský problém je v podstate požiadavkou a bojom za miestnu samosprávu a demokraciu," píše sa v konečnom uznesení.

Dokument požaduje zriadenie autonómnych regiónov v tureckých oblastiach obývaných Kurdmi, s ohľadom na ich kultúrne, hospodárske a geografické väzby.

Výzva môže eskalovať napätie medzi Kurdmi a tureckou vládou, ktorá rezolútne odmieta zriadenie akéhokoľvek separátneho kurdského štátu, píše agentúra Reuters.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo svojom sobotňajšom prejave vyhlásil, že Turecko nikdy nedovolí zriadenie iného štátu v rámci svojho územia. 

Inzercia

Odporúčame

Časti USA sužuje extrémne počasie, vyžiadalo si najmenej 29 obetí

Časti USA sužuje extrémne počasie, vyžiadalo si najmenej 29 obetí

Najmenej 29 ľudí zahynulo počas vianočných sviatkov na juhovýchode USA v dôsledku tornád, búrok a ďalších extrémnych prejavov počasia. Len v Texase v aglomerácii Dallasu majú tornáda na svedomí 11 obetí, 18 ľudí doplatilo životom na výčiny počasia v štátoch Mississippi, Alabama, Tennessee a Arkansas, uviedla agentúra AP.

Lyžuje sa najmä v oblasti Tatier, v blízkych dňoch sa má ochladiť

Lyžuje sa najmä v oblasti Tatier, v blízkych dňoch sa má ochladiť

Lyžiarske podmienky na Slovensku sú vzhľadom na počasie dobré, v niektorých lokalitách obmedzené. K zlepšeniu by mohlo dôjsť už v najbližších dňoch, kedy sa očakáva ochladenie, ktoré má okrem mrazivých teplôt potrebných pre ďalšie spustenie zasnežovacej techniky priniesť od vyšších polôh aj prírodný sneh. 

Denník Svet kresťanstva